E-borcu yoktur uygulaması nedir? Nasıl kullanılır?

E- Borcu Yoktur Uygulaması nedir? Nasıl kullanılır?

İşverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu‘na bağlı olan kuruluşlarından herhangi bir borcunun olmadığına dair belge talep edebilmesi ya da  iş yerlerinin ihale usulü ile yapmış olduğu başvuruların da detaylı bir borç sorgulaması yapılmaktadır. İhale vb. gibi durumlar da firmalardan, Sosyal Güvenlik Kurumu‘na herhangi bir borcunun olup olmadığına dair bir evrak istenme durumu söz konusudur.

Bu evrağı her işveren gibi bağlı bulunduğu müdürlükten bizzat başvuru ile elden temin edebiliyorduk. Ama artık Sosyal Güvenlik Kurumu‘nun hayata geçirdiği E-Borcu yoktur uygulaması  ile bu işlemi internet ortamında gerçekleştirebiliyoruz.

 Sosyal Güvenlik kurumuna yapılan ön başvuru ve aktivasyon işleminden sonra, işverenler kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifresi ile E-Borcu Yoktur Uygulaması’ndan faydalanabilirler.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun  başlattığı bu sistem ile hem işverenler hem de çalışanlar kolaylıkla belgeleri edinip yapacakları işlemleri hızlandırabilmektedirler. Bu belgeyi edinebilmek için ilk aşamada, SGK müdürlüğünden aktivasyon yaptırmak gereklidir. Her seferinde bir aktivasyon işlemi yapılmamaktadır. Bir defa aktivasyon işlemi yapıldıktan sonra SGK e-borcu yoktur uygulaması kullanıma açılmaktadır. SGK müdürlüğüne aktivasyon işlemi için bir takım belgeleri vermek gereklidir. Bu belgeler taahhüt belgesi, aktivasyon onay formu ve başvuru formudur. Bu belgeler eksiksiz bir şekilde müdürlüğe verildikten sonra, müdürlük tarafından kullanıcılara özel sistem şifresi ve iş yeri şifresi verilmektedir. Kullanıcılar bu şifreleri kullanarak sisteme giriş yapabilmektedirler. İlk giriş yapıldıktan sonra uygulamayı aktifleştirmek gereklidir. Bunun içinde SGK Müdürlüğü kullanıcılar için bir şifre daha vermektedir. Sisteme girildikten sonra bu uygulama üzerinden birçok işlem ve belge edinimi sağlanabilmektedir. Gerek işverenler gerekse çalışanlar, vergi dairesi e-borcu yoktur ve ssk borcu yoktur işlemlerini de kolaylıkla yapabilmektedirler. İhaleye girecek firmaların bocu yoktur belgesi almaları ve devlete karşı herhangi bir borcunun bulunmadığını kanıtlamaları gerekmektedir. Bu yüzden SGK e-borcu yoktur uygulaması ihaleye girecek firmalar içinde çok yararlı ve hızlı bir uygulamadır.

 
Bu işlem sayesinde dakikalar içerisinde firmaları ile ilgili olumlu ve yahut olumsuz sonuçları görebilmek mümkündür.

E-borcu yoktur başvurusu nasıl yapılır?

e borcu2 - E-borcu yoktur uygulaması nedir? Nasıl kullanılır?

E-borcu yoktur

 

 
e borcu - E-borcu yoktur uygulaması nedir? Nasıl kullanılır?

e-borcu

 
e borcu1 - E-borcu yoktur uygulaması nedir? Nasıl kullanılır?

e-borcu

 
Bu işlemi internet üzerinden yapabilmeniz için sadece bir kereye mahsus, bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu‘na başvuru formu ile müracaat etmeniz gerekmektedir.
 
Başvurunuz onaylandıktan ve aktivasyon işleminiz gerçekleştikten sonra, Sosyal Güvenlik Kurumu‘na gitmenize gerek kalmadan dilediğiniz zaman uygulamasından faydalanabilirsiniz. 
 
E Borcu yoktur başvuru formu için TIKLAYINIZ.
 
E- Borcu Yoktur Uygulaması nedir? Nasıl kullanılır?

Cevap