noyorumlar

Resmi tatile denk gelen günlerde işe giriş bildirgesi verilebilir mi?

pc 1487606001 300x198 - Resmi tatile denk gelen günlerde işe giriş bildirgesi verilebilir mi?

Resmi tatile denk gelen günlerde işe giriş bildirgesi

 

Resmi tatile denk gelen günlerde işe giriş bildirgesi verilebilir mi?

Soru: Merhaba 01.01.2016 gününde inşaat işimiz de çalıştırılmak üzere, bir işçimizin sigorta girişini yapmak zorundayız. Bildiğiniz gibi 01.01.2016 günü resmi tatil. Sigorta girişi yapmamız da herhangi bir sakınca var mı? Bu işlemi yaparsak herhangi bir idari para cezası ile karşı karşıya kalır mıyız? Yardımlarınızı rica ederim. İyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Değerli okurumuz, kanunumuz da işçinin hangi gün iş başı yapılması gerektiğine dair herhangi bir düzenleme söz konusu değildir. Yani işçinin iş başı yapacağı gün konusunda herhangi bir yaptırım bulunmamaktadır. Taraflar arasında imzalanan iş sözleşmelerinde belirtmek suretiyle, anlaşıldığı taktirde istediği gün işçisine iş başı verebilir ve sigorta başlangıcını yapabilir. Bu işlem sonucunda işveren Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından herhangi bir idari para cezası ile karşı karşıya bırakılmamaktadır.

İşe giriş bildirgesinin verilme süreleri ile ilgili daha önce bir paylaşımda bulunmuştuk. Tekrardan göz atmak için lütfen TIKLAYINIZ.

Normal şartlarda işe giriş bildirgeleri;

  • İnşaat, balıkçılık ve tarım işlerinde çalışacak işçiler için işe giriş bildirgesi aynı gün,
  • Diğer işlerde ise, işe giriş bildirgesi işe başlanılacağı tarihten bir gün önce,

Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda verilmelidir.

Ayriyeten işe giriş bildirgesi vermeniz gereken son günün resmi tatile denk gelmesi durumunda, işe giriş bildirgesini resmi tatili takip eden ilk iş günü de verebilirsiniz.

Dilerseniz bu konuyu bir kaç örnek ile detaylandıralım;

  • İnşaat, balıkçılık, tarım işlerinde 16.01.2016 tarihinde iş başı yapacak işçiler için işe giriş bildirgesini 16.01.2016 tarihinde verebilirsiniz.
  • Diğer sektörlerde çalışan işçiler için 16.01.2016 tarihinde iş başı yapacak işçiler için işe giriş bildirgesini en geç 15.01.2016 23.59’a kadar kuruma vermeniz gerekmektedir.
  • İşe girişi 18.01.2016 ( pazartesi ) olan bir işçinin, işe giriş bildirgesini en geç 17.01.2016 tarihinde kuruma vermeniz gerekmektedir. Fakat 17.01.2016 günü pazar gününe denk geldiği için, Sosyal Güvenlik Kurumu bu tarz işe giriş bildirge işlemlerinin de aynı gün verilmesine olanak sağlamıştır. Pazartesi işe başlayacak olan bir işçinin sigortasını da pazartesi günü kuruma vermeniz de bir sakınca bulunmamaktadır. Her hangi bir idari para cezası ile karşı karşıya kalma durumunuz söz konusu değildir.

 

Resmi tatile denk gelen günlerde işe giriş bildirgesi verilebilir mi?

 

Cevap