noyorumlar

E-bildirge de ek belge iptal edilebilir mi?

Soru: Merhaba, Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermiş olduğumuz asıl bildirge de hata olduğunu farkettik ve bunu iptal edip ek belge düzenleyerek kuruma verdik fakat düzenlediğimiz ek belgede de hata olduğunu şimdi farkettik. Benim sorum şu; Ek belgede de iptal işlemi yapabilir miyiz? Bunun bir sakıncası var mıdır? Bilgi verebilirseniz sevinirim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Geçmiş konularımız da E-bildirgede iptal işleminin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışmıştık.

İlgili yazımız için lütfen TIKLAYINIZ.

Ek bildirgelerde de değişen bir durum söz konusu değil. Hatalı olduğunuz düşündüğünüz asıl bildirgenizi iptal ederek, tekrardan ek bildirge düzenleyebilirsiniz, düzenlediğiniz ek bildirgede de hata olduğunu farkederseniz, Ek bildirgeniz ile ilgili iptal bildirgesi verip, tekrardan ek verebilirsiniz.

E-bildirge de ek belge iptal edilebilir mi?

Sisteme bir kere vermiş olduğunuz asıl bildirge sonrasında hata olduğunu fark ettikten sonra iptal işlemi yapıp tekrardan ek verebilirsiniz. Bknz: E-bildirge’de ek belge nasıl düzenlenir? Bu işlemi yaptıktan sonra eğer ek belgenizde de bir hata olduğunu farkederseniz ek belgeyi de iptal edip, tekrardan bir ek belge düzenleyip sisteme yükleyebilirsiniz.

e bildirge - E-bildirge de ek belge iptal edilebilir mi?

E-bildirge de ek belge iptal edilebilir mi?

 

Bu işlemde en çok hangi bildirgeyi iptal edip etmeyeceğinize emin olmak zorundasınız. Normal şartlarda hatasız bir işlem yaptığınız da sistemde sadece ” asıl ” bildirgeleri görürsünüz ama herhangi bir hata sonrasında “iptal ve ek ” bildirgeler düzenledikten sonra bunlar da sistemde gözükecektir.

Bu kalabalığın kafa karıştırmaması için hangi bildirgeyi iptal ettiğinizi ve iptal sonrası hangi ek bildirgeyi verdiğinize emin olmanız gerekmektedir.

Doğru olduğunu düşündüğünüz için onaylattığınız ama daha sonra hata olduğunu farkettiğiniz ek bildirge’deyi tekrardan iptal edebilirsiniz, bu ek bildirge için tekrardan ek verebilirsiniz. Bu işlemin herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Tek dikkat etmeniz gereken husus, yasal süreler içerisinde bu işlemleri tamamlamanızdır. Yasal süresi içerisinde doğruyu bulana kadar iptal ve ek bildirgesini internet ortamında düzenleyebilir, Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletebilirsiniz.

Ek belge vermek idari para cezası ile karşılaştırır mı?

Hayır, yasal süresi içerisinde doğruyu bulana kadar ” iptal ve ek ” bildirge düzenleyebilirsiniz. Sadece sisteme tekrardan vereceğiniz ek bildirge için damga vergisi ödemek ile yükümlü olacaksınız. ( İptal edilen bildirgeler için damga vergisi ödenmemektedir. )

Yasal süresi dışında ise elektronik ortamda herhangi bir işlem yapmanız söz konusu değildir. Yasal süresi dışında E-Bildirge’nin nasıl verileceğine dair bilgi almak için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

E-bildirge de ek belge iptal edilebilir mi?

 

Cevap