Eksik gün bildiriminde gün hesabı nasıl yapılır?

Eksik gün bildiriminde gün hesabı nasıl yapılır?

Eksik gün bildiriminde gün hesabı nasıl yapılır?

Eksik gün bildiriminde gün hesabı nasıl yapılır?

Eksik gün bildirimi nedir?

Ay içinde hafta tatili ve resmi tatiller dışında çalışmayan sigortalı çalışmadığı gün kadar Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirim yapılması gerekmektedir. Ancak ayların 28-29-30-31 günden oluşması nedeniyle , bildirilmesi gereken gün konusunda çoğu zaman hata yapıldığı sık rastlanan bir durumdur. Ay içinde tam çalışanların, ayın kaç günden oluştuğuna bakılmaksızın 30 gün bildirilmesi gerektiğinden, ay içinde eksik çalışanlar da 30 gün üzerinden hesaplama yapılarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na  bildirilmektedir. Oysa eksik çalışma olduğu durumlarda ayın kaç günden oluştuğu önem taşımaktadır.

Eğer ay içerisinde herhangi bir eksik gün söz konusu değil ise, ay kaç çekerse çeksin sigorta işlemleri 30 gün üzerinden işleme alınır ama ayın bütünlüğü bozulduğu zaman devreye parmak hesabı girer. Yani eğer eksik gün söz konusuysa ayın kaç çektiği eksik gün belirlenirken önem arz etmektedir.

Eksik gün bildirimi nasıl yapılır?

Örnek vermek gerekirse;

Ağustos ayında 5 gün istirahat bulunan bir çalışanınızın eksik gün bildirimi Ekim ayı 31 gün çektiği için 26+5 gün üzerinden işleme alınıp Sosyal Güvenlik Kurumu’na 01 yani istirahat kodu ile bildirilmesi gerekmektedir.

Eylül ayında 5 gün istirahati bulunan bir çalışanınızın eksik gün bildirimini Eylül ayı 30 gün çektiği için 25+5 gün üzerinden işleme alınıp Sosyal Güvenlik Kurumu’na 01 yani istirahat kodu ile bildirilmesi gerekmektedir.

 

Ay içerisinde birden fazla eksik gün var ise nasıl bir yol izlemek gerekmektedir?

Bu konuya örnek vermek gerekir ise;

Diyelim ki Eylül ayında bir çalışanınız 4 gün istirahat nedeniyle, 3 gün ise ücretsiz izin nedeniyle işe gelemedi. Eylül ayı 30 gün çektiği için 23+7 gün üzerinden işleme alınıp Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir.

Fakat burada dikkat etmeniz gereken husus, eksik gün nedeni olarak 12 numaralı eksik gün kodunu, yani ” birden fazla ” seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

Eksik gün bildiriminin nasıl yapılacağına dair bilgi almak için lütfen ilgili yazımızı inceleyiniz.

Eğer 10 ve üzeri personel çalıştıran bir işletmeyseniz sizin eksik gün bildirimini elektronik ortamdan yapabilirsiniz. İlgili yazı için lütfen TIKLAYINIZ.

Eksik gün bildiriminde gün hesabı nasıl yapılır?

 

 

Eksik gün bildiriminde gün hesabı nasıl yapılır?
5 (100%) 2 votes


1 Comment

Soru Sor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2017 Hakkımızda İletişim Sitemap Gizlilik Politikası Rss
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.