15 yıl 3600 gün nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alır mı?

kumbara 1497335356 300x200 - 15 yıl 3600 gün nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alır mı?

15 yıl 3600 gün nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alır mı?

 

 

15 yıl 3600 gün nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alır mı?

Soru: Merhaba, hesaplamalarıma göre Temmuz ayında  15 yıl ve 3600 prim gün sayısı ile beraber iş akdimi kıdem tazminatımı alarak sonlandırma hakkına sahip oluyorum fakat merak ettim bir konu var. Ben bu şartlar ile istifa edersem, ayriyeten işsizlik maaşından da faydalanabilir miyim? Geri dönüşünüz için şimdiden teşekkür ederim, kolay gelsin.

Cevap:

Merhabalar,

Çalışanların emekliliği hak etmediği halde sigortalılık süresinin 15 yıl ve prim gün sayısının 3600 gün olduğu durumlarda iş yerlerinden kıdem tazminatını tahsil ederek ayrılabilirler. Hatta bunların 15 yılı aynı iş yerinde doldurmaları da şart değildir, bunun için sigorta başlangıç tarihinden itibaren 15 yılın geçmiş ve prim gün sayısının 3600 günden az olmaması gereklidir. Bu konu için ise bir diğer şart ise, işçinin sigorta ilk sigorta girişinin 09.09.1999 tarihinden önce olmasıdır. Bknz: 15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatıİşçi eğer bu tarih ve sonrasında sigortalı oldu ise, ne yazık ki bu haktan faydalanma durumu söz konusu değildir. Eğer ilk işe girişi 09.09.1999 ve sonrasında ise 25 yıl ve 4500 prim gün sayısına tabii olacaktır. Bknz: 8 Eylül 1999 Sonrası sigortalı olanlar kıdem tazminatı

15 yıl 3600 gün ile işten ayrılma ve yeni bir işte çalışma

15 yıl ve 3600 günle işten ayrılanlar, hemen bir başka iş yerinde çalışmaya başlayabilir. Bu konuda herhangi bir engel bulunmamaktadır.

15 yıl 3600 gün prim ve işsizlik maaşı

Fakat yeni bir işte çalışma şansı bulunmayan kişiler doğal olarak direk işsizlik maaşına başvurmak isteyebilirler.  Fakat bu platformda defalarca belirttiğimiz gibi, işsizlik maaşı için ön şart, sigortalının kendi iradesi dışında işsiz kalmasıdır. Siz kendi iradeniz doğrultusunda, 15 yıl 3600 prim gün şartları ile isteyerek işten ayrıldığınız için ne yazık ki işsizlik maaşından faydalanma şansınız bulunmamaktadır. Bknz: Her işten çıkarılan işsizlik maaşı alabilir mi?

Daha detaylı bilgi vermek gerekir ise şayet; Siz yaş haricinde bir emeklilik şartlarından dolayı kendi rızanız ile iş akdinizi sonlandırdığınız için sizin adınıza Sosyal Güvenlik Kurumu‘na işvereniniz tarafından düzenlenen işten çıkış bildirgenizde, sizin iş yerinizden” emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle ya da emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması nedeniyle” işten ayrılmış olarak gösterileceğinden,  olası bir işsizlik maaşı başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.  İşsizlik maaşı için gerekli diğer şartları yerine getirseniz dahi başvurunuzun sonrasında ilgili İşkur Müdürlüğü‘nden alacağınız cevap olumsuz olacaktır. Bknz:Hangi durumlarda işsizlik maaşı alınır? Hangi durumlar da kıdem tazminatına hak kazanılır?

 

 

2 Yorumlar

  1. Yasemin
    • admin

Cevap