Agi ödenmeyen işçi nasıl bir yol izlemelidir?

lira 1511710007 1024x682 - Agi ödenmeyen işçi nasıl bir yol izlemelidir?

Agi ödenmeyen işçi nasıl bir yol izlemelidir?

Agi ödenmeyen işçi nasıl bir yol izlemelidir?

Agi, çalışanların asgari geçimini sağlayacak bölümünün gelirinden düşülerek vergi dışına bırakılmasıdır.  Agi işçinin medeni durumu ve çocuk sayısı dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Fakat bazı işletmeler de agi ödenmediğine dair çok fazla soru alıyoruz. Peki işçi kendisine agi ödenmediğini düşünüyor ise yapmalıdır? Peki işverenler tarafından agi vermek zorunlu mu? Agi alamayan işçi ne yapmalı?

Asgari geçim indirimi nedir?

AGİ işçiye işvereni tarafından yapılan daha sonra işvereni tarafından işçi adına devlete ödenecek gelir vergisinden mahsup edilen bir uygulamadır. Yani agi, devletin alması gereken gelir vergisi miktarının bir kısmından vazgeçmesiyle ortaya çıkan ve bu sayede ödenen bir ücrettir. Yani  agi ödemeleri işverenin değil, devletin cebinden çıkmaktadır.

AGİ yani asgari geçim indirimi, çalışanların asgari geçimini sağlayacak bölümünün gelirinden düşülerek vergi dışına bırakılmasıdır. AGİ işçinin medeni durumu ve çocuk sayısı dikkate alınarak hesaplanır.

İşçinin kendisi için yüzde 50, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş için yüzde 10, çocukları için ise ilk iki çocuk yüzde 7,5 diğerleri için ise yüzde 5 olarak hesaplanır.

AGİ ödenmeyen işçi ne yapmalıdır?

Eğer kendisine yapılması gereken agi ödemelerinin yapılmamasını iddia eden işçi, öncelikle ödemelerinin yapılmadığı düşünenlerin işverenleri ile irtibata geçmeleri ve problemlerini dile getirmelerinden yanayız. Fakat problemlerini dile getirmelerine rağmen herhangi bir şekilde olumlu bir sonuca ulaşamayan işçi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı‘nın ihbar hattı olan Alo 170‘i arayarak ilgili konu için işvereni ile ilgili şikayet kaydı oluşturabilir. Ayrıca işçi arzu eder ise, kendisine yapılmayan agi ödemeleri nedeniyle iş akdini haklı neden ile kıdem tazminatını tahsil ederek feshedebilir.

İlginizi çekebilir..  Asgari geçim indirimini işveren değil devlet öder

Özetlememiz gerekir ise şayet;

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi, agi ödemeleri işverene yük olan bir ödeme değildir. Agi, Sosyal Güvenlik Kurumu‘nun işçiden alacağı gelir vergisinden belirli oranlar da vazgeçmesi ile alakalıdır. Dolayısıyla işverenlerin hiç bir şekilde agi ödemesi yapmama lüksü bulunmamaktadır. Agi ödemesi yapılmadığından emin olan işçiler, arzu ederler ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı‘nın Alo 170 numaralı ihbar hattını arayarak işyeri ile ilgili şikayet kaydı oluşturabilir ve sorunu ortadan kaldırabilir.

Çalışan emekliler asgari geçim indiriminden faydalanabilir mi?

 

Agi ödenmeyen işçi nasıl bir yol izlemelidir?

 

Cevap

*