İşyeri devrinde kıdem tazminatı

gif,GIF89a%01%00%01%00%80%00%00%00%00%00%FF%FF%FF%21%F9%04%01%00%00%00%00%2C%00%00%00%00%01%00%01%00%00%02%01D%00%3B - İşyeri devrinde kıdem tazminatı

İşyeri devrinde kıdem tazminatı

İşyeri devrinde kıdem tazminatı

Soru: Merhaba, Mayıs ayı itibariyle işyerimiz başka bir kişiye devrediliyor. Biz bu kişi ile çalışmak zorunda mıyız? Bu neden ile işten ayrılabilir miyiz? İşyerinin devredilmesi bize kıdem tazminatı hakkı verir mi? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

İş yerinin devredilmesi iş hukukunda işçilere haklı neden ile fesih hakkı vermemektedir. Bu neden ile işten ayrılırsanız, kıdem tazminatına hak kazanmanız ne yazık ki mümkün değildir. Bknz: İşçinin haklı nedenle fesih hakkı

Her işyerinde bu tarz durumların olması gayet doğaldır ve işyerinin devredilmesi hukuka uygun bir işlem olarak kabul edilmektedir. Yapılan işlemler işçilerin iş sözleşmesinin sona ereceği anlamına gelmemektedir. Yeni işveren devraldığı işyerinde çalışan işçilerin iş sözleşmelerini kıdem tazminatı vb. gibi hakları ödemeden feshedemeyeceği gibi, işçiler de işyerinin devrinden dolayı haklarını alarak iş akdini feshetme hakkına sahip olmayacaktır.

İşyerinin devrinde işçinin kıdemi

İşçinin iş yerinde ki kıdemi devir işleminden sonra da aynı şekilde devam edecektir. Örnek vermek gerekir ise; Bir işyerinde 4 yıldır çalışan işçi, iş yerinin devrinden dolayı, bu hakkı ortadan kalkmayacaktır. Yeni işveren ile de 2 yıl daha çalıştıpı taktirde, olası bir işten çıkış işlemi yapılır ise, kendisine eski işvereninden doğan 4 yıllık kıdem tazminatı ile toplam 6 yıllık kıdem tazminatı ödenecektir.

İşyerinin devrinde işçinin rızası aranmaz

Bünyesinde sigortalı işçi çalıştıran bir işletme, işveren değişikliğine gidecek ise bu iş yerinin işçisiz devir gerçekleştirmesi söz konusu değildir. Yeni işveren devraldığı iş yerinde ki işçiler ile çalışma devam etmek zorundadır. Sırf devir aldığı için işçilerin iş akitlerinin feshedilmesi mevzuata göre haklı neden olarak kabul edilmeyecektir. Hal böyle iken, işçiler de işveren değişikliğinden dolayı yeni işvereninden sırf bu neden ile işten çıkışlarını talep etme hakkına sahip olamazlar. İşçiler eğer bu neden ile iş akitlerini feshetmek isterse, bu durum iş hukukunda istifa olarak kabul edilecektir ve işçi tüm haklarını kaybedecektir. Bu neden ile, işçinin işveren değişikliğinden dolayı, yeni işverenine ben sizinle çalışmak istemiyorum, kıdem tazminatımı ödeyin ve ben işten ayrılayım deme hakkı bulunmamaktadır.

İşyerinin devrinde kıdem tazminatı
classic.svg?mailpoet version=3.77 - İşyeri devrinde kıdem tazminatı

Abonelik!

+2000 abone arasına katılın. İlk sizin haberiniz olsun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğimize söz veriyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamıza göz atın.

Cevap yok

Cevap