Doğum sonrası altı ay daha izin alıp işe geri dönebilirsiniz

doğum 1482836301 300x201 - Doğum sonrası altı ay daha izin alıp işe geri dönebilirsiniz

Doğum sonrası altı ay daha izin alıp işe geri dönebilirsiniz

Doğum sonrası altı ay daha izin alıp işe geri dönebilirsiniz

Soru: Selam, ben Nisan aayında doğum yaptım, doğum istirahatimden sonra altı aylık ücretsiz iznimi aldım Aralık ayı sonunda bu iznim sona eriyor fakat işverenim benimle çalışmayacağını söyledi. İşverenin böyle bir hakkı var mı? Ne yapmam gerekiyor? Bana bilgi verebilir misiniz? İyi çalışmalar.

 

 

 

 

Cevap:

Merhabalar, tebrik ederiz.

Doğumda kullandığı 16 haftadan sonra bir de altı aya kadar (işçi ne kadar isterse) ücretsiz izin vermek zorunda olan işveren, bu izin süresinin bitiminden itibaren işçisini işe başlatmak zorundadır. Şayet, altı aylık ücretsiz izin sonrasında işçinin başvurusuna rağmen işveren işe başlatmaz ise sözleşmenizi haklı olarak feshedebilirsiniz.

İşveren hiç bir işçisi ile çalışmak zorunda değildir.

İşverenler tabiki bir takım işçilerini iş sözleşmelerini feshedebilir, bu onların en doğal hakkı. Fakat işverenler işçilerinin iş sözleşmelerini feshederken, fesih nedenlerini haklı bir nedene dayandırmak ile yükümlüdür. Yani gözünün üstünde kaşın var, seni sevmiyorum, sen çocuk yaptın vb. gibi nedenler ile iş sözleşmeleri feshedilmez.

İşverenler tarafından haklı nedene dayandırılarak bildirimsiz bir şekilde derhal gerçekleşecek fesih nedenleri 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 25. maddesi‘nde açıkça beyan edilmiştir.

Bu nedenler dışında gerçekleşecek olan fesihler genellikle haklı neden olarak nitelendirilmemektedir.

İşe iade davası açabilirsiniz.

Eğer iş yerinizden ayrılmak istemiyor ve işvereninizin yapmış olduğu fesihin geçersiz olduğunu savunuyorsanız işe iade davası açabilirsiniz.

İşe iade davası açmanın şartları nedir? İşe iade davası nasıl açılır? Bu konular hakkında  bilgi sahibi olmak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

İşe iade davası açmayacaksanız şayet işvereninizden tüm haklarınızı talep edebilirsiniz.

Eğer işvereninizin sizinle çalışmak istememe talebine olumlu yaklaşıyorsanız şayet alacaklarınız ile ilgili profesyonel bir destek alabilirsiniz. Kıdem tazminatınız, ihbar tazminatınız vb. alacaklarınız ile ilgili hesaplamalar konusunda bilgi sahibi kişilerden yardım almanız size fayda sağlayacaktır.

İşe iade davası nedir? İşe iade davası açmanın şartları nelerdir?

Ayrıca gerçekleşecek diye bir kaide yok ama zaman zaman bu tarz olaylar ile karşılaşıyoruz. Ücretsiz izniniz bittikten sonra kesinlikle iş yerine gitmemezlik yapmayın. ” Nasıl olsa artık çalışmıyorum, işveren iş akdimi sonlandırıyor.” düşüncesiyle işe gitmemezlik yaparsanız şayet, işveren kötü niyetli davranıp 3 gün üst üste işe gelmemenizi sizin aleyhinize kullanabilir. Bu da  sizin iş sözleşmenizin Ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı hareketten ötürü tazminatsız bir şekilde feshedilebileceği ve bu neden ile herhangi bir tazminat alamayacağız anlamına gelmektedir.

Bu neden ile ücretsiz izninizin bittiği gün işvereninize noter aracılığıyla;

Doğum sonrası ücretsiz iznimin bitmesine rağmen, şirketiniz tarafından iş başı yapmam istenilmedi. Bu yazının tarafınıza tebliğinden itibaren yedi gün içerisinde işe başlatılmamam halinde iş akdimi 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 24. Maddesi gereğince feshedeceğimi ve tüm yasal haklarım için yasal yollara başvuracağım ihtar ederim.

Şeklinde bir yazı yazmanızda fayda var.

Doğum sonrası altı ay daha izin alıp işe geri dönebilirsiniz

 

Cevap

*