noyorumlar

Hamilelerin çalışma saatleri

hamile 1547120150 - Hamilelerin çalışma saatleri

Hamilelerin çalışma saatleri

 

Soru: Merhaba, 5 aylık hamileyim ve özel sektörde çalışıyorum. Günlük çalışma süremin 7,5 saat olması gerektiğini söyledim işverenime ama kendileri bana bu durumun 50 ve üzeri işçi çalıştıran iş yerlerinde geçerli olduğunu bu neden ile günde 9 saat çalışmamın zorunlu olduğunu söyledi. Bu doğru mu? Hamilelikte çalışma saatleri ne kadardır? Bana geri dönüş yapabilir misiniz? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

Hamile işçilerin çalışmaları ile ilgili bir düzenleme mevcuttur.

28737 numaralı 16.08.2013 tarihinde Resmi Gazete‘de  yayınlanan Gebe veya emziren kadınların çalıştırma şartlarıyla, emzirme odaları ve çocuk bakım yurtlarına dair yönetmelik‘te konu net bir şekilde açığa kavuşturulmuştur.

İlgili yönetmeliğin 3. bölümünün 9. maddesi’nde konu ile ilgili;

Gebe veya emziren çalışan günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz. 

İfadelerine yer verilmiştir.

Bu doğrultuda, hamile olduğunuza dair sağlık kuruluşunuzdan alacağınız belgeyi işvereninize tebliğ etmeniz gerekmektedir. Gerçekleştireceğiniz tebliğ işleminden sonra yönetmelikte hamilelikte 7,5 saat çalışma öngörüldüğü için, çalışma süreniz işvereniniz tarafından 7,5 saat olarak düzenlenmelidir.

7,5 saat çalışma ve ara dinlenme

Normal şartlar da her çalışma saatine göre düzenlenen ara dinlenme süreleri bulunmaktadır. İş yerlerinde ara dinlenmeler ne kadar olmalıdır? başlıklı yazımız da bu konuya daha önce değinmiştik fakat özetlememiz gerekir ise; 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 68. Maddesi‘ne göre, ara dinlenme süreleri;

  • 4 saat veya daha kısa süreli işlerde 15 dakika,
  • 4 saatten fazla ve 7,5 saate kadar (7,5 saat dahil) süreli işlerde 30 dakika,
  • 7,5 saatten fazla süreli işlerde 60 dakika,

Olarak belirtilmiştir.

Sizin iş yeriniz günde 9 saat çalışma ve 60 dakika ara dinlenme düzeninde ise, sizin çalışma süreniz günlük 7,5 saat olarak revize edildikten sonra ara dinlenme süreniz de otomatikman 30 dakika ya inecektir. Yani toplam iş yerinde geçirdiğiniz süre 8 saate tekabül edecektir. Bu konuya dikkat ettiğiniz sürece herhangi bir problem yaşamazsınız. Ara dinlenmeler ile ilgili daha detaylı bilgi almak için İş Hukukunda çalışma süreleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ayrıca sizin ile ilgili olduğunu düşündüğümüz bazı başlıkları aşağıya ekledik. Fikir sahibi olmak adına diğer konular da göz atmanız da fayda var.

Hamile olduğu için işçi işten çıkarılabilir mi?

Kadın işçilerin çalışma hayatı ile ilgili merak edilenler

Doğum izni süresi

Doğum izni hakkında merak edilenler

 

Hamilelerin çalışma saatleri

Cevap