11yorumlar

İşten çıkış kodu düzeltme dilekçesi

kalem 1537364033 1024x682 - İşten çıkış kodu düzeltme dilekçesi

İşten çıkış kodu düzeltme dilekçesi

 

Soru: Merhaba, askerlik nedeniyle işten ayrıldım. Yakın bir zamanda askere gideceğim. Fakat işkur‘a gittiğimde bana işsizlik maaşı bağlanamayacağı söylendi. Gerekçeleri de ben işyerinden istifa ederek ayrılmışım. Fakat ben askerlik nedeniyle işten ayrıldım. İşverenim ile görüştüğümde yapacak bir şeylerinin olmadığını söylediler. Bunu sorunu nasıl çözerim. Nereye başvurmam gerekiyor? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

Zaman zaman işverenler işten çıkardığı işçiler adına elektronik ortamda düzenleyip Sosyal Güvenlik Kurumu‘na gönderdiği işten çıkış bildirgelerinde şehven olması gerekenden başka kodlar kullanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu‘na yanlış beyan edilen işten çıkış kodu nedeniyle, işçiler mağdur olabiliyor. Sizin de muhtemelen sorununuz bundan kaynaklanıyor. İşvereniniz düzenlediği işten çıkış bildirgeniz de,  12 ( Askerlik ) kodunu kullanması gerekirken, 03 ( Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi ) kodunu kullanmış. Bu şartlarda işsizlik maaşından faydalanmanız ne yazık ki mümkün değildir. BknzHangi durumlarda işsizlik maaşı alınır? Hangi durumlar da kıdem tazminatına hak kazanılır?

İşten çıkış tarihinizden itibaren 10 günlük süre önemli

Bu sorunu ne zaman öğrendiniz bilmiyoruz ama işvereniniz ” yapacak bir şey yok ” dediğine göre muhtemelen işten çıkış bildirgelerinde düzeltme işlemi yapabilmek için gerekli olan 10 günlük yasal süre geçmiş. Bknz: İşten çıkış bildirgesi verilme süreleri Evet şuan elektronik ortamda işten çıkış bildirgeniz ile ilgili bir işlem yapılamaz fakat bunun farklı bir yolu mevcut.

İşten çıkış kodu değişikliğini yasal süre aşıldıysa sadece İşkur aracılığıyla düzeltilebilir.

Bu işlemi düzeltmek için sizin bireysel olarak yapacağınız hiç bir şey bulunmamakta. Çünkü İşkur sizi bu konu ile ilgili muhattab almamaktadır. Fakat, işvereniniz, işten çıkış bildirgelerinin kuruma iletilmesi gereken yasal süreyi geçtikten sonra bu duruma müdahale edebilir. Şuan için yapılacak tek şey, işvereninizin bağlı bulunduğu İşkur Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurmasıdır.

İşvereniniz ilgili İşkur Müdürlüğü’ne, dilekçe ile başvuracak. Dilekçede; ilgili tarihte, sizin adınıza düzenlenen işten çıkış bildirgesinde, yanlışlıkla farklı işten çıkış kodu seçildiğini ve olması gereken işten çıkış kodunu beyan edecek. Ancak bu işlemlerden sonra, ilgili memur dilekçeyi işleme alıp işten çıkış kodunuzu güncelleyerek sizin işsizlik maaşından faydalanmanızı sağlayabilir. Bknz: Askere giderken işsizlik maaşınızı durdurun!

İşten çıkış kodu düzeltme dilekçesi

İşverenin yapacağı bu işlem sonrasında, herhangi bir idari para cezası uygulanmamaktadır.

İşten çıkış kodu ile ilgili düzeltme dilekçesi örneği için lütfen TIKLAYINIZ.

İşten çıkış kodu düzeltme dilekçesi

 

11 Yorumlar

 1. Eren aslan
  • Umut ULU
 2. Bekir
  • Umut ULU
 3. Özkan
  • Umut ULU
 4. Rabia
  • Umut ULU
   • Rabia
    • Umut ULU
 5. Zeliş

Cevap