Ücretsiz izin işsizlik maaşını etkiler mi?

Ücretsiz izin işsizlik maaşını etkiler mi?

Ücretsiz izin işsizlik maaşını etkiler mi?

 

Ücretsiz izin işsizlik maaşını etkiler mi?

Soru: Merhaba, çalıştığımız firma ekonomik krizde ve her ay 6 gün ücretsiz izin kararı aldı. Biz şirketimizin aldığı bu karara razı olduk, fakat olası bir firmanın tamamen kapatılması durumunda işsizlik maaşı alma şartlarını yerine getirmediğimiz için kafamızda soru işareti oluştu. Biz eksik yatan sigorta primleri nedeniyle, işsizlik maaşından faydalanamama gibi bir durum ile karşılaşabilir miyiz?

Cevap:

Merhabalar,

Hastalık nedeniyle eksik yatırılan sigorta primlerinin işsizlik maaşına etkisi ile ilgili bir bilgilendirme yapmıştık, ama sizin konunuz “ ücretsiz izin ” ile alakalı olduğu için tekrardan bir bilgilendirme yapmakta fayda görüyoruz.

Ücretsiz izin durumları iki tarafın anlaşması sonucunda yürürlüğe girebilen bir uygulama şeklidir.

Sigortalılardan hizmet akitleri kanunda belirtilen hallerden birisine dayalı olarak sona erenler, kuruma hizmet akdinin sona erdiği tarihi izleyen günden itibaren 30 gün içinde şahsen başvurarak yeni bir iş almaya hazır olduklarını kaydettirmeleri, hizmet akitlerinin sona ermesinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş ve işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmaları kaydıyla işsizlik ödeneği almaya hak kazanabilirler.
Örnek vermek gerekirse;

İşsizlik maaşından faydalanabilmek için son 3 sene içerisinde minimum 600 günlük sigorta priminin yanı sıra, son dört ay için ise en az 120 günlük sigorta primi gereklidir.

Siz çalışmaya devam ediyorsunuz fakat işvereniniz sizinle anlaşma koşulu ile, sizi ücretsiz izne çıkardı ve sizin son dört ayda ki sigorta primlerinizi her ay 6 olmak kaydı ile toplamda 24 gün eksik yatırdı.

Normal şartlar da son dört ayda ki 120 günlük sigorta prim bütünlüğünü yerine getiremediğiniz için işsizlik maaşından faydalanamazsınız. Fakat işçilerin çalıştıkları iş yerlerinde faliyetin durması, yapılan işe işveren tarafından ara verilmesi ya da bu nedenlerden ötürü sigortalının çalışamamış olması halinde son dört ayda ödenmesi gereken 120 gün hesabında bu süreler kesinti olarak sayılmamaktadır.

Dolayısıyla bu tarz bir durumdan ötürü yapılan ücretsiz izin durumu eksiklik olarak kabul edilmemektedir.

Olası bir iş akdinizin feshinden sonra otuz gün içerisinde, bağlı bulunduğunuz İşkur il/ilçe Müdürlüğü’ne bizzat giderek ya da elektronik ortamda, e-devlet üzerinden işsizlik maaşına başvuruda bulunabilirsiniz.

Sigortalı işsizin, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde, hizmet akdi devam etmekle birlikte,

 • Hastalık,
 • Ücretsiz izin,
 • Disiplin cezası,
 • Gözaltına alınma,
 • Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,
 • Kısmi istihdam,
 • Grev,
 • Lokavt,
 • Genel hayatı etkileyen olaylar,
 • Ekonomik kriz,
 • Doğal afetler,

nedenleri ile eksik yatan sigorta primleri  işsizlik maaşı almaya engel teşkil etmemektedir.

Ücretsiz izin

129 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba benim sizlere bir sorum olacaktı son 3 yıl içerisinde bazı aylarda bi kaç gün hem ücretsiz izin hemde rapor olması durumunda yani eksik gün görüldüğünde sgk detaylı olarak ikisinide görebiliyor mu ve yine son 3 yıl da aldığımız ücretsiz doğum izinleri alacağımız işsizlik maaşı gün sayısını etkiliyor mu

  1. Merhaba Elif Hanım;

   Aynı ay içerisinde almış olduğunuz hem ücretsiz izin hemde rapor nedeniyle oluşan eksik günlerinizi işvereniniz SGK’ya eksik gün kodu 12 olan birden fazla seçeneği ile beyan etmek durumundadır. 10 kişi ve üzeri çalışanı olan firmalar da eksik gün bildirimi sadece APHB’nde yapıldığı için ücretsiz izinler ile ilgili detay göremez SGK ama bu size herhangi bir sorun çıkarmaz.

   Son 3 yıl içerisinde doğum nedeniyle almış olduğunuz ücretsiz izin, faydalanacak olduğunuz işsizlik maaşı gün sayını olumsuz yönde etkileyecektir.

   İyi günler..

  2. Merhaba bişey soracak tim Son 4 ayda 2 gün ücretsiz izin gözüküyor sigorta günüm de 2 gün anneanem vefat ettigi için gidemedim işyerinden çıkarıldığım taktirde işsizlik maaşı alabilirmiyim

   1. Merhaba Hakan Bey;

    Son 3 yıl içerisinde ki primleriniz minimum 600 gün olmak kaydı ile, işten çıkarıldığıız taktirde işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

    Görüşmek üzere,

 2. 4 yıldır çalıştığım firmada yılın en az iki ayında ücretsiz 7 gün izinli gösterilmişim, gösterilen bu günlerde fiili olarak izin kullanmadım. temmuz 2016 21 gün – ağustos 2016 21 gün – eylül 2016 21 gün prim yatırılmış eksik günler ise ücretsiz izin gösterilmiştir. Fakat bu izinler bizim bilgimiz olmadan yapılmıştır. Firma işlerin iyi gitmediğini söyleyip duruyor, işten çıkarılırsam işsizlik sigortasından yararlanabilirmiyim.

  1. Merhabalar,

   Son uc yildaki primleriniz minimum 600 gun olmak sartiyla.. isten cikarilirsaniz issizlik maasindan faydalanabilirsiniz..

 3. Merhaba
  Ben son 3 yıl içinde 600 günü doldurdum ve bi firmada 9 aydan beri çalışıyorum fakat son 4 ayda 12. Ayda 2 gün ücretsiz izin ve 1. Ayda 1 gün işe gelmedim halen çalışmaktayım. İşten çıkarıldığımda işsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Merhaba Uğur bey,

   Herhangi bir problem bulunmamakta. İşten çıkarıldığınız taktirde bu şartlar da işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

   Görüşmek üzere..

 4. Sayın yetkili benim 2014 yılı sonlarında. 1 iş günü devamsızlığı m var. İzinsiz ise gidemedim.. bu bir günlük eksik benim 10 ay işsizlik maaşımi 8 aya düşürür mu

  1. Kadir Bey Merhaba,

   Bir gün eksik prim son üç yıldaki prim gün sayınızı 1079 yapar ve bu da sizin işsizlik maaşından faydalanma sürenizi 8 aya düşürür.

   Son üç yılda eksiksiz prim gün sayısı ile işsizlik maaşından 10 ay faydalanabilirsiniz.

   Görüşmek üzere,

 5. 508 gün sigorta primim var. Bu ay gün sayım 20 gün olarak yatmış eksik gün sayısı 7 olarak geçmiş. Puantaj kayıtları olarakta sebep yazılmış yaza doğru işten çıkarılıcaz. Primim 600 günü geçmiş olacak. Bu son 4 ay 120 günü bu eksik günler etkiler mi acaba ?

 6. Merhabalar,

  Son 120 günde gerçekleşen eksik günler 07 yani puantaj kayıtları olarak beyan edildiyse, işten çıkarılmanız halinde işsizlik maaşından faydalanamazsınız.

  Görüşmek üzere..

  1. birkaç yerde puantaj eksikliği olarak girilen durumlarda faydalanırsınız denmiş ancak tam doğru bilgiyi nereden alabilirim acaba?
   aksi durumda ben ücretsiz izin alırken bi form imzaladım ve patronumda imzalayıp fotokopisini çekip paylaştık.
   sgk dan düzeltme vs. işlerini nasıl halledebiliriz?
   teşekkürler

   1. Hasan Bey merhaba,

    Doğru bilgiyi buradan sizlere verebiliriz ama tam olarak anlayamadık sorunuzu. Ne için düzeltme isteyeceksiniz?

    Görüşmek üzere,

 7. Sayın Tetkili merhaba,
  son 2 yıl içinde 600 gün primim mevcut ve son 120 gün içinde 5 gün rapor ve 2 gün ücretsiz iznim söz konusu işten ayrıldım işsizlik başvurusu yaptım işsizlik ödeneği alabilir miyim.

  Not : 5 günlük rapor ve 2 günlük ücretsiz izin aynı ay içindedir.

  1. Ali bey merhaba,

   Aynı ay içerisinde hem ücretsiz izin ve istirahatiniz söz konusuysa eksik gün bildiriminiz 12 numaralı neden yani ay içerisinde birden fazla olarak beyan edilmiştir. Bu neden ile işsizlik maaşından faydalanamazsınız.

   Iş yerinizden ilgili evrakları talep ederek tekrardan iskura hangi nedenlerden ötürü eksik gününüz olduğunu teker teker beyan ederseniz, ancak o zaman işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz..

   Görüşmek üzere

   1. Sayın admin merhaba,

    öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.

    işyeri ile irtibata geçtim ve onlar da aralık 2016 dönemiyle yani ücretsiz izin ve raporumun olduğu ayla ilgili 2 gün ücretsiz ve 5 gün istirahatli olduğumu beyan eden çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne bir yazı yazmışlardır bu yazıyı ilgili iş-kur il müdürlüğüne teslim ettim.

    cuma günü evrak kayıta teslim ettik pazartesi günü yeniden işsizlik ödeneği almak için başvuru gerektirir mi? daha önce yapmış olduğum başvuru olumsuz sonuçlanmıştı.

    1. Tekrardan merhaba Ali bey,

     Ilk başvurunuzun olumsuz sonuçlanması gayet normal. Evrakları teslim ettiyseniz tekrardan başvuru yapmanıza gerek yok ama çok boşluk vermeyin, olası bir olumsuzlukta başvurunuzu tekrarlayabilirsiniz.

     Görüşmek üzere,

     1. Sayın Admin Merhaba,

      Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı Çok Teşekkür ederim.

      Sagılarımla,

      Ali

     2. Merhaba Ali bey,

      Biz teşekkür ederiz, görüşmek üzere.

 8. Merhaba benim sorum ücretsiz izin alırsam olası bir işten çıkarılmada işsizlik maaşımı etkilermi

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Ücretsiz izin alırsanız prim kesintiniz söz konusu olur bu da doğal olarak işsizlik maaşınızı etkiler.

   Görüşmek üzere,

 9. Merhabalar. Bir firmada 3 yildir araliksiz calisiyorum mayis ayinda askere gidecegim dondukten sonra işsizlik parasi almak istiyorum fakat son 120 gun icerisinde aksilik şubat ayinda 3 gun ücretsiz izin kullanmama ragmen 25 gun gorunuyor dolayisiyla son 120 gunde 115 yapiyor toplamda. Isyerimden subatta 3 gun izin aldigima dair izin kagidini aldim imzali ve kaşeli. Issizlik maasi alabilirmiyim? Cevabınız için simdiden teşekkürler..

  1. Emrah bey merhabalar,

   Isvereninizin hesabı doğru, ayın bütünlüğü bozulduğu taktirde takvim hesabı devreye girer, şubat ayı da 28 gün çektiği için 25 günlük prim gözükmesi gayet normal.

   Işsizlik maaşı durumunuzda ise bir sorun yok, askerden geldikten sonra işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

   Görüşmek üzere.

 10. Sayın Admin Merhaba,
  İşsizlik ödeneği alırken bir firmayla anlaşıp işe başladım fakat aynı gün tarafıma bildirilmeyen bir şarttan ötürü işten ayrıldım işsizlik ödeneği almaya devam edebilir miyim.

  Saygılarımla,
  Ali

  1. Merhaba Ali Bey;

   Herhangi bir problem bulunmamakta, işsizlik ödeneğinden faydalanmaya devam edebilirsiniz.

   Görüşmek üzere,

   1. Sayın Admin,
    Çok Teşekkür Ederim.

    İşkuru yeniden bilgilendirme yada başvuru yapmama gerek varmıdır.

    iyi çalışmalar.

    1. Tekrardan Merhaba Ali Bey;

     Eğer yeni işe başladığınız için işsizlik maaşınızın durdurulmasıyla ilgili İşkur’a bir başvuru yapmadıysanız, tekrardan bir başvuru yapmanıza gerek yok. Eğer durdurma işlemi yaptıysanız, maaşınızı tekrardan aktif hale getirmek için başvuruda bulunmanız gerekmekte.

     Görüşmek üzere,

     1. Sayın Admin vermiş olduğunuz bilgilerden ötürü çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

     2. Merhaba Ali Bey, biz teşekkür ederiz.

      Görüşmek üzere,

 11. merhaba,32.haftada doğum iznine ayrılacağım rapor bitiminde işten çıkarılacağım işsizlik ödemsine başvuru yapma hakkım olacak mı ?

  1. Seda Hanım merhaba,

   Raporunuz biter bitmez iş akdiniz feshedilir ise, işsizlik maaşına başvurabilir ve işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

   Görüşmek üzere,

 12. IYI GUNLER..
  BI KAMU KURUMUNDA CALISIYORDUM VE DOGUM YAPTIKTAN SONRA UCRETSIZ IZNE AYRILDIM..6 AY UCRETSIZ IZIN KULLANDIKTAN SONRA ISSIZLIK MAASI ALABILIRMIYIM..

  1. Esra hanım merhaba,

   Dogum nedeniyle gerçekleşen Ücretsiz izin durumlarında sizin adınıza eksik gun bildirimi yapılmaktadır. Eger eksik gun bildiriminiz 19 numarali kod ile yapıldı ise işsizlik maaşından faydalanamazsınız.

   Görüşmek üzere,

 13. Merhaba 10 yıldır aynı yerde çalışıyorum Aralık 2016 ayından beri oğlumun hastalığından dolayı refakatçi izni aldım işyerim ücretsiz izin olarak gösteriyor işten ayrıldığım da işsizlik ödeneği alabilirmiyim

  1. Nihat bey merhabalar,

   Ücretsiz izin nedeniyle gerçekleşen prim kesintisi işsizlik maaşı almanıza engel olmaz. Sadece işsizlik maaşı alacağınız süreye etki eder.

   Görüşmek üzere,

 14. Merhaba;
  son 3 yılda calıstıgım yerde 896 gun sigortam var. 1,5 ay once ise basladım. onun oncesinde 6 aylık dogumdan dolayı ucretsiz izindeydim. bu ay sonunda is yerimiz kapanacak ve cıkısımızı verecekler. issizlik maasından faydalanailir miyim.
  Tesekkurler

  1. Merhaba Defne hanım,

   Doğum nedeniyle eksik gün bildiriminiz, 19 yani, ücretsiz doğum izni olarak yapıldıysa, işsizlik maaşından faydalanamazsınız.

   Görüşmek üzere,

 15. Merhaba eşimin rahatsızlığı yüzünden refakatçi izni aldım ve ücretsiz izindeyim su anda iznim bittikten sonra isten ayrılmayı düşünüyorum bu durumda işsizlik maaşı alabilir miyim

  1. Merhaba, geçmiş olsun.

   Kendi iradeniz ile iş yerinden ayrılırsanız işsizlik maaşına hak kazanamazsınız.

   Görüşmek üzere,

 16. Merhaba 4 yıldır bir firmada çalışıyorum işyeri kapandı çıkışimiz verildi yalnız son 4 ay için de 1 hafta ücretsiz izin kullandım bu işsizlik maaşı almama engel olur musun teşekkürler

  1. Merhaba Mesut Bey;

   Bir sorun bulunmamakta, işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

   Görüşmek üzere,

 17. İşsizlik maaşını 4 aydır almaktayım.Yeni işe girdim.İşsizlik maaşın kesildi 2 ay oldu .İşlerin az olması nedeniyle bayram tatilinden sonra 4 gün ücretsiz izin kullanacak olmamız işyerinden yakın zamanda çıkartılırsak tekrar işsizlik parası almaya devam edebilir mıyım

 18. Sayın admin sorumu cevaplar mısınız

  1. Merhaba Erdal bey,

   Suan işsiz kalirsaniz, 4 ay faydalandığınız ama çalışmaya başladığınız için sonradan kesilen işsizlik maaşından kaldığı yerden tekrardan faydalanmaya başlayabilirsiniz.

   Görüşmek üzere,

 19. İyi günler admin.

  İşden ayrılmadan 4.ayda nişanım için 1günlük ücretsiz izin kullandım. Toplamda 119 gün ediyor. Yani işsizlik maaşından yararlanamayacakmıyım ?

  1. Gülay hanım merhaba,

   Aşağıdaki nedenlerden ötürü gerçekleşen kesintiler işsizlik maaşına engel olmaz.

   Hastalık,
   Ücretsiz izin,
   Disiplin cezası,
   Gözaltına alınma,
   Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,
   Kısmi istihdam,
   Grev,
   Lokavt,
   Genel hayatı etkileyen olaylar,
   Ekonomik kriz,
   Doğal afetler,

   Görüşmek üzere,

 20. Pekala birçok yerde neden engel olur diyor . Muhasebeciler bile yani birkaç yer dahi alamazsın diyor. Yani korkuyorm eğerki olmazsa sıkıntı yaşayacağım hemen çalışamayacağım.

  1. Gülay hanım;

   Bilgi kirliliğine izin vermeyin. Bu platformda elimizden geldiği kadar doğru ve güncel bilgileri okurlarımız ile paylaşıyoruz.

   A kişisinin ya da B muhasebecisinin ne dediği bizim için çok bir şey ifade etmiyor çünkü bu konu yoruma açık değildir.

   Son 120 günde ücretsiz izin nedeniyle prim kesintisi yaşamanız işsizlik maaşı almanıza engel olmaz.

   Daha detaylı bilgiye, İşkur müdürlüğünden ulaşabilirsiniz.

   Görüşmek üzere,

 21. merhabalar bugün işten ayrılacağım bu ana kaar toplam 611 iş günüm görünüyor 1 ağustos 5 eylüle kadar rapor 5 eylül 4 ocak arası doğum izni 4 ocak 5 temmuz arası ücretsiz izin kod 21 bugün itibari ile işten tazminatımı alarak ayrılacağım işssizlik öeneğinden yararlanabiliyormuyum gün tutuyor

  1. Merhaba Sümeyra hanım,

   04.01.2017 – 05.07.2017 tarihleri arasında sürekli ücretsiz izin mi kullandınız?

 22. Merhaba,,
  4 yıl 10 aydır çalışıyorum son 4 ay ‘ın içerisinde haziranda 2 hafta rapor aldım hastalık tan ötürü 29 haziranda ailem kaza yaptı bende gidemedim o gün ise işyerine bildirdim fakat rapor falan alıp götürmedim ücretsiz izin yazdılar ve askerlik dolayisiyla işten çıkacağım bu ay basında yani temmuz bu ayı eksiksiz çalışacağım yazdığım dışında herhangi bir kesinti devamsızlık bulunmuyor , işsizlik maaşı alma hakkım var mıdır?

  1. Kemal Bey merhabalar,

   Öncelikle geçmiş olsun.

   Haziran ayında ki istirahatiniz sizin işsizlik maaşı almanıza engel olmaz. Fakat 29 haziran’da ki ücretsiz izin nedeniyle işvereniniz eksik gün bildiriminizi ” birden fazla ” yani 12 numaralı kodla yaparsa, işsizlik maaşından faydalanamazsınız.

   İlk önce işvereniniz ile irtibata geçip, haziran ayında eksik gün nedeninizi hangi kod ile bildirdiklerini öğrenip bize tekrardan yazabilirseniz, daha net cevap verebiliriz.

   Görüşmek üzere,

 23. Ben birden fazla kısmını anlamadım bu 12 numaralı kod kısmi olarak yazdigınız bolumdeki calistigim süre boyunca ilk defa ücretsiz izin aldım ve hiç rapor dışında devamsizligim yoktu bununla alakalı birşey mi dediğiniz egerki böyleyse ben ilk defa aldım birden fazla olması yani efendim değilse işyerine ne demem lazım

 24. Ilk defa ücretsiz izin aldım 2.si olmadı yani yaklaşık 5 yıl da benim işyerine ne demem lazım ne biçimde girildiğini öğrenmem için efendim.

  1. Tekrardan merhaba Kemal Bey;

   Şöyle izah edelim.

   Siz diyelim ki Haziran ayının 1’i ve 15’i arasında istirahatliydiniz. 15’inden sonra istirahatiniz bitti ve çalıştınız. İşvereniniz eksik gün bildiriminizi Sosyal Güvenlik Kurumu’na 01 yani istirahat olarak yapar.

   Fakat;

   Haziran ayının 1’i ve 15 arasında istirahatiniz sonrasında, aynı ay içerisinde bir de ücretsiz izin kullanırsanız, işvereniniz eksik gün bildirimizi Sosyal Güvenlik Kurumu’na 12 yani birden fazla olarak yapar.

   12 numaralı kod; ay içerisinde birden fazla nedenden ötürü eksik günü olan çalışanlar için kullanılır.

   Sorunuzdan anladığımız kadarıyla sizin Haziran ayında hem istirahatiniz hemde ücretsiz izniniz mevcut.

   Bu neden ile işvereninize sormanızı rica ediyoruz.

   Kendilerine şu soruyu iletebilirsiniz;

   Benim haziran ayında çalışamadığım günler ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksik gün olarak hangi nedeni kullandınız?

   Eğer sadece istirahat diye beyan da bulundular ise sorun yok, ama biraz önce bahsettiğimiz gibi birden fazla seçeneğini kullandılar ise işsizlik maaşından faydalanamazsınız.

   Görüşmek üzere,

 25. Merhaba admin,
  Isyerime sormama gerek kalmadı haziran ayının sigorta dökümü e devlet te sisteme yansıdı bugün ve 12 nolu birden fazla sebebten ötürü girilmiş yani son 4 ay içerisinde 1 gün ücretsiz izin olmuş oluyor ben bu yüzden ıssızlik maaşı alamayacak miyim yapabileceğim birşey yok mudur yardımcı olur musunuz

  1. Tekrardan merhaba Kemal Bey;

   Bu şartlar altında işsizlik maaşına başvurursanız olumsuz sonuçlanır.

   İlgili işkur müdürlüğüne, ay içerisinde birden fazla olan eksik gün nedenlerinizin, istirahat ve ücretsiz izinden kaynaklandığını basit bir dilekçe ile beyan ederseniz işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

   Dilekçenin ekine istirahat ve ücretsiz izin evraklarını eklemeyi unutmayın.

   Görüşmek üzere,

 26. Merhaba admin
  Sorum şu şekilde 8 mayıs -8ağustos 2017 ücretsiz izne ayrıldım ücretsiz izin dilekçe kısmına özel sebeplerden dolayı diye yazdırıldı.Bu süreç içerisinde çıkışım onaylandı böyle bir durumda işsizlik maaşından faydalanabilir miyim?(not:ücretsiz izni bir bebek evlat edindik onun için aldım)

  1. Tuğrul bey merhaba,

   Isyerinizden kendi rızanız ile mi ayrıldınız?

   1. Merhaba
    9senedir aynı iş yerinde çalışıyorum tazminatlı çıkış talebinde bulunmuştum onaylanmış kıdem ve ihbar tazminatını alabiliyorum

    1. Tekrardan merhaba Tuğrul Bey,

     Sizin adınıza işvereniniz tarafından düzenlenecek olan işten çıkış bildirgeniz de, işten çıkış nedeni olarak hangi maddeyi kullanacakları önemli.

     Her işten çıkarılan işsizlik maaşı alabilir mi? Başlıklı yazımızda ki işten çıkış kodları kullanılır ise, herhangi bir problem ile karşılaşmazsınız.

     Görüşmek üzere,

     1. Merhaba
      Çok teşekkür ederim

 27. Sayın Admin

  son 3 yıl içeresinde (2015,2016,2017) 756 gün sigortam var. soruma gelecek olursam Firmamda 23 aydır çalışıyorum 12 Günlük yıllık izine çıktım ama 2. senem dolmadıgı için aldıgım 12 günlük iznin 5 gününü geçen seneden kalan yıllık iznimden verdiklerini kalan 7 günü ücretsiz izin verdiklerini izindeyken bana telefon ile bildirdiler.
  4 ay içerisinde işten ayrıldığımda işsizlik maaşı almaya hak kazanabilir miyim. Bu ücretsiz izin işsizlik maaşını etkiler mi?

  1. Hakan bey merhaba,

   Sigorta primlerinizin son 120 gününde ücretsiz izin nedeniyle gerçekleşen kesintiler, işsizlik maaşı almanıza engel olmaz.

   Görüşmek üzere,

 28. Merhaba..ben iki buçuk yıl dır bir çalıştığım yerdenq 15gün önce cikartildim..ve maaş için baş vurdum olumsuz cvp geldi..olumsuz olma sebebi mayıs ayında eksik gün olması imiş bebeğim hasta olduğu için gidememistim ..bana iş veren den gidemediğim e dair yazılı dilekçe istedi iş kur..bu dilekçeyi götürür sem maaş alabilirmiyim..şimdi den tsk ederim.

  1. Gülşen hanım merhaba,

   Mayıs ayında ki eksik gün nedeninizi E-devlet üzerinden hizmet dökümünüze bakarak bize söyleyebilirseniz daha sağlıklı cevap verebiliriz.

   Görüşmek üzere,

 29. slm benim söyle bi sorunum var temmuz 25de isten cıkarıldım temmuz 25 haziran 25 artı 5 ek bildirge mayıs 25 artı 5 ek bildirge nisan 24 gün 6 gün rapor gözukuyor iş kura bas vurdum işsizik maasi icin red cevabı aldım yardım edermısınız lutfen calıstıgım iş yerinde 10 senedir calısıyordum cıkardılar işten cıkarılma koddum 4 ne yapmalıyım işşizlik maası icin

  1. Ergin Bey merhaba,

   Temmuz 25’te çıkarıldığınız için Temmuz ayında 25 gün olması gayet normal.

   Fakat;

   Haziran, mayıs 25+5 nasıl oluyor? Sizin sigorta primleriniz E-devlette Haziran ve mayıs ayında 25 gün mü gözüküyor?

   info@sgkhakkinda.com adresine son 3 ayın hizmet dökümünün ekran görüntüsünü mail atabilirseniz bir bakalım ve yol gösterelim.

   Görüşmek üzere,

 30. haziran ayında 30 güne tamamlanmasına ramen eksık gün kodu 12 mayısta 13 nisanda 1 kodları gözüküyor ne yapcagımı sasırmıs vazıyetteyım iş yeri sorun yok diyo iş kur red cevabı verdi ne yapayım ben simdi

  1. Tekrardan merhaba Ergin Bey;

   Bu şartlarda işsizlik maaşından faydalanamazsınız.

   Haziran ayında hem istirahatiniz hemde raporunuz olduğu için mi eksik gün nedeni olarak 12’yi beyan etmişler?

   Ay içerisinde birden fazla nedenden ötürü eksik gün var ise, 12 kodu ile işlem yapılır bu gayet normal.

   Ayrıca, Mayıs ayında ki eksik gün kodunuz neden 13? Hangi nedenden ötürü eksiğiniz var? Detaylandırabilir misiniz?

   Görüşmek üzere,

 31. işyeri yanlıs yaptıgı icin sonradan ek bbildirgeyle 5 gün daha sigorta yatırmıs 30 tamamlamış 2 ay icin haziran ve mayıs icin

  1. Ergin bey; böyle bir hata söz konusu olamaz, işveren ek verdiyse eksik gün nedeni olarak neden haziran ayında 12 numaralı kodu, mayıs ayında 13 numaralı kodu görüyorsunuz?

   Sizin sigorta primleriniz 30 gün yatmamış eksik günleriniz var ve eksik gün nedenleriniz 12 ve 13 numaralı kodlar. Bu eksik günler nedeniyle de işsizlik maaşına hak kazanamazsınız.

   Neden 12 ve 13 numaralı kodları kullandıklarını öğrenin. İşvereninizin, Bildirgeyi yanlış verdim, sonradan ek vererek düzelttim demesiyle olacak bir iş değil bu.

 32. 13ün sebebi yok ssk ya düzeltin dedim illa bi kod yazcak dedi 13 yaptı

  1. Ergin Bey;

   Nasıl sebebi yok? Eksik gününüz var ki 13 numaralı kodu kullanmışlar. Sosyal Güvenlik Kurumu işverenlere diyor ki;

   Herhangi bir nedenden ötürü ay bütünlüğünü bozan bir şekilde prim kesintisi söz konusu ise, bunun nedenini bize bildirin. Sizin de prim kesintiniz söz konusu, yani sizin adınıza tam prim yatırılmamış, eksik prim yatırılmış. İşvereniniz de bunun nedeni olarak 13 numaralı kodu seçmiş. Sorun burada, bunları işvereninizden tam öğrenin, biz her zaman sizlere yardımcı olmaya çalışırız.

   Görüşmek üzere,

 33. Merhaba 15 agustos – 30 eylul tarihleri ucretsiz iziin aldim ekimde askerlik nedeni ile ayrilacagin issizlik maasindan faydalanabiliyim toplam 1200 gunum var

  1. Merhaba Murat bey,

   İşsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

   Görüşmek üzere,

 34. Merhaba 6 ay ücretsiz doğum izini aldım. İşe geri dönüşümde çıkarıldığım takdirde işsizlik maaşı alabiliyor muyum.

  1. Merhaba Damla hanım,

   Bu konu ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

   Görüşmek üzere,

 35. merhaba 30 eylül tarihinde işten çıkışım yapılacak ve son 3 yılda diğer ücretsiz izin kodu ile 10 gün eksik günüm var yani 1080 değil de 1070 fakat 21 kodu ile blildirilmiş. bu durumda 10 aymı işsizlik alırım yoksa 8 ay mı cevap için teşekkür ederim.

  1. Merhabalar,

   Eksik gününüz işten çıkarılış tarihinizden itibaren son dört ay içerisinde degil ise, 8 ay işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

   Görüşmek üzere,

 36. Merhaba,
  Dogum sonrasi raporum bittikten sonra 6 aylik ucretsiz izin aldim. Ucretsiz iznim bittiginde isten cikarilirsam issizlik odenegi alabilir miyim
  Dogum iznine ayrilmadan onceki son dort ay icerisinde 7 gunluk yine ucretsiz iznim oldu(eksik gun nedeni 21). Onun haricinde eksik gunum yok ve son 3 yilda 600 gun issizlik sigorta primim mevcut.

  1. Ceylan hanım merhaba,

   Bu şartlarda ne yazık ki işsizlik maaşından faydalanamazsınız. Ama gene de en yakın işkur müdürlüğüne gidip net bir bilgi almanızda fayda var.

   Görüşmek üzere,

 37. Selam aleyküm admin ben ağustos ayında bir haftalık izne çıktım bu izin süresince başka bir işyerine giriş çıkış yaptım ve son dört ay primde kulanmakta olduğum izinde giriş çıkış görüküyor 120 gün prime engel olurmu işten çıkarılsam işsizlik almama engel olurmu

  1. Merhaba Ahmet bey,

   Sorun yok. Iskur asıl işyerinizin sicil numarasına göre işlem yapar. Bir sorun olursa, görevli memuru konu ile ilgili bilgilendirme yapabilirsiniz.

   Görüşmek üzere,

 38. Çok teşekür ederim birde şunu cevaplarsanız çok memnun olurum şimdi ben 2015 yılında 205günüm var 2016 yılında 214 günüm var 2017 yılınnda mayısta 5gün haziranda30gün temuzdaa 30gün ağutossta ise bir hafta izin kulandım yani24günün parasını aldım eylün30ve ekim30 full çalıştım ve altıyüz günü doldurmayı bekliyorum 120gün prim için bir sorun gözüküyormu kasım ayının sonunda işveren beni işten çıkaracak işten çıkarıldığımda işsizliğe hak kazanırmıyım ben hesaplamaya çalıştım ama bir sonuca varamadım yardımcı olurmusunuz

  1. Tekrardan merhaba Ahmet Bey;

   Şuan ki hesaba göre 600 günlük primi tamamlıyorsunuz fakat siz; Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos ayında ücretsiz izin mi kullandınız? Sadece izin kullandım demişsiniz de.

   Şöyle özetleyelim;

   İşsizlik maaşına hak kazanmak için bir takım şartlar gereklidir bunlardan bir taneside, işten çıkış tarihinizden itibaren geriye doğru son 120 günde prim kesintisi olmamasıdır. Fakat işkur, son 120 günde bazı nedenlerden ötürü gerçekleşen prim kesintilerinde sigortalıları işsizlik maaşından mahrum bırakmıyor. Bunlardan bir tanesi de ücretsiz izin durumudur. Siz bu şartlarda işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

   Daha detaylı bilgi almak için işsizlik maaşında son 120 günde kesinti sayılmayan haller nelerdir? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

   Görüşmek üzere,

   1. Ben ağustos 8de bir haftalık izin isteyerek izne ayrıldım ve 11ağustosta başka bir işe giriş yaptım sadece üç gün çalışıp ordan istifa aldım izin aldığım şirkete iznim bitince tekrar başladım yğz yirmi gün prim için bir sorun olurmu bunu öğrenmek istiyordum gerçekten çok yardımcı oluyorsunuz Allah sizin gibi insanları başımızdan ekssik etmesin herşey için sağolun

    1. Ahmet bey;

     İzniniz asıl işvereninizden ücretli senelik izne ayrıldığınız için primlerinizde herhangi bir kesinti olmadığı düşüncesindeyiz. Diğer iş yerinde üç gün çalışıp istifa etmeniz olumsuz etkilemez. Sonuçta bir sigortalı bir başka iş yerinde de sigortalı olarak çalışabilir. Bu neden ile problem gözükmüyor. İşvereninizin yapacağı olası bir çıkış işleminden sonra işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

     Yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bizlere, Teşekkür ederiz.

     Görüşmek üzere,

 39. Normal çalıştığım yerde ağustos ayında 24gün çalışıyor gözükmekteyim bir hafta (izin alacağım yoktu) özel olarak kendim izin istedim bu ücretsizmi oluryor şu anda son üç yılda 571gün sigortam görünmekte bu ay bitiğinde otuz günde burdan sayarsak 601gün yapar yani hak kazanırmıyım aralık birde çıkışım verilirse

  1. Ahmet Bey;

   Siz özel bir izin istediyseniz SGK dökümünde de 24 gün gözüküyor ise bu süreyi işvereniniz ücretsiz izin olarak göstermiştir.Daha önce de söylediğimiz gibi son 120 günde ki ücretsiz izin nedeniyle gerçekleşen prim kesintileri işsizlik maaşı almanıza engel olmaz.

   Görüşmek üzere,

 40. Çok teşekür ederim AllAh sizden razı olsun

 41. Merhabalar

  Beb öğretmenim 3 yıl oldu hizmet surem. Çocuğum olduktan sonra ücretsiz izbe ayrıldım. Işsizlik ödeneği alabilir miyim tek seferde 4.800 liradan bahsediliyor anneye vs. Diye bunun hakkında bilgi verebilir misiniz

  1. Merhabalar,

   Muhtemelen farklı bir ödenekten söz ediyorsunuz. Devlet memuru iseniz zaten işsizlik maaşından faydalanamazsınız. Özel sektörde çalışıyor iseniz
   , iş akdinizin feshedilmesi gerekmekte. Sorunuzdan anladığımız kadarıyla şuan çalışıyor ve sadece ücretsiz izindesiniz. Bu neden ile bahsettiğiniz durum işsizlik ödeneği için geçerli değil. Detay verebilirseniz, daha sağlıklı bilgi verme imkanımız olabilir.

   Görüşmek üzere,

 42. Sayın yetkili merhaba,

  işsizlik ödeneği alırken işe girdim ve işsizlik ödeneğim kesildi fakat 5 ay çalıştıktan sonra istifa ettim ve yarım kalan işsizlik ödeneğine yeniden başvurdum fakat şöyle bir durumla karşılaştım 03.11.2017 tarihinden işten ayrıldım ve işsizlik ödeneğinin yeniden bağlanması için işten ayrılış tarihimi 03.11.2017 yazmama rağmen kendilere beyanda bulunduğum 10.11.2017 tarihinden itibaren hesaplamaya tabi tutulmuş ve eksik yatırıldığını düşünmekteyim konu hakkında bilgi rica ederim.

  Hesaplama
  1411/30=47,03TL
  21Gün x 47,03TL = 987,70 TL – 21 Gün üzerinden hesaplanmıştır.

  iyi hafta sonları dilerim.
  Ali

  1. Ali bey merhaba,

   Işkur her zaman başvuru tarihini baz alarak işlem yapmaktadır. Asıl tarih olan 03.11’i baz almaz. Eğer 03.11 de basvuru yapsaydınız her hangi bir eksiklik olmazdi ama ne yazık ki Basvuruyu gec yapma durumlarında geriye doğru ödeme yapılmamaktadır.

   Görüşmek üzere,

 43. Merhaba
  Son 3 yıl içinde 1062 gün prim günüm ödenmiştir.
  Aralık ayında 6 gün 15 kodu ile eksik günüm bulunmaktadır.
  27.02.2018 tarihinde işten çıkartıldım.
  İşsizlik maaşı alabilir miyim.

  1. Merhaba Sema Hanım;

   Son 120 günde ki eksik gününüz “15” kodu ile yapıldığı için ne yazık ki işsizlik maaşından faydalanamazsınız.

   Görüşmek üzere,

 44. merhaba benim işten iki hafta önce çıkış aldım.işsizlik ödeneğim onaylanmadı .sebebi iş veren birden fazla sebep diye belirtmiş.iş yerinden döküman istedi işkur.iş yerine sordum 6 gün raporluyum 2 gün devamsızlık habersiz işe gitmediğim için tutanağımda var sigortamı yatırmamış iş veren.bu belgeleri aldım işkura yeniden başvursam onaylanırmı.

  2 gün tutanaklı devamsızlığımı iş yerim insiyatif kullanarak diğer ücretsiz izin yapabilirmi?
  geriye dönük işlem yapması gerekiyormu?
  yaparsa iş yerine bir zararı olurmu.teşekkür ederim

 45. Tuğrul bey merhaba,

  Aynı ay içerisinde istirahat ve ücretsiz izinlerden dolayı eksik gününüz olduğunu işkur’a belgeleyebilirseniz işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

  Isvereninizden sadece o iki gün ile ilgili ücretsiz izin kağıdı ve raporunuzu alıp başvurunuzu yapabilirsiniz. Işvereninizden eksik gün nedenlerinin istirahat ve ücretsiz izin olduğuna dair bir dilekce almanız da işinizi görecektir.

  Isvereninizin bunlardan başka bir işlem yapmasına gerek yok. Herhangi bir düzeltme işlemi filan yapmayacak. Bu durum işvereninize herhangi bir zarar vermez.

  Görüşmek üzere,

  1. teşekkür ederim

 46. Merhaba benim işyerimle mahkemem vardı sonuçlandı ben kazandım.Şimdi işsizlik maaşı için başvuru yapacam ama 2012 yılında Doğum yaptığım için 6 ay ücretsiz iznim var ve part-time çalıştığım için 20 gün yatıyordu aylık sigortam.Şimdi davayı kazandığım için bunlar son 4 ay 120 günü yatıracaklar benim ücretsiz iznim calan olduğu için bununla birlikte toplamda son üç gol için 570 günüm falan oluyor.Sorum şu ben gidip SGK ya bir iki ay o ücretsiz izin dönemimden 60 gün yatırsam daha sonda işkura başvursam işsizlik maaşımı alabilir miyim cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Merhabalar,

   Sizin ekstra işlem yapıp prim gün sayınızı arttırmanız ne yazık ki mümkün değil. 570 gün ile işsizlik maaşından faydalanamazsınız.

   Görüşmek üzere,

 47. Merhaba işsizlik maaşı için son 3 yıl da 600 gün isteniyor.son 3 yılda 4 ay gebelik izni ve sonrasında 9 ay ücretsiz Doğum izni kullandım, 1 ay senelik iznimi kullanıp işten çıktım.1 ay boşluktan sonra şimdi tekrar işe başladım ve ağustos 20 si gibi 2. Gebelik iznime çıkıcam izin sonrası işveren beni işten çıkarsa 560 gün oluyor izinlerden dolayı işsizlik maaşı alabilirmiyim?

  1. 436 gün işten ayrılmadan var , 120 gün Doğum yapana kadar olucak ve sonrasında Doğum iznine ayrıldığımda 112 gün 556 güne eklenir mi?

  2. Merhaba Hanife hanım,

   Ne yazık ki 560 gün nedeniyle işsizlikten faydalanamazsınız.

   Doğum sonrası işten çıkarılacağınızı düşünüyorsanız şayet, doğum öncesi istirahatınızı doktor raporu ile doğum sonrasına aktarabilirsiniz. Bu sayede 600 güne ulaşma şansınız olabilir.

   Görüşmek üzere,

 48. Merhaba ,
  Ben 31mayıs 2018 tarihinde işten ayrıldım 1haziranda işsizlik maaşına başvurdum mayıs ödeneği e-devletten baktığımda hala yağmaması olarak gözüküyo Be subat ayında 2gün izin kullandım kod olarak 21gözükmekte prim gün subat ayında 26olarak gözüküyo İŞKUR başvurumu olumsuz olarak yanıtladı nedeni ne olabilir

 49. Merhaba ,
  Ben 31mayıs 2018 tarihinde işten ayrıldım 1haziranda işsizlik maaşına başvurdum mayıs ödeneği e-devletten baktığımda hala yatmamış olarak gözüküyo Be subat ayında 2gün izin kullandım kod olarak 21gözükmekte prim gün subat ayında 26olarak gözüküyo İŞKUR başvurumu olumsuz olarak yanıtladı nedeni ne olabilir

 50. Merhaba

  Dün işkura gittim İşkurda bana subat ayı 21kod diğer ücretsiz izin burdan baktığımda ondan sıkıntı görmüyorum fakat sigortada en son Nisa’nın prim ödeneği gözükmekte mayıs ayı gözükmektesiniz için eksik Gözüküyor mayıs ayı yattıktan sonra tekrar dene bi sıkıntı olmaz dedi yani şimdi olmaz mı tesekkürler

  1. Merhabalar merve hanım,

   İlgili ayın primleri takip eden ayın 23’üne kadar verilmesi gerekir. ( Haziran 23 hafta sonuna geliyor o neden ile en geç 25’i )

   Mayıs primlerinizin sistemde gözükmemesinden dolayı ret vermişlerdir. Siz 25 ya da 26 haziran tarihlerinde başvurunuzu yenileyin, her hangi bir kayıp yaşamazsınız.

   Görüşmek üzere,

 51. Merhaba doğum sonrası 6ay ücretsiz izin kullandım 19koduyla giriş yapılıp yapılmadığını nerden öğrenmem gerekiyo

  1. Merhaba Cansu Hanım,

   Eksik gün kodlarını, E-devlet’te görebilirsiniz.

   Görüşmek üzere,

 52. Merhaba. Benim nisan ayında 1 gün raporum vardı işyeri o günü e devlet himet dökümünde eksik gün nedenini “puntaj kayıtları “yazıo başkalarında istirahat yada birden fazla yazıo yani işsizlik alabilirmiyim

  1. Merhaba Onur Bey;

   Düzeltme talep edin işvereninizden bu şartlarda olası bir işsizlik durumunda ödenekten faydalanamazsınız.

   Görüşmek üzere,

   1. Geriye dönük düzeltme olurmuki

 53. Merhabalar,

  16.05.2013 tarihinden beri aynı firmada çalışıyorum.
  02.03.2018 tarihinde aynı firmadan çıkışım yapılıp, 03.03.2018 tarihinde yine aynı firmada farklı pozisyonda girişim yapıldı.
  12.06.2018 tarihinde ofis kapatıldığı için çıkış giriş yapıldı.Temmuz ayı sonu itibariyle de bu firmadan işveren tarafından çıkarılıyorum.21 kodla 1 günlük mart ayında ücretsiz iznim var.

  İşsizlik maaşından faydalanabiliyorum değil mi? (Yani son 4 aydaki çıkış girişler bir sorun teşkil eder mi?) Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Bir problem bulunmuyor, işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

   Konu ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYINIZ.

   Görüşmek üzere,

 54. Ben askerlik nedeniyle işten 24 temmuzda ayrıldım 16 21 temmuz arası ücretsiz izin almıştım dilekçe de yazdırdılar çıkarken bir sıkıntı olur mu işsizlik maasinda

  1. Merhaba Emre Bey;

   İlgili ayda başka bir nedenden dolayı eksik gününüz yok ise bir problem yaşamaz, işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

   Görüşmek üzere,

 55. Ben ayı tamamlamadan çıktım toplam 18 gün çalıştım son ay ondan sıkıntı olur mu

  1. Tekrardan merhaba Emre bey;

   Hayır bir problem olmaz, işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

   Görüşmek üzere,

 56. merhabalar,
  4 ay doğum izninden sonra 6 ay ücretsiz izin kullandım. İşverenimle anlaşıp onun beni çıkartmasını istiycem. Bu durumda işsizlik maaşı almaya hak kazanır mıyım? Doğum öncesi 34 aydır aynı firmada çalışıyorum kesintisiz.

  1. Merhaba Sümeyye hanım,

   Ücretsiz doğum izniniz, 19 yani doğum nedeniyle ücretsiz izin olarak bildirildi ise işsizlik maaşından faydalanamazsınız. Eğer 21 kodu ile bir bildirim yapıldı ise bu sefer işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz. E-devletten hizmet dökümünüzü kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

   Görüşmek üzere,

 57. Merhaba 3 yıl içinde 600 gün prim ödedim ve çalıştığım is yeri 31 ağustos 2018 de çıkışımı verecek
  Geçen ramazan bayramında 4 günlük bayram izin günlerini yatirmamis
  Bu nedenle son 120 günün içinde 4 günüm eksik kalıyor
  İşsizlik maaşı almamı engeller mi?

  1. Ferdi Bey merhaba,

   İşsizlik maaşında son 120 günde kesinti sayılmayan durumlar ile ilgili şu yazımıza göz atabilirsiniz.

   Görüşmek üzere,

 58. MERHABA ben 1 ay ücretsiz izine cıKARILICAM BİR AYLIK VE RAPORUM VAR BİR ÖNCEKİ AY VE AYNI AY İÇİN DE İŞSİZLİK MAAŞI ALMAMDA SIKKINTILIMI 600 GÜNÜM DOLU AMA

  1. Ayşegül hanım merhaba,

   Aynı ay içerisinde hem ücretsiz izin hemde istirahat durumu söz konusu olur ise işveren eksik gün kodu 12 ( birden fazla ) olarak bildirimde bulunur. Bu da işsizlik maaşı almanıza engel olur. İşkur sizden konu ile ilgili bir dilekçe talebinde bulunacaktır. İşvereniniz vasıtasıyla işkur’a ilgili ayda ki birden fazla eksik gün nedeninin detaylarını işkur’a iletebilirseniz işsizlik maaşından faydalanırsınız.

   Görüşmek üzere,

 59. Merhaba.
  Ben iki yil 600 günü dolduramadan çalıştım. Sonra askere gittim. Askerden döndüğümde 600 günü doldurdum. Ama bir yil askerde olduğum için 3 yılı geçti. Maaş alma hakkim olur mu acaba?
  Sonuçta askerlik zorunlu bir hizmet olduğu için bu 3 yildan muaf mi?

  1. İbrahim Bey merhaba,

   Askerden sonra ki iş çalışma süreniz dikkate alınır. Ne yazık ki İşkur’un bu yönde bir uygulaması yok. İşten çıktıktan sonraki 3 yıl içerisinde ki 600 gün ile ilgileniyorlar.

   Görüşmek üzere,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*