Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

Soru: Selam, bir çalışanımız da görev değişikliği yapıyoruz. Fakat işe giriş bildirgesi verirken kendisini temizlik işçisi olarak göstermiştik. İşçi şuan farklı bir görev yapmakta. İşçi ile ilgili meslek kodunu nasıl değiştirebiliriz? Bu değiştirme ile ilgili herhangi bir ceza söz konusu olur mu? Bilgi verebilir misiniz? İyi çalışmalar.

Cevap:

Bilindiği üzere Kasım 2012 döneminden itibaren meslek kodu uygulamasına geçilmiştir. Bu kapsamda çalışanların mesleği ile ilgili meslek kod listesinden uygun olan meslek kodunun seçilerek sigorta girişlerinin yapılması, hizmet bildirgelerinde de bu meslek kodu ile bildirgelerin verilmesi gerekmektedir.

İşe giriş menüsünde bulunan işe giriş güncelleme ekranından her zaman işçinin meslek kodu değiştirilebilmektedir. Doğru olan meslek kodu seçildikten sonra ekranda güncelle alanına basmanız yeterli olacaktır. Bu işlemden dolayı herhangi bir ceza uygulanmayacaktır.

İşe giriş bildirgesin de ki meslek kodunun güncellemesi işlemini tamamladıktan sonra, iş yerinizde kullanmış olduğunuz paket programda, beyan etmiş olduğunuz meslek kodunu da değiştirmeyi unutmayın. Aksi halde işçi ile ilgili E-bildirge düzenlerken eski meslek kodu ile işlem yapmış olacak ve bu güncellemenin herhangi bir yararını görmeyeceksiniz.

Sigortalı meslek kodu nasıl değiştirilir?

Her zaman olduğu gibi yine sgk.gov.tr adresine giriş yapıyoruz ve sırasıyla;

  • E-SGK
  • Sigortalı İşe giriş ve işten çıkış bildirgesi ( 4a )

Bölümlerini tıklayarak, uygulamaya giriş butonunu tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan ekrandan;

  • Kullanıcı adımızı,
  • Sistem şifremizi,
  • İş yeri şifremizi,
  • Güvenlik anahtarımızı,

Yazıp giriş butonunu tıklıyoruz.

 

Sigortalı meslek kodu güncelleme

Sigortalı meslek kodu güncelleme

 

Ardından yukarıdaki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı gibi, “işe giriş bildirgesi güncelleme” bölümüne giriş yapıyoruz.

 

Sigortalı meslek kodu güncelleme

Sigortalı meslek kodu güncelleme

 

işe giriş bildirgesi güncelleme ” bölümündeyiz. Bu bölümde, ” sigortalı kimlik numarası yazan yere, meslek kodunu değiştirmek istediğimiz işçinin T.C. kimlik numarasını yazıyor ve sorgula butonunu tıklıyoruz.

Sorgula butonunu tıkladıktan sonra, aynı ekranda hemen aşağıda ilgili işçinin bilgileri gözükecek. Doğru olduğuna eminseniz üzerine tıklayıp bir sonraki ekrana geçiş yapabilirsiniz.

meslek-kodu-guncelleme-2

 

Bu bölümde ilgili işçinin firmanızda şuan yapmakta olduğu işi, ” sigortalı meslek adı ” bölümünden bulup, ilerle butonunu tıklıyoruz.

Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

 

Son ekrandayız. Bir önceki bölümde dikkat ederseniz şayet işçinin mesleği ” beden işçisi ” olarak gözükmekteydi fakat şimdi şömine ustadı olarak değişimini sağladık.

Eğer herşey doğru ise, ve yaptığı iş konusunda hem fikirseniz aşağıdaki ” güncellemeyi onaylamak için burayı tıklayınız. ” butonu ile işleminizi sonlandırabilirsiniz.

 

İşçinin meslek kodu güncellenebilir mi?
Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?
5 (100%) 4 votes

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2017 Hakkımızda İletişim Sitemap Gizlilik Politikası
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.