İş yerimin nace kodunu ( Tehlike sınıfını ) nasıl öğrenebilirim?

İş yerimin nace kodunu  nasıl öğrenebilirim? 

Nace Kodu nedir?

Nace Kodu iş yerlerinin faaliyet alanlarına göre tehlike sınıflarının belirlendiği kodlama sistemi ve listesidir. Firmanın SGK sicil numarasının 2,3,4,5,6 ve 7. rakamları o firmanın nace kodunu oluşturur.

İş yerinizin nace kodunu öğrenmek arzu ederseniz tüm listeyi indirmek için lütfen TIKLAYINIZ..

 

 

 

Ayrıca Nace kodunuzu www.ito.org.tr adresinden sırasıyla;

  • Tescil ilan Kuruluş,
  • Sicil Kayıtları,

Tıkladıktan sonra, arama kriterlerinden bir tanesini girdikten sonra firmanız ile ilgili nace kodunu sağlıklı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Vergi sisteminde ise, nace kodları ile Maliye Bakanlığı’nın belirlediği vergi kodları aynıdır.  İnternet Vergi Dairesi’nden almış olduğunuz barkodlu “Vergi Levhası”nda ana faliyet kodları bölümünde yazılan kod aynı zaman da nace kodu olarak geçmektedir.

Nace kodunuzla beraber iş yerinizin tehlike derecesini de öğrenmiş olacaksınız.

İş yerleri tehlike sınıflarına göre üç’e ayrılmaktadır.

  • Çok tehlikeli ( maden, inşaat vb.)
  • Tehlikeli ( servis, imalathane vb.)
  • Az Tehlikeli ( Büro,ofis vb.)

Eğer iş yerinizin yaptığı iş ile ilgili uygun nace kodunu bulamadığınız ya da geçmişte yapılan bir hatadan dolayı nace kodunda bir değişiklik yapmak istiyorsanız şayet, bir kereye mahsus olmak üzere elektronik ortamdan E-bildirge kullanıcıları yeni nace kodu talebinde bulunabilir. Başvuru gerçekleştikten sonra, bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’nden yetkili kişiler firmanızı ziyaret ederek en uygun nace kodunu bulma konusunda sizlere yardımcı olacaklardır.

 

Bazı firmalar gerek yaptıkları işe birebir uyan bir nace kodu bulamadığından gerekse dalgınlıktan ötürü yaptıkları işe benzer nace kodu başvurusu yapmıştır. Genellikle eğer iki işte aynı tehlike sınıfına giriyorsa bu çok problem doğurmaz ama eğer asıl işiniz çok tehlikeli sınıfta yer alması gerekirken, sizin farklı bir nace kodu ile otomatikman tehlikeli sınıfta yer almanız şirketiniz adına ileri de daha ciddi problemler doğurabilir. Bu nedenle firmanızın nace kodunun doğru olduğunu sorgulamanız da fayda vardır.

İlginizi çekebilir..  İş Güvenliği Genel Kuralları

İş yerinizin nace kodunu öğrenmek arzu ederseniz tüm listeyi indirmek için lütfen TIKLAYINIZ..

İş yerimin nace kodunu  nasıl öğrenebilirim? 

Cevap

*