noyorumlar

İşsizlik maaşında son 120 günün önemi nedir?

soru işareti 1501655157 300x165 - İşsizlik maaşında son 120 günün önemi nedir?

İşsizlik maaşında son 120 günün önemi nedir?

 

 

İşsizlik maaşında son 120 günün önemi

Bu konu ile ilgili oldukça fazla soru geliyor. Aslında insanlar haklı da. İşsizlik maaşında ki son 120 gün şartı çoğu insanın kafasını karıştırıyor. İşsizlik maaşında son 120 günün önemi nedir?

Gelin bu konuyu sizler için biraz detaylandıralım.

İlk önce işsizlik maaşının şartlarına bir göz atalım.

İşsizlik maaşından faydalanabilmek için, son 120 günde kesintisiz prim olmak kaydı ile, geriye dönük son üç yıl içerisinde minimum 600 primi olanlar, kendi iradeleri dışında işsiz kaldıkları taktirde işsizlik maaşına hak kazanırlar.

 • Son üç yıl içerisinde 600 gün prim gün sayısı olanlar işsizlik maaşından 6 ay,
 • Son üç yıl içerisinde 900 gün prim gün sayısı olanlar işsizlik maaşından 8 ay,
 • Son üç yıl içerisinde 1080 gün prim gün sayısı olanlar işsizlik maaşından 10 ay faydalanabilirler.

Buraya kadar anlaşılmayacak bir konu yoksa şayet, işsizlik maaşında ki son 120 gün kesintisiz prim olayına bir göz atalım.

Arkadaşlar,

Bize gelen her 10 sorunun 9’u, işsizlik maaşı ve özellikle son 120 günde ki prim kesintileri ile ilgili. Geçmiş zamanlar da, rapor işsizlik maaşını etkiler mi? Ücretsiz izin işsizlik maaşını etkiler mi? başlıklı yazılarımız da bu konuda sizlere yardımcı olmaya çaba sarf etmiştik ama o kadar çok soru alıyoruz ki tüm konuyu bir çatı altına alma gereği hissettik.

Teker teker herkesin sorusuna cevap vermeye özen gösteriyoruz fakat zaman zaman yaşadığımız yoğunluktan dolayı atladığımız sorular oluyor. O neden ile bu yazımız da kafalarda ki bütün soru işaretlerini gidereceğimizi umuyoruz.

İşkur, işsizlik maaşından faydalanabilmeniz için son 120 günde prim kesintisi olmasın diyor. Fakat, hizmet akitleri 4447/51. madde kapsamında sona eren sigortalı işsizlerin, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde, hizmet akdi devam etmekle birlikte;

 • Hastalık,
 • Ücretsiz izin,
 • Disiplin cezası,
 • Gözaltına alınma,
 • Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,
 • Kısmi istihdam,
 • Grev,
 • Lokavt,
 • Genel hayatı etkileyen olaylar,
 • Ekonomik kriz,
 • Doğal afetler nedeniyle iş yerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi halinde,

Son 120 günün hesabında prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmamaktadır.

28.01.2019 güncelleme

Son 120 gün kuralında değişiklik.

İşsizlik maaşı ile ilgili işçilerin kafasını karıştıran son 120 günde ki tam prim ödenme durumu,  17/01/2019 tarihli ve 7161 sayılı Kanunun 25. maddesiyle 4447 sayılı Kanun‘nun ilgili maddesinde yer alan “prim ödeyerek sürekli çalışmış” ibaresi “hizmet akdine tabi” şeklinde değiştirilmiştir.

Ayrıca, Son 120 günde kesinti sayılmayan haller nelerdir? başlıklı yazımızda belirtmiş olduğumuz, son 120 günde prim kesintisi olsa dahi, işsizlik maaşına engel olmayan 11 eksik gün nedeni, 20’ye çıkartılmıştır. Son 120 gün kuralında yapılan bu değişiklikle birlikte işsizlik sigortasından faydalanma hakkı olup son 120 gün kuralında sıkıntı yaşayan sigortalı işsizlerin de işsizlik ödeneğinden yani işsizlik maaşından faydalanmaları sağlanmıştır.

İşsiz kalmadan önce son 120 günde, aşağıdaki nedenlerden ötürü eksik günü olan işçiler, bundan böyle işsizlik maaşına hak kazanabileceklerdir.

Son 120 günde;

İstirahat

Disiplin cezası

Gözaltına alınma

Tutukluluk

Kısmi istihdam

Puantaj kayıtları

Grev

Lokavt

Genel hayatı etkileyen olaylar

Doğal afet

Birden fazla

Diğer

Devamsızlık

Fesih tarihinde çalışmamış

Kısa çalışma ödeneği

Ücretsiz doğum izni

Ücretsiz yol izni

Diğer ücretsiz izin

Yarım Çalışma Ödeneği

Yarım Çalışma Ödeneği ve Diğer Nedenler

Sebebiyle prim kesintisi olan kişiler, yeni düzenleme gereği işsizlik maaşından faydalanabilecektir.

15 yıl 3600 gün nedeniyle işten ayrılan işsizlik maaşı alır mı?

Yani, işten çıkış tarihinizden itibaren son 120 gününüz de yukarıda ki nedenlerden dolayı prim kesintiniz söz konusuysa, işkur sizi mağdur etmiyor ve sizi işsizlik maaşından faydalandırıyor.

Fakat;

İşkur son 120 günde yukarıda sıraladığımız nedenlerden ötürü gerçekleşen prim kesintilerinden ötürü sizi işsizlik maaşından mahrum etmiyor, fakat bu bir gün yüzünden işsizlik maaşından faydalanma süreniz değişiyor.

Örnek vermemiz gerekir ise;

İşten çıkarılış tarihinden itibaren geriye doğru, son 120 gün dahil hiç bir prim kesintisi olmayan birisi 1080 gün prim gün sayısı ile 10 ay boyunca işsizlik maaşından faydalanabilir.

Fakat, işten çıkarılış tarihinden itibaren, son 120 günde alınan bir günlük ücretsiz izin otomatikman sizin geriye doğru üç yıl içerisinde ki prim gün sayınızı 1079 güne düşürmektedir. İşkur öncelikle son 120 günde ki kesintinizi görüyor ama kesinti nedeninizin ücretsiz izin olduğunu öğrendiği için size problem çıkarmıyor fakat, prim kesintisi olduğu için 1079 gün yüzünden işsizlik maaşınız 10 ay yerine 8 ay oluyor.

Bağkurlular işsizlik maaşı alabilir mi?

 

İşsizlik maaşında son 120 günün önemi

Cevap