İşten çıkış kodu nasıl düzeltilir?

imza 1516448707 1024x682 - İşten çıkış kodu nasıl düzeltilir?

İşten çıkış kodu nasıl düzeltilir?

 

İşten çıkış kodu nasıl düzeltilir?

Soru: Merhaba, işten çıkarıldım fakat işverenim işten çıkış kodumu ” istifa ” olarak belirtmiş. Ben şuan işsizlik maaşından faydalanamıyorum. İşverenim ile görüştüm, yasal süre geçtiği için işten çıkış kodunu düzeltemediğini söylüyor. Bu durumda ne yapacağım? Benim mi başvuru yapmam gerekiyor? İşten çıkış kodu nasıl düzeltilir? Geri dönüş için teşekkürler, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

İşten çıkış bildirgeleri, işçinin iş akdinin feshedildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmesi gerekmektedir. Bknz:İşten çıkış bildirgesi ile ilgili merak edilenler

Sosyal Güvenlik Kurumu’na yasa süresi içerisinde verilen işten çıkış bildirgeleri gene bu 10 günlük süre içerisinde işverenler tarafından düzeltme işlemi yapılabilir. Ama burada dikkat edilmesi gereken husus, bildirgesinin verildikten sonra ki 10 gün değil, işçinin işten çıkış yaptığı tarih baz alınmalıdır. Bu tarihlere dikkat etmeyen işverenler idari para cezası ile karşı karşıya kalabilirler.

Örnek: 23.01.2018 tarihinde işten çıkan işçi için, 02.02.2018 tarihine kadar kuruma ulaştırılması gerekir. Bu tarihe kadar hatalı olduğunu düşündüğü işten çıkış bildirgelerine müdahale edebilir ya da iptal edebilirler. Bu tarihten sonra yapacağı tüm işlemler idari para cezası doğuracaktır. 23.01.2018 tarihinde işten çıkışı olan bir işçi için, 28.01.2018 tarihinde verilen işten çıkış bildirgeleri için de dikkat etmeleri gereken süre gene işçinin çıkış tarihidir. Bildirgenin verildiği tarihten itibaren 10 gün değil, işçinin işten çıktıktan sonra 10 günü baz almak durumundadır.

İşten çıkış kodu nasıl değiştirilir.

İşveren işten çıkış bildirgenizde Sosyal Güvenlik Kurumu‘na beyan ettiği işten çıkış kodu hatalı ise ve 10 günlük yasal süre aşıldıysa şuan yapmanız gereken tek şeyin işvereninizin bağlı bulunduğu İşkur Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurmasıdır.

İşvereninizin ilgili İşkur Müdürlüğü’ne, dilekçe ile sizin adınıza düzenlenen işten çıkış bildirgesinde, yanlışlıkla farklı işten kodu seçildiğini ve olması gereken işten çıkış kodunu beyan eder ise şayet, ilgili memur dilekçeyi işleme alıp işten çıkış kodunuzu güncelleyerek sizin işsizlik maaşından faydalanmanızı sağlayabilir.

İşten çıkış kodu düzeltme dilekçe örneği için, İşten çıkış kodu düzeltme dilekçesi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İşten çıkış kodu değiştirme ve idari para cezası

İşverenin yapacağı bu işlem sonrasında, herhangi bir idari para cezası uygulanmamaktadır.

SGK işten çıkış bildirgesinde düzeltme işlemi nasıl yapılır?

İşten çıkış kodu nasıl düzeltilir?

2 Yorumlar

  1. Nilüfer
    • Umut ULU

Cevap