İşveren SGK yapılandırması 2017

İşveren SGK yapılandırması 2017

27 Mayıs 2017 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7020 sayılı Kanun ile 2017/Mart dönemi öncesi kesinleşmiş tüm vergi ve SGK primleri yeniden yapılandırılıyor.  4/a diğer ismi ile SGK kapsamında sigortalı çalıştıran işverenler de geçmiş dönem sgk prim borçlarını yeni kanun kapsamında yeniden yapılandırabilecek.

Hangi döneme kadar olan işveren borçları yeniden yapılandırılacak, başvurular nasıl ve nereye yapılacak?

Düzenleme ile 2017/Mart ayına kadar olan işveren prim, işsizlik, damga vergisi borçları, özel işlem vergisi borçları ve eğitime katkı payı borçları yeniden yapılandırma kapsamında olacak.

27.05.2017 tarihine kadar tahakkuk etmiş olması kaydı ile bina inşaatı asgari işçilik borçları, ihaleli işlerden kaynaklanan borçlar da yeni kanun kapsamında yeniden yapılandırılabilecek. İnşaatın 31.03.2017 tarihine kadar bitmiş olması koşulu da aranacaktır.

2017/Mart dönemi ve öncesine ait olmak koşulu ile 31 Ağustos 2017 tarihine kadar tebliğ edilecek idari para cezaları da yeniden yapılandırma kapsamında olacak.

Yeni kanun kapsamında yapılandırma başvurularınızı yapılandırma başvuru formu ile elden ya da posta yolu ile işyeri dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine yapabilirsiniz. Yapılandırma başvuruları SGK E-Bildirge şifresi aracılığı ile internet üzerinden online olarak da yapılabilecektir.

İşveren yapılandırma sonrası ilk taksit ne zaman ödenecek?

7020 sayılı yasa kapsamında işveren sgk prim borcu yapılandırma başvuruları 01 Haziran 2017 tarihi itibariyle başladı. Yapılandırma başvurusu için son tarih ise 30 Haziran 2017 olacaktır. Yeni kanun kapsamında yapılandırma ilk taksit son ödeme tarihi 31 Ağustos 2017, ikinci taksit son ödeme tarihi de 31 Ekim 2017 tarihi olacak.

İlk iki taksidi ödemezseniz yapılandırma hakkınız ortadan kalkar.

Yapılandırma kapsamında birinci ve ikinci taksidi vadesinde ödemeniz gerekir. Eğer ilk iki taksiti ödemezseniz yapılandırma ihlal edilmiş olacak ve bozulacak.

İlginizi çekebilir..  E-bildirge nasıl düzenlenir?

Devam eden işveren sgk yapılandırmam var, yeniden yapılandırabilir miyim?

7020 sayılı kanunun yayım tarihi yani 27 Mayıs 2017 tarihi itibariyle 6736/6552 ya da diğer kanunlar kapsamında devam eden yapılandırmanız varsa yeni kanundan yararlanamayacaksınız. 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırmış olduğunuz işveren sgk prim borcunuz varsa yapılandırma ilk taksit son ödeme tarihinin 31 Mayıs 2017, ikinci taksit son ödeme tarihinin de 30 Haziran 2017 olduğunu unutmayın.

İşveren borçlarının ne kadarı silinecek, kaç taksit yapılacak?

 • Borçların gecikme zamları ve faizlerinin tamamı silinecek,
 • İdari para cezalarında anaparanın %50’si tahsil edilecek,
 • Ana para üzerinden enflasyona göre yeniden hesaplama yapılacak,
 • Yapılandırma kapsamında işveren sgk prim borçlarınızı peşin, 6,9,12 ve ya 18 taksit seçenekleri ile taksitlendirebileceksiniz. Taksitler 2 ayda bir ödenecek.

 

İnternetten işveren sgk yapılandırma başvurusu yapılabilecek sistem kullanıma açılmıştır. Aşağıdan nasıl giriş yapabileceğinizi ve nasıl başvuru yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

Her zaman olduğu gibi sgk.gov.tr adresine giriş yapıyoruz.

 

 

 • E-SGK
 • İşveren

Bölümlerini tıkladıktan sonra,

İşveren İşlemleri ve Yapılandırma Başvuru-Ödeme Planları menüsünü tıklayın ve açılan ekranda sağ üstte yer alan UYGULAMAYA GİRİŞ kısmını tıklayın.

yapılandırma - İşveren SGK yapılandırması 2017

İşveren SGK yapılandırması 2017

 

Ardından sırasıyla açılan;

 • Kullanıcı adımızı,
 • Sistem şifremizi,
 • İş yeri şifremizi
 • Güvenlik anahtarımızı,

Sisteme doğru bir şekilde girerek giriş yap butonunu tıklıyoruz.

yapılandırma1 - İşveren SGK yapılandırması 2017

İşveren SGK yapılandırması 2017

 

Sisteme giriş yaptıktan sonra solda bulunan 7020 yapılandırma işlemleri bölümünden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

yapılandırma2 - İşveren SGK yapılandırması 2017

İşveren SGK yapılandırması 2017

 

İşveren SGK yapılandırması 2017

Cevap

*