19yorumlar

Geriye dönük meslek kodu düzeltme

kod 1536730838 1024x724 - Geriye dönük meslek kodu düzeltme

Geriye dönük meslek kodu düzeltme

 

Geriye dönük meslek kodu düzeltme

Soru: Merhaba, 2 yıldır bir şirkette çalışıyorum. E-devlet üzerinden meslek kodumun yanlış olduğunu farkettim ve hemen işveren ile görüştüm. Önümüzdeki aydan itibaren düzelteceğini ama geçmişte verdiği meslek kodu ile ilgili bir işlem yapamayacağını söyledi. Ben bu işlemi nasıl düzeltebilirim. Sonuçta yaptığım işten farklı bir iş gözüküyor sistemde ve ileride bu bilgilere ihtiyacım olabilir. Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

6728 Sayılı Torba Kanun ile getirilen düzenlemeye göre; “Sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için aylık asgari ücreti geçmemek üzere meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanır” hükmü getirildi. Kanun burada işverenlere bir geçiş süresi de tanıdı.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin düzenlenmesi aşamasında 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla meslek koduna uygun bildirim yapmayanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu idari para cezası uygulamaya başladı. Şuan yürürlükte ki yasa gereğince,  toplamda aylık asgari ücreti aşmamak üzere hatalı bildirilen her işçi için 1/10 asgari ücret tutarı kadar cezası uygulanmakta.

İşveren doğru bildirim yapmak zorunda

Sosyal Güvenlik Kurumu‘nda  her mesleğin kod olarak bir karşılığı bulunmaktadır. İşveren işe aldığı her çalışanı için meslek kodları arasından işçinin yapacağı işe en uygun olanı seçer ve Sosyal Güvenlik Kurumu‘na her ay bildirimini yapar. Eğer işçinin çalıştığı dönemlerde görev değişikliği olursa gene sistem üzerinden meslek kodunun güncellemesi yapılmalıdır. Burada ki en önemli konu; işverenlerin yapılan işe uygun ücret ödeyip ödemediğinin kontrolüdür. Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

Geriye dönük meslek kodu nasıl değiştirilir.

Geriye dönük meslek kodu değişikliği için işvereninizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurması gerekmektedir. Bu dilekçede, ilgili işçinin meslek kodunun yanlış beyan edildiği ve olması gereken meslek kodunun yazılması yeterlidir. Kurum yetkilileri işvereninizin bu talebini dikkate alacak ve ilgili tarihler için meslek kodunuzun değişikliğini gerçekleştirecektir.

İşveren kötü niyetli ile şikayet edebilirsiniz.

İşvereninizin sizin meslek kodunuzu yanlış bildirmesinde ki asıl sebebin kötü niyet olduğunu düşünüyorsanız, konu ile ilgili şikayet kaydı oluşturup, geçmiş dönemler ile ilgili düzeltme işlemini hukuki yollar ile sağlayabilirsiniz.

Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

Geriye dönük meslek kodu düzeltme

 

19 Yorumlar

 1. Esen
  • admin
  • Umut ULU
 2. Dilara Çavdar
  • Umut ULU
 3. esra
  • Umut ULU
   • esra
    • Umut ULU
     • esra
 4. hanife
  • Umut ULU
 5. İbrahim
  • Umut ULU
 6. cihat öztekin
  • Umut ULU
 7. Murat
  • Umut ULU

Cevap