İşveren işçiyi zorla ücretsiz izne çıkartabilir mi?

İşveren işçiyi zorla ücretsiz izne çıkartabilir mi?

İşveren işçiyi zorla ücretsiz izne çıkartabilir mi?

 

İşveren işçiyi zorla ücretsiz izne çıkartabilir mi?

Soru: Merhaba. Çalışmakta olduğum iş yeri işlerin kötü gittiğini öne sürerek beni ücretsiz izne çıkarmak istiyor. Kendilerinin böyle bir hakkı var mı? Ben ücretsiz izne çıkmak istemiyorum. Ücretsiz izne çıkarsam ne sigortam işleyecek ne de maaşım olacak. Ben nasıl geçineceğim? Ne yapacağım bana bilgi verebilir misiniz? İşveren işçiyi zorla ücretsiz izne çıkartabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Ekonomik kriz ya da mali problemlerden ötürü işverenler maliyetler konusunda önlem almak adına bir takım tedbirler almaları gayet doğaldır. Fakat bu önlemler arasında işçilerin ücretsiz izne çıkarılması tek gelirleri bu iş olan işçileri ister istemez zor duruma düşürmektedir. Çünkü ücretsiz izne çıkarılan işçi, sizin de söylediğiniz gibi, bu dönemler de işçiye herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Bu neden ile işçi en büyük güvencesi olan ücretinden mahrum bırakılmış olmaktadır.

İşveren ücretsiz izne çıkarabilir mi?

4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 56. ve 74. maddelerinde beyan edilen, işçiye hak olarak verilen ücretsiz izinler dışında diğer tüm ücretsiz izinlerin tarafların rızasıyla kullanılması gerekmektedir.

Bahsedilen izinlerden Madde 56’da belirtilen, yıllık iznini başka bir şehirde geçirecek olan işçiye, talep etmesi durumunda verilen 4 günlük ücretsiz yol iznidir. Bu izin, gidiş dönüş sürelerinde işçinin yolda geçireceği süreler gözetilerek, işçiye kanunen tanınmış bir haktır. İşçinin talebi durumunda işveren, bu izni vermekle yükümlüdür.

Madde 74’te bahsedilen ise, doğum nedeniyle raporlu olan kadın işçinin, raporu bitiminde talep etmesi durumunda, 6 aya kadar kullanabildiği ücretsiz doğum iznidir. Bu izinler kanunen tanınmış bir hak olduğu için işverenin rızası aranmaz.  İşçi doğum sonrası istirahat bitiminde, işverenine ne kadar ücretsiz izin kullanacağını beyan eder ve işveren de işçinin bu talebini sorgusuz sualsiz kabul eder.

Bu nedenler dışında işveren, işçileri ücretsiz izne çıkmaya zorlayamaz. Ücretsiz izin için işçinin rızasını almak zorundadır. İşveren tarafından ücretsiz izne çıkmaya zorlanan işçi iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir.

İşçi de işvereninin rızası olmadan ücretsiz izne ayrılamaz.

Ücretsiz izinler yukarıda da bahsettiğimiz gibi, 4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 56. ve 74. maddelerinde beyan edilen nedenler dışında diğer tüm izinler tarafların rızasıyla kullanılması gerekmektedir.

İşveren nasıl ki ücretsiz izin durumlarında işçilerinden onay alması gerekiyor ise aynı durum işçi içinde geçerlidir. İşçi işvereninden onay almadığı taktirde tek taraflı olarak ücretsiz izin kullanamaz. İşçi ücretsiz izin kullanmak istiyorsa, işvereninin rızasını almak ile zorundadır. İşveren onaylamadığı taktirde işçinin tek taraflı bir karar ile ücretsiz izin kullanma hakkı bulunmamaktadır. 

Ücretsiz izin ile ilgili merak edilenler

İşveren işçiyi zorla ücretsiz izne çıkartabilir mi?

Cevap

*