İş yerleri çalışanlarının kimliğini kolluk kuvvetlerine bildirmeli mi?

İş yerleri çalışanlarının kimliğini kolluk kuvvetlerine bildirmeli mi?

1774 Sayılı Kimlik Bilgilendirme Kanunu’nun 6. maddesi b bendine göre tüm iş yerleri çalışanları ile ilgili kimlik bildiriminde bulunmak ile yükümlüdür.

Bu kapsam da iş yerleri kısa süreli ya da sürekli çalıştırdığı tüm personelinin kimlik bilgilerini ( İş yerinin bağlı bulunduğu bölgeyi hangi kolluk kuvveti kontrol ediyorsa ) vermek zorundadır.

Ayrıyeten bildirimde bulunduğu çalışanı iş yerinden ayrıldığı taktirde ise, çalışanın ayrıldığına dair tekrardan bildirimde bulunması gerekmektedir.

İş başı yapacak olan çalışanın tüm evrakları hazırlandıktan sonra, iki nüsha olarak ” çalışanlara ait kimlik bilgilendirme belgesi” düzenlenerek, 72 saat içerisinde iş yerinin bağlı bulunduğu bölgede ki  kolluk kuvvetlerine teslim edilmesi gerekmektedir.

Bu uygulamaya riayet etmeyen işletmeler için, 1774 Sayılı kimlik bildirme kanunu çerçevesin de 2016 yılında kimlik bildirimi yapılmayan her çalışan için 440,00 TL. para cezası uygulanacaktır.

Ayrıyeten yapılan kimlik bildiriminin, hatalı ya da eksik olmasından kaynaklanan durumlar da işletmeler, gene her personel başına 2016 yılında 174,00 TL. para cezası ile karşı karşıya kalacaklardır.

Kimlik bilgilendirme formunda çalışan personelin;

  • Adı ve Soyadı,
  • Doğum tarihi ve doğum yeri,
  • Ana ve baba adı,
  • T.C. kimlik numarası,
  • İkametgah adresi,

gibi bilgileri istenmektedir.

Kolluk kuvvetlerine verilecek form  ile beraber, bilgileri mevcut çalışanın nufüs cüzdanı fotokopisini de ekleyerek teslim edebilirsiniz.

Unutmayın iki nüsha düzenleyeceksiniz ve karşı tarafa imzalatıp bir nüshasını siz dosyanız da en az üç yıl muhafaza edeceksiniz.

Çalışanlara ait Kimlik Bildirim Form‘u için lütfen TIKLAYINIZ.

 

İş yerleri çalışanlarının kimliğini kolluk kuvvetlerine bildirmeli mi?

 

Cevap

*