noyorumlar

İşe giriş bildirgesi kaç gün içinde verilir?

bilgisayar 1487524483 300x177 - İşe giriş bildirgesi kaç gün içinde verilir?

İşe giriş bildirgesi kaç gün içinde verilir

 

 

İşe giriş bildirgesi kaç gün içinde verilir?

Soru: Merhabalar, 22.02.2017 tarihinde beş tane işçi alımı gerçekleştireceğiz. Fakat bu işler ile ilgilenen arkadaşımız şuan senelik izinde ve biz de konuya çok hakim değiliz. Size iki adet sorum var. Birincisi, işe giriş bildirgesi kaç gün içinde verilir, ikincisi ise işe giriş bildirgesi nasıl verilir? Bana bilgi verebilirseniz çok ama çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Konu ile ilgili 5510 sayılı kanunun ilgili 8. maddesi‘nde;

a) İnşaat, balıkçılık ve tarım iş yerlerinde işe başlatılacak sigortalılar için, en geç çalışmaya başlatıldığı gün,

b) Yabancı ülkelere sefer yapan ulaştırma araçlarına sefer esnasında alınarak çalıştırılanlar ile Kuruma ilk defa iş yeri bildirgesi verilecek iş yerlerinde; ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde çalışmaya başlayan sigortalılar için, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç söz konusu bir aylık sürenin dolduğu tarihe kadar,

c) Kamu idarelerince istihdam edilen 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa göre işsizlik sigortasına tabi olmayan sözleşmeli personel ile kamu idarelerince yurt dışı görevde çalışmak üzere işe alınanların, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren bir ay içinde,

Kuruma verilmesi halinde, sigortalılık başlangıcından önce bildirilmiş sayılır.

İfadelerine yer verilmiştir.

İşe giriş bildirgesi verilme süresi

Buna istinaden eğer sizin iş yeriniz; inşaat, balıkçılık ve tarım sektörü üzerine faaliyet göstermiyor ise, 22.02.2017 tarihinde iş başı yapması planlanan işçileriniz için elektronik ortamda düzenleyeceğiniz “ işe giriş bildirgelerinin ” evrak tarihi 21.02.2017 olmalıdır. İşe alımını gerçekleştireceğiniz işçilerin işe giriş bildirgelerini 21.02.2017 saat 23.59′a kadar düzenlemeniz gerekmektedir.

Fakat iş yeriniz yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi eğer inşaat, balıkçılık ve tarım sektörleri üzerine faaliyet gösteriyorsa, işçilerinizin işe giriş bildirgelerini firmanız da iş başı yaptıkları tarih olan 22.02.2017 tarihinde verebilirsiniz.

Bununla beraber, iş başı yapılacak tarih resmi tatili takip eden günlerden birine denk gelir ise, telaş yapmayın. Tatil gününü takip eden gün de işe giriş bildirgesi verebilirsiniz. BknzResmi tatile denk gelen günlerde işe giriş bildirgesi verilebilir mi?

İşe giriş bildirgesi nasıl verilir?

Sigortalı işe giriş bildirgesini elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu‘nun resmi internet sitesinden elektronik ortamda yapmak ile mükellefsiniz. Kağıt ortamında yapılan başvurular kurum tarafından kabul edilmemektedir.

Bu işlemlerinin nasıl yapılacağını öğrenmek için aşağıda ki konumuzu okumanızı rica ediyoruz.

 

İşe giriş bildirgesi nasıl düzenlenir?

İşe giriş bildirgesi kaç gün içinde verilir?

Cevap yok

Cevap