İşe giriş bildirgesi iptali

İşe giriş bildirgesi iptali

İnşaat, balıkçılık ve tarım işlerinde çalışan işçilerin işe giriş bildirimleri, iş başı yaptıkları günde verilebildiği için, eğer işçi iş başı yapmaz ise, aynı gün işe giriş bildirgesi iptal işlemi yapabilirsiniz.

Diğer işlerde çalışanlar için ise işe giriş bildirgelerinde iptal işlemi eskiden sadece, evrağın elektronik ortam da kuruma gönderildiği tarihte yapılabiliyordu, fakat Sosyal Güvenlik Kurumu bu duruma bir esneklik getirdi ve artık işverenlere işe giriş bildirgelerini, işçinin işe başlayacağı gün saat 23:59’a kadar iptal etme şansı verdi.

Peki işe giriş bildirgesi iptali nasıl yapılır? işe giriş bildirgesi iptali kaç gün içinde verilir?  Sgk işe giriş iptali nasıl yapılır?

Gelin bunu bir örnek ile beraber yapalım?

İşe Giriş bildirgesi iptal işlemi için, ilk önce sgk.gov.tr adresine giriş yapıyoruz ve sırasıyla;

  • E-SGK
  • Sigortalı işe giriş ve işten çıkış bildirgesi,

Menülerini tıklıyoruz.

Adsız - İşe giriş bildirgesi iptali

İşe giriş bildirgesi iptali

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki ekran görüntüsünde işaretlediğimiz ” sigortalı işe giriş ve işten çıkış bildirge ( 4a ) ” bölümünü tıklıyor ve uygulamaya giriş yapıyoruz.

 

kış1 - İşe giriş bildirgesi iptali

Sigortalı işe giriş bildirgesi iptal işlemi

Uygulamayı açtıktan sonra, bizden istenen;

  • Kullanıcı adı
  • Sistem şifresi
  • İş yeri şifresini

Girip, doğrulama kodunu yazarak sisteme giriş yapıyoruz.

 

işe giriş İPTAL - İşe giriş bildirgesi iptali

Sigortalı işe giriş bildirgesi iptal işlemi

 

 

Sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra karşımıza yukarıda ki ekran görüntüsü gelecek. Burada kırmızı ile işaretlediğim ‘ İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ İPTAL ‘ bölümününe giriş yapacağız.

işe giriş İPTAL 1 - İşe giriş bildirgesi iptali

Sigortalı işe giriş bildirgesi iptal işlemi

 

Karşımıza çıkan ekranda ” işe giriş bildirgesi“ni iptal edeceğimiz işçinin T.C. kimlik numarasını yazıp, ” sorgula” butonuna tıklıyoruz.

işe giriş İPTAL 2 - İşe giriş bildirgesi iptali

Sigortalı işe giriş bildirgesi iptal işlemi

 

Sigortalının T.C. kimlik numarasını yazıp, sorgulama yaptıktan sonra aynı ekran da kırmızı ile işaretlediğimiz yer de” işe giriş bildirgesini iptal ” edeceğiniz işçinizin bilgilerini göreceksiniz.

Eğer doğru kişi ile ilgili iptal bildirgesi verdiğinize eminseniz, bilgilerin üzerini tıklayıp, karşınıza çıkan ekranın sol üst köşesinde bulunan ” Bu bildirgeyi iptal et ” butonuna tıklamanız yeterlidir.

Bu işlemi yaptığınız taktirde, Sosyal Güvenlik Kurumu‘na vermiş olduğunuz ” işe giriş bildirgesi “ni   yasal süresi içerisinde başarıyla iptal etmiş olursunuz.

Önemli: Eskiden işe giriş bildirgelerinde iptal işlemi sadece, evrağın elektronik ortam da kuruma gönderildiği tarihte yapılıyordu. Artık iptal işlemlerini, sigortalının işe giriş yaptığı tarihte de yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ.

Bknz: İşe giriş bildirgesi ile ilgili tüm merak edilenler

 

round black.svg?mailpoet version=3.74 - İşe giriş bildirgesi iptali
mailbox@3x - İşe giriş bildirgesi iptali

Hey merhaba 1f44b - İşe giriş bildirgesi iptali

Her hafta, gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Cevap