noyorumlar

Agi formu örneği – Asgari geçim indirimi

evrak 1542087059 300x234 - Agi formu örneği - Asgari geçim indirimi

Agi formu örneği

 

Agi formu örneği

Agi, yani asgari geçim indirimi,  çalışanların asgari geçimini sağlayacak bölümünün gelirinden düşülerek vergi dışına bırakılmasıdır. Asgari geçim indirimi (AGİ) devletin, bir işçinin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için uyguladığı gelir vergisi indirimidir. Asgari geçim indirimi ( Agi ) nasıl hesaplanır?

Diğer bir tanımla Asgari geçim indirimi; on altı yaşını doldurmuş her çalışanın kazanılan gelirinin bir kısmının vergiden muaf tutulmasıdır. asgari geçim indirimi hesaplanırken çalışanın medeni durumu, varsa eşin çalışma durumu, çocuk sayısı ve çocukların yaşları dikkate alınır.

Bu indirim her sene başında yeniden hesaplanarak yayınlanır. Asgari geçim indirimi işçinin yasal hakkıdır. İşverenin işçiye asgari geçim indirimini vermemesi söz konusu değildir. Bknz: Agi ödenmeyen işçi nasıl bir yol izlemelidir?

Bununla birlikte her işçinin hak ettiği asgari geçim indirimi miktarının doğru hesaplanması için Aile Durum Bildirim Formu‘nu doldurması ve işverenine teslim etmesi gerekmektedir. İşveren ise bu formu, ilgili işçinin özlük dosyasında saklamalıdır. Bu formda bulunan bilgiler çalışanın sorumluluğundadır. Yani çalışanın verdiği bilgiler doğru kabul edilir. Herhangi bir yanlış beyanın ortaya çıkması durumunda sorumluluk işverene değil, çalışana ait olacaktır. Ayrıca çalışanın ailevi durumundaki değişiklik, örneğin boşanma, çocuk sahibi olma gibi durumlarda da yine bu formun güncellenmesi için çalışanın işverene başvurması gerekmektedir. Yabancı çalışanlar agi alır mı?

Aile Durum Bildirim Formu ( Agi formu örneği ) için lütfen TIKLAYINIZ.

 

Agi formu örneği

Cevap