Geriye dönük meslek kodu düzeltme

Geriye dönük meslek kodu düzeltme

Geriye dönük meslek kodu düzeltme

 

Geriye dönük meslek kodu düzeltme

Soru: Merhaba, 2 yıldır bir şirkette çalışıyorum. E-devlet üzerinden meslek kodumun yanlış olduğunu farkettim ve hemen işveren ile görüştüm. Önümüzdeki aydan itibaren düzelteceğini ama geçmişte verdiği meslek kodu ile ilgili bir işlem yapamayacağını söyledi. Ben bu işlemi nasıl düzeltebilirim. Sonuçta yaptığım işten farklı bir iş gözüküyor sistemde ve ileride bu bilgilere ihtiyacım olabilir. Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

6728 Sayılı Torba Kanun ile getirilen düzenlemeye göre; “Sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için aylık asgari ücreti geçmemek üzere meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanır” hükmü getirildi. Kanun burada işverenlere bir geçiş süresi de tanıdı.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin düzenlenmesi aşamasında 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla meslek koduna uygun bildirim yapmayanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu idari para cezası uygulamaya başladı. Şuan yürürlükte ki yasa gereğince,  toplamda aylık asgari ücreti aşmamak üzere hatalı bildirilen her işçi için 1/10 asgari ücret tutarı kadar cezası uygulanmakta.

İşveren doğru bildirim yapmak zorunda

Sosyal Güvenlik Kurumu‘nda  her mesleğin kod olarak bir karşılığı bulunmaktadır. İşveren işe aldığı her çalışanı için meslek kodları arasından işçinin yapacağı işe en uygun olanı seçer ve Sosyal Güvenlik Kurumu‘na her ay bildirimini yapar. Eğer işçinin çalıştığı dönemlerde görev değişikliği olursa gene sistem üzerinden meslek kodunun güncellemesi yapılmalıdır. Burada ki en önemli konu; işverenlerin yapılan işe uygun ücret ödeyip ödemediğinin kontrolüdür. Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

Geriye dönük meslek kodu nasıl değiştirilir.

Geriye dönük meslek kodu değişikliği için işvereninizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurması gerekmektedir. Bu dilekçede, ilgili işçinin meslek kodunun yanlış beyan edildiği ve olması gereken meslek kodunun yazılması yeterlidir. Kurum yetkilileri işvereninizin bu talebini dikkate alacak ve ilgili tarihler için meslek kodunuzun değişikliğini gerçekleştirecektir.

İşveren kötü niyetli ile şikayet edebilirsiniz.

İşvereninizin sizin meslek kodunuzu yanlış bildirmesinde ki asıl sebebin kötü niyet olduğunu düşünüyorsanız, konu ile ilgili şikayet kaydı oluşturup, geçmiş dönemler ile ilgili düzeltme işlemini hukuki yollar ile sağlayabilirsiniz.

Sigortalı meslek kodu nasıl güncellenir?

Geriye dönük meslek kodu düzeltme

 

Haber bültenimize abone olun3 Comments

Add a Comment
 1. 1.5 ay ahci olarak calistigim is yerinde sigorta kayitlarinda kalite kontrol elemani olarak kayit yapmislar..duzeltmeleri icin onceden bildirdigim halde tamam deyip duzeltmemisler ve sigortanin sadece 14 gunu odenmis…bunu duzeltmek icin ne yapabilirim..bir calisan olarak hakkim nedir..nereye basvurmam gerekir..

  1. Merhaba,

   1. Meslek kodu değişikliği sadece, işveren tarafından yapılabilir. Çok hayati bir durum ise, arzu ederseniz hukuki yollar ile meslek kodunuzun düzeltilmesini talep edebilirsiniz.

   2. 1,5 aylık çalışmanız sonrasında sadece 15 gün mü sigortanız gözüküyor? İlgili ayları öğrenme şansımız var mı? Örneğin: Aralık ayından söz ediyorsanız sistemde görememeniz normal. Ocak ayının 23’üne kadar beklemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer o tarihten itibaren bir değişiklik olmaz ise, tekrardan bize yazabilirsiniz.

   Görüşmek üzere,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

DMCA.com Protection Status
Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2019 DMCA.com Protection Status Hakkımızda İletişim Gizlilik Politikası Site Haritası
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.