İstifa eden işçi izin parası alabilir mi?

istifa 1516440358 1024x682 - İstifa eden işçi izin parası alabilir mi?

İstifa eden işçi izin parası alabilir mi

 

İstifa eden işçi izin parası alabilir mi?

Soru: Merhaba, Eylül ayı itibariyle yaklaşık 4 yıldır görev yaptığım şirketten istifa ediyorum. Bununla ilgili iş yerine ihbar bildiriminde bulundum.Fakat ben bir şey merak ediyorum. Benim içeride kullanmadığım senelik izin hakkım bulunmakta. İstifa eden işçi izin parası alabilir mi, yoksa o hakkımı da kaybetmiş mi bulunmaktayım? Geri dönüşünüz için teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

İşçi kendi rızası ile iş yerinden ayrılır yani istifa eder ise, hepimizin bildiği gibi bir takım olumsuzluklar ile karşılaşır. Örneğin kıdem tazminatına hak kazanamaz, işsizlik maaşından faydalanamaz.  Fakat kendi rızası ile iş yerinden ayrılan bir işçi izin parasını alabilir mi? İşçi kendi rızası ile işten ayrıldığı için senelik, yıllık ücretli izin süresini işvereninden talep edebilir mi?

Yıllık ücretli izin süresi nasıl hesaplanır?

Yıllık izin süreleri işçinin iş yerinde ki kıdemine göre değişmektedir.

4857 Sayılı İş Kanunu’nun 53. maddesine göre, işçinin iş yerinde ki kıdemi;

  • 1-5 yıl arasındaysa ( 5 dahil ) 14 gün,
  • 6-15 yıl arasındaysa, 20 gün,
  • 15 yıl ve üzerindeyse 26 gün,

Ücretli senelik izin hakkı bulunur.

Ayrıca işçi 18 yaşından küçük ya da 50 yaşından büyük ise, iş yerine kıdemine bakılmaksızın senelik ücretli izin hakkı 20 gündür.

İstifa eden işçi kıdem tazminatını kaybeder.

Normal şartlar da iş akdini kendi rızası ile fesheden, yani istifa eden işçi genel olarak tüm haklarından feragat etmiş olarak kabul edilir. Ama bu genellikle yanlış yorumlanmaktadır. İstifa eden işçi sadece kıdem tazminatına hak kazanamayacaktır. Bknz: 03 koduyla işten çıkarılma

İlginizi çekebilir..  İş yeri dışında gerçekleşen kaza iş kazası mıdır?

İstifa eden işçi izin parası alabilir mi?

Biraz önce de belirttiğimiz gibi istifa eden işçi sadece kıdem tazminatını kaybedecektir. İşçinin kendi rızası ile işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı dışında ki tüm alacaklarını işverenden talep etme hakkı bulunmaktadır. İşçinin işyerinden hangi nedenle ayrıldığı dikkate alınmaksızın hak edilen tüm alacakların ( ücret, prim, ikramiye, mesai, yıllık izin ücreti vb. ) kendisine ödenmesi gerekmektedir.

Özetlememiz gerekir ise şayet;

İş yerinden kendi rızası ile ayrılan yani istifa eden işçinin tüm haklarını kaybedeceği düşüncesi yanlıştır. İşçi istifa ettiği yani kendi rızası ile iş akdini sonlandırdığı taktirde sadece kıdem ve ihbar tazminatını kaybeder. İşçi, kıdem ve ihbar tazminatları dışında, içeride kalan çalışma süresi ücreti, yıllık izin, prim, ikramiye vb.  gibi haklarını işvereninden talep etme hakkına sahiptir. İşveren işçisine ” sen istifa ettin ve tüm hakların yandı ” diyemez ve işçisine Kıdem ve ihbar tazminatları dışında ki tüm hak edişleri ödemek zorundadır. 

6 ay çalışanın yıllık izin hakkı var mı?

Çalışan yıllık izin hakkından vazgeçebilir mi?

İstifa eden işçi izin parası alabilir mi

 

Cevap

*