noyorumlar

Aynı ayda rapor ve ücretsiz izin durumu

Aynı ayda rapor ve ücretsiz izin durumu

Soru: Merhaba, bir çalışanımızın aynı ay içerisinde hem raporlu hemde ücretsiz izinli. Ben şimdi Aylık Prim ve Hizmet Belgesi‘nde eksik gün bildirimi yaparken hangisini beyan etmeliyim? İkisini birden gösteremiyorum. Ne yapmam gerekiyor? Ayrıyeten Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir beyanda bulunmam gerekir mi?  Bana yardımcı olur musunuz? İyi günler.

Cevap:

Merhabalar,

Eğer çalışanınızın bir ay içerisinde iki türlü nedenden ötürü eksik günü söz konusuysa, Aylık Prim ve Hizmet Belgesi düzenler iken, eksik gün nedenini  12 ( birden fazla ) koduyla yapabilirsiniz.

Eğer firmanızda çalışan personel sayısı on kişi ve üzerindeyse sadece elektronik ortamda bildirim yapmanız yeterli. Aylık Prim ve Hizmet Belgesi’nde personeliniz ile ilgili yapacağınız bildirim dışında herhangi bir bildirim yapmanıza gerek yok. Fakat firmanızda çalışan personel sayısı on kişinin altındaysa, aynı zaman da kağıt ortamında bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne ilgili personeliniz için eksik gün bildirimi de yapmak zorundasınız.  İşçinin ilgili ay içerisinde kaç gün eksik günü olduğunu beyan eden belgeyi, rapor ve ücretsiz izin kağıtlarını da ekleyerek kuruma vermeniz yeterli.

On kişiden daha az personel çalıştıran işletmeler için eksik gün bildiriminin nasıl yapılacağına dair bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ.

 

Aynı ayda rapor ve ücretsiz izin durumu

 

 

Cevap yok

Cevap