Performans düşüklüğü nedeniyle iş akdinin feshi

değerlendirme 1508392158 1024x754 - Performans düşüklüğü nedeniyle iş akdinin feshi

Performans düşüklüğü nedeniyle iş akdinin feshi

 

Performans düşüklüğü nedeniyle iş akdinin feshi

Soru: Merhaba, iki senedir firmamız bünyesinde çalışan bir arkadaşımızı işten çıkarma kararı aldık. Bu arkadaşımız iki senedir kendini hiç geliştiremedi ve şirkete hiç bir şey katamadı. Dolayısıyla performans değerlendirmeleri sonucu bu kararı aldık ve iş sözleşmesini haklı neden ile feshedeceğiz. Patron tutturdu kıdem tazminatı da ödemeyeceğim diye. Ben ne dediysem bir türlü anlatamadım derdimi. Bana yardımcı olabilir misiniz? Nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkür ederim şimdiden.

Cevap:

Merhabalar,

Genellikle işverenlerin işten çıkış işlemleri için koz olarak kullandığı en büyük nedenlerden biri de sanıyoruz ki çalıştırdığı işçilerin performansı.

Ama bu o kadar kolay değil.

Performans nedeniyle işten çıkarabilmek için uzun bir dönem işverenin performans ölçümü yapması gerekmektedir. Performans için objektif bir yöntem belirleyerek bunu çalışanlara bildirmesi gerekmektedir.  İşveren; belirli dönemlerle tüm çalışanların performansını ölçmeli, önceden belirlediği kriterler sonucunda düşük kalanlara, performansının neden düşük olduğuna ilişkin savunmasını almalı ve karşı tarafa süre tanımalıdır. Yani bir işveren hiç bir şekilde suya sabuna dokunmadan, çalışanı ile ilgili herhangi bir bildirim yapmadan ve konu ile ilgili savunmasını almadan direk “ senin performansın çok düşük iş akdini feshediyorum. ” deme hakkına sahip değildir.

Kaldıki işveren olarak siz yukarıda sıraladığımız prosedürleri yerine getirse bile, bu sebep ile iş akdinin feshedilmesi “ haklı bir neden ” olarak nitelendirelemeyen bir durum. Üstelik siz çalışanınızı işten çıkarmak ile kalmıyor, bu kişiye tazminat ödemesi de yapmamayı düşünüyorsunuz. Ne yazık ki bu mümkün değil.

Yapacağınız fesih tazminat ödeyerek gerçekleştirmeniz gereken bir işlemidir. Bu sebepten dolayı iş akdini feshederseniz, sigortalının tüm haklarını ödemek zorundasınız. ( kıdem ve hibar tazminatı vb. )

İlginizi çekebilir..  2020 asgari geçim indirimi 2020 agi tutarları

Ayrıca işten çıkış kodunu da uygun seçmek zorundasınız. Genellikle bu tarz işlemlerden dolayı iş akdini feshetmek isteyen işverenler 22 ( diğer nedenler ) numaralı kod ile işlem yapmaktadır. Bu kod hatalı bir seçim olacaktır ve bu kodu seçerek işlem yaparsanız işçi işsizlik maaşından faydalanamayacaktır.

 

 

Performans düşüklüğü nedeniyle iş akdinin feshi

 

Cevap

*