E-bildirge kullanıcı değişikliği nasıl yapılır?

soru işareti 1533650135 1024x512 - E-bildirge kullanıcı değişikliği nasıl yapılır?

E-bildirge kullanıcı değişikliği nasıl yapılır?

 

Soru: Merhaba, İş yerimizde kullanılmakta olan E-bildirge için, vekaleten verilen kullanım yetkisini, yetkili kişinin iş yerinden ayrılması nedeniyle başka bir çalışanımız ile değiştirmek istiyoruz. Bu konu ile ilgili ne yapmamız gerekmektedir.

Cevap:

Merhabalar,

E-bildirge güvenliği tamamen iş yerinin sorumluluğundadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından firmanıza verilen kullanıcı kodu, sistem ve iş yeri şifrelerinin güvenliğinden siz sorumlusunuz. Sizin vekaleten yetkilendirdiğiniz çalışanınız ayrılmadan önce gerekli kontrolleri yapıp, değişiklik işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekiyordu. Firmanız ile yasal olarak hiç bir bağı bulunmayan çalışanınızın hala sisteminize girebiliyor olması açıkçası korkulacak bir durumdur.

Genelleme yapmamız tabiki söz konusu değil ama, bu tarz durumlarda muhakkak ve muhakkak en kısa sürede eski çalışanınızın yetkilerini sıfırlamanız gerekiyor, olası bir art niyet durumlarında firmanızı çok zor durumlarda kalabilir.

E-bildirge kullanıcı değişikliği için;

Vekaleten E-bildirge kullanıcısı olarak yetkilendirdiğiniz çalışanınız firmanızdan ayrıldığı taktirde, E-bildirge kullanıcısını değiştirmek için bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile  başvurmanız gerekmektedir.

E-bildirge kullanıcı değişikliği ile ilgili dilekçe örneği için lütfen TIKLAYINIZ.

Bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na vereceğiniz dilekçe karşılığında işlemleriniz kurum yetkilisi tarafından başlatılacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu artık kapalı zarf usulü ile şifre vermiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu artık, yeni kullanıcı kodunuzu, yeni sistem şifrenizi, yeni iş yeri şifresini artık internetten alabilme imkanı sunuyor.

İşveren ya da işveren yetkilisi, kendilerinden istenen bilgileri girmek suretiyle  sistem tarafından oluşturulan  şifresi, e-Devlet sistemi üzerinden görüntülenebilmektedir.

Ayrıca e-bildirge şifrelerinin bloke edilmesi, unutulması veya kaybolması halinde yeni şifre verilmeyecek olup, e-Devlet şifresi üzerinden ulaşılan e-bildirge şifresi yeniden kullanılacaktır. Şifrelerine yukarıda belirtildiği üzere e-Devlet üzerinden erişiliyor olması artık işverenlerin iş yeri tescili sırasında Sosyal Güvenlik Kurumu ile  e-bildirge sözleşmesi imzalamayacağı anlamına gelmediğinden, iş yeri tescili için ünitelerimize gelen veya internet üzerinden müracaat eden ya da posta ile iş yeri bildirgesi veren işverenler, tüzel kişilikse tüzel kişiliği temsile ve ilzama yetkili kişilerin, gerçek kişi ise kendisinin veya yetkilendirdiği kişinin imzalamış olduğu ıslak imzalı sözleşmesinin de Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat gelerek veya posta ile göndermeleri gerekmektedir.

Siz E-sigorta  kullanıcı kodu ve şifre başvuru formunu eksiksiz bir şekilde hazırlayıp kuruma verdikten sonra şifrenizi internet üzerinden alabilir, daha sonra gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

İlgili form için lütfen TIKLAYINIZ.

E-bildirge nasıl düzenlenir?

E-bildirge ek belge nasıl düzenlenir?

E-bildirge nasıl iptal edilir?

 

Cevap