15 yıl 3600 gün nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alır mı?

15 yıl 3600 gün nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alır mı?

15 yıl 3600 gün nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alır mı?

 

15 yıl 3600 gün nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alır mı?

Soru: Merhaba, hesaplamalarıma göre Temmuz ayında  15 yıl ve 3600 prim gün sayısı ile beraber iş akdimi kıdem tazminatımı alarak sonlandırma hakkına sahip oluyorum fakat merak ettim bir konu var. Ben bu şartlar ile istifa edersem, ayriyeten işsizlik maaşından da faydalanabilir miyim? Geri dönüşünüz için şimdiden teşekkür ederim, kolay gelsin.

Cevap:

Merhabalar,

Çalışanların emekliliği hak etmediği halde 15 yılı doldurduktan sonra işten ayrılma nedeni kıdem tazminatı alabilmektir. Hatta bunların 15 yılı aynı iş yerinde doldurmaları da şart değildir.  Sigorta başlangıç tarihinden itibaren 15 yılın dolmuş olması yeterlidir. Tabii bu durumda son iş yerinden sadece o iş yerinde çalışılan süreye ait kıdem tazminatı alınabilmektedir. Yani son işverende ki kıdem ne kadar ise, o kadar tazminat alınabilmektedir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve kimlerin bu hakka sahip olduğunu öğrenmek için 15 yıl 3600 gün sayesinde herkes kıdem tazminatı alabilir mi? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

15 yıl 3600 gün ile işten ayrılırsam hemen başka bir işte çalışabilir miyim?

15 yıl ve 3600 günle işten ayrılanlar, hemen bir başka iş yerinde çalışmaya başlayabilir. Bu konuda herhangi bir engel bulunmamaktadır.

 

 

Başlama imkanı olmayanlar doğal olarak işsizlik maaşına başvuruda bulunmak isteyebilirler. Fakat bu platformda defalarca belirttiğimiz gibi, işsizlik maaşı için ön şart, sigortalının kendi iradesi dışında işsiz kalmasıdır. Siz kendi iradeniz doğrultusunda, 15 yıl 3600 prim gün şartları ile isteyerek işten ayrıldığınız için ne yazık ki işsizlik maaşından faydalanma şansınız bulunmamaktadır. Bknz: Her işten çıkarılan işsizlik maaşı alabilir mi?  Daha detaylı bilgi vermek gerekir ise şayet; Siz yaş şartı haricinde bir emeklilik şartlarından dolayı kendi rızanız ile iş akdinizi sonlandırdığınız için sizin adınıza işvereniniz tarafından düzenlenen işten çıkış bildirgenizde, sizin iş yerinizden” emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle ya da emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması nedeniyle” işten ayrılmış olarak gösterileceğinden,  olası bir işsizlik maaşı başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.  İşsizlik maaşı için gerekli diğer şartları yerine getirseniz dahi başvurunuzun sonrasında ilgili İşkur Müdürlüğü’nden alacağınız cevap olumsuz olacaktır.

 

15 yıl 3600 gün nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alır mı?

 

2 Yorumlar

  1. Yasemin
    • admin

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. DMCA.com Protection Status