İşyerinde cep telefonu yasağı

cep telefonu 1606972947 - İşyerinde cep telefonu yasağı

İşyerinde cep telefonu yasağı

Soru: Merhaba, 3 yıldır özel bir firmada çalışıyorum. Geçen hafta işveren , önümüzdeki ay itibari ile şirkette cep telefonu kullanımını yasaklayacağını bize beyan etti. Kendilerinin böyle bir hakkı var mı? İşyerinde cep telefonu yasağı uygulanabilir mi? Biz bu yasağa riayet etmez isek bizi işten çıkarabilir mi? İş yerinde cep telefonu yasaklanabilir mi? Teşekkür ederim.

Cevap:

Merhabalar,

İşveren ile işçi arasında ki temel unsurlardan bir tanesi de, iş görme ediminin sağlıklı ve özenli bir şekilde gerçekleştirilmesidir. İşveren, “iş yerinde ki kuralları ben belirlerim” diyerek ve şirket içi yönetim hakkını kullanarak bir takım yaptırımlarda bulunabilir. Tabii ki bu yaptırımlar,  insan haklarına aykırı olmayan ve iş hukukuna uygun olacak şekilde düzenleyebilir. Bunlardan bir tanesi de cep telefonunun kullanımını yasaklamaktır.

İlk bakışta bu uygulama ile birlikte işverenin  çalışanının  iletişim hakkının elinden aldığına dair bir düşünceye kapılabilirsiniz ama işin iç yüzü açıkçası öyle değil.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi, işveren ile işçi arasında iş ilişkisinin temel unsurlarından bir tanesi de iş görme ediminin sağlıklı ve özenli bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Mesai saatleri içerisinde, işyerine, iş görme edimini yerine getirmek için gelen işçi, cep telefonunu sadece eğlence amacıyla kullanması durumunda iş görme ediminin özenli ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmediğine işarettir.

İşyerinde cep telefonu yasağı

İletişimin çalışanların en doğal ihtiyaçlarından biri olduğunu göz önünde bulundurarak, çalışanlar aşırıya kaçmamak sureti ile ve yaptıkları işi olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde tabi ki cep telefonlarını işyerleri içerisinde mesai saatlerinde kullanabilirler. Fakat çalışanlar keyfi hareket ederek, cep telefonu ile arkadaşlarıyla konuşuyor, mesajlaşıyor ya da oyun oynuyorsa bu hepimizin bildiği gibi, çalışma ortamına uygun bir davranış değildir.

Çalışan bu davranışı ile belkide farkında olmadan yaptığı işi sabote etmektedir. Ayriyeten bir işletme de üretim esnasında yapılan işler de, cep telefonu kullanımı işçinin dikkatini dağıtmakta ve bu durum iş kazalarına sebep olabilmektedir. Bu nedenle işyerinde çalışma esnasında keyfi amaç ile kullanılan cep telefonu işçi sağlığı ve güvenliği bakımından da büyük önem arz etmektedir. İşte bu nedenlerden ötürü işveren çalışma ortamında bu tarz düzenleme yapma hakkına sahiptir.

İşyerinde cep telefonu yasağı yasal mı?

Açıkça söylemek gerekirse mevzuatta bu konu ile ilgili net bir düzenleme yok. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi, bu konu biraz da şirket içi yönetim hakkında gizlidir. Fakat Sosyal Güvenlik Kurumu işyerinde telefon yasağı uyguladığı için, işverene herhangi bir yaptırımda bulunamayacaktır. Bu tamamen şirket için disiplin kuralları ile alakalı bir durumdur. İşçiler,biz neden cep telefonu kullanamıyoruz?” diye işverenini Sosyal Güvenlik Kurumu’na ya da herhangi bir resmi makamlara şikayet edemez.

Burada işveren tarafından dikkat edilmesi gereken tek konunun, bu yasağın insan haklarına aykırı olmamasıdır. Bu nedenle işveren cep telefonu kullanımını sadece mesai saatlerinde yasaklayabilir. Yani, dinlenme saatlerin de ( öğlen yemeği, çay saati vb. ) çalışanların cep telefonu kullanımının yasaklanması söz konusu değildir. Ayrıca işveren olası bir acil durumda işçilerin aileleri ya da arkadaşları ile irtibata geçebilmeleri sağlayacak şirket telefonlarını da işçilerin ulaşabileceği noktalara koyması gerekmektedir. Yani işveren işçilerin mesai saatleri içerisinde cep telefonu kullanmalarını yasaklayabilir, fakat işçilerin iletişim hakkını ellerinden alamaz. O nedenle acil durumlarda işçiler şirket telefonlarını rahatlıkla kullanabiliyor olmalılardır.

İşverenin uyguladığı bu yasağa rağmen işverenim beni işten çıkartabilir mi?

Yazımızın başında da dediğimiz gibi bu bir şirket içi disiplin kararı. Doğal olarak bu disiplin kararına işçi tarafından riayet edilmediği taktirde, işçi aleyhine sonuçlar doğurabilir.

İşveren iş verimini arttırmak ya da iş sağlığı ve güvenliği konusunda ki hassasiyet nedeniyle uyguladığı cep telefonu yasağı uygulamasına riayet etmeyen işçilerin iş akdini feshedebilir. Fakat bu o kadar kolay değildir. Yani işveren haklı neden ile işçisinin iş sözleşmesini feshedebilmesi için, bu durumu net bir şekilde ispat etmesi gerekir.  İşveren hiçbir şekilde ” sen telefonunu amaçsız yere kullandın, şirket kurallarını ihlal ettin ” diyerek işçiyi işten çıkaramaz. Elinde gerçekten bu nedenlere dayanan ispat niteliğinde deliller olması gerekmektedir. Çünkü bu durumda ispat yükü, işverene aittir.

 

İşyerinde cep telefonu yasağı

 

 • Askerlik durum belgesi ile işten ayrılabilir miyim?
  Askerlik durum belgesi ile işten ayrılabilir miyim? Soru: Merhaba, bir aksilik olmaz ise, önümüzdeki ay askere gideceğim. Bu neden ile kıdem tazminatımı talep ederek işten ayrılacağım fakat, iş yerim sevk
 • İşçiye uyarı verme
  Bu Makale de neler var?1 İşçiye uyarı verme süreci nasıldır?2 İşçi kaç ihtardan sonra işten çıkartılabilir?3 İşçiye uyarı verme/ Olay Tespit Tutanağı 4 İşçinin savunması alınmalıdır.5 İşçi savunma vermek zorunda mı?5.0.0.0.1
 • İhbar tazminatı hakkında merak edilenler
  Bu Makale de neler var?1 İhbar tazminatı hakkında merak edilenler1.1 İhbar Tazminatı nedir?2 İhbar bildirimi süresi nasıl belirlenir?3 İşveren işçiden ihbar tazminatı talep edebilir mi?4 İş yerim kapanıyor ihbar tazminatı
 • İş kazası hakkında merak edilenler
  Bu Makale de neler var?1 İş kazası nedir?2 Hangi durumlar iş kazası olarak nitelendirilir?3 İş kazası sayılan durumlarda ise yapılması gereken şeyler nelerdir?4 İş kazası bildirimini işverenler ne kadar sürede
 • Habersiz işe giriş çıkış yapılması ve kıdem tazminatı
    Soru: Merhaba, yaklaşık 7 senedir bir şirkette çalışıyorum. Önümüzde ki ay itibariyle işten çıkarılacağım. Kıdem tazminatımı hesaplamak istiyorum fakat yaptığım kontroller de benim adıma sürekli işe giriş ve çıkış
 • Refakat izni nedir? Refakat izni şartları nelerdir?
  Refakat izni nedir? Refakat izni şartları nelerdir? Refakat izni bir işyerinde çalışan işçinin birinci dereceden yakını olan kişinin rahatsızlanması durumunda alınan izindir. Fakat zaman zaman kamuoyunda sanki her çalışanın refakat
 • Yıllık izinde çalışma yasağı
  Yıllık izinde çalışma yasağı Soru: Merhaba, özel bir şirkette çalışıyorum. Şuan bir aylık senelik iznimi kullanıyorum. Bir firma bana 15 günlük iş teklif etti. Acaba ben bu işte çalışabilir miyim?

8 Yorumlar

 1. Muhammed TAŞDEMİR
  • admin
  • admin
 2. Mustafa
 3. Umut ULU
 4. Köle
  • Umut ULU

Cevap