Rapor paramı almayı unuttum

Rapor paramı almayı unuttum

Soru: Merhaba, ben 2015 yılında üç ay istirahat aldım. Hastalık, tedavi ve hayat telaşı derken rapor paramı SGK’dan almayı unuttum. Bu olayın üzerinden yaklaşık 3 sene geçmesine rağmen geriye dönük rapor paramı alabilir miyim? Teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Geçici iş göremezlik ödeneğinde zaman aşımı beş yıldır. Beş yıllık zaman aşımı süresi içerisinde rapor parası için Kuruma başvurulmadığı takdirde hak sahibi ilgili dönemlerde hak ettiği geçici iş göremezlik ödeneğinden faydalanma hakkını kaybetmiş olur.

SGK rapor paraları diğer ismi ile geçici iş göremezlik ödemeleri 20 Temmuz 2017 tarihinden itibaren PTT aracılığı ile ödenmekte. Eğer SGK sisteminde tanımlı bir hesabınız söz konusu değil ise ödemenizi herhangi bir PTT şubesinden iki ay içerisinde alabilirsiniz. İki aylık süre içerisinde tahsil edilmeyen ödenekler sosyal Güvenlik Kurumu’nun emanet hesaplarına aktarılır.

Siz henüz üçüncü senenizde olduğunuz için, şuan için böyle bir durum söz konusu değil. Bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak ya da alo 170’i telefon ile arayarak emanete alınan rapor paranızın PTT’ye aktarımını sağlayabilir ve tahsil edebilirsiniz.

E-devlet üzerinden hesap tanımlama işlemi yapın.

Eğer E-devlet kanalı üzerinden hesap tanımlama işlemleri yaparsanız.  Bu tarz durumlarda oluşan hak edişleriniz otomatikman direk Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından anlaşmalı bankalarda bulunan hesaplarınıza aktarılır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun anlaşmalı olduğu bankalar hangileridir?

SGK rapor parası için anlaşmalı bankalar;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bankası,
 • Akbank,
 • Vakıf Bank.
 • Burgan Bank,
 • Fiba Banka,
 • Türk Ekonomi Bankası,
 • Garanti Bankası

Bu işlemi yapmak için turkiye.gov.tr adresine gidip, T.C. kimlik numaramız ve E-devlet şifremiz ile sisteme giriş yapıyoruz.

Ardından,

Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama bölümüne giriyoruz.

E devlet hesap tanımlama 1024x362 - Rapor paramı almayı unuttum

E-devlet hesap tanımlama

 

Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama bölümüne girdikten eğer tanımlı bir hesabınız var ise görebileceksiniz. Eğer tanımlı bir hesabınız yoksa sağ üstte bulunan yeni hesap tanımlama bölümüne tıklıyoruz.

E devlet hesap tanımlama1 - Rapor paramı almayı unuttum

E-devlet hesap tanımlama

 

Bu bölümde, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun anlaşmalı olduğu bankaları göreceksiniz. Siz bu bankalardan bir tanesini seçmeniz gerekiyor. Fakat burada dikkat etmeniz gereken husus.  Listede gözüken bankalardan en az birinde aktif bir hesabınız olması gerekmektedir. Listedeki bankaların hiçbirinde bir hesabınız yok ise, hesap tanımlama işlemini yapamazsınız.

E devlet hesap tanımlama2 1 - Rapor paramı almayı unuttum

E-devlet hesap tanımlama

 

Son bölümdeyiz.

Bir önceki bölümden ilgili bankayı seçtikten sonra, karşımıza seçtiğimiz banka ile ilgili bilgilerimiz gelecek.

 • Bankanın adı,
 • Şubenin adı,
 • Hesap numaranız,
 • IBAN numaranız,
 • Cep telefonu numaranız,
 • E-posta adresiniz,

İle karşılaşacaksınız.

 

Tüm bilgilerinizin doğru olduğunu düşünüyorsanız, yukarıdaki iletişim bilgilerinin Sosyal Güvenlik Kurumu ile paylaşılmasını istiyorum kutucuğunu işaretleyip devam et butonunu tıklıyoruz.E devlet hesap tanımlama3 - Rapor paramı almayı unuttum

E-devlet hesap tanımlama

İşlem tamamlandı. Bundan sonra adınıza tahakkuk edilen tüm şahıs ödemeleri tanımladığınız hesaba gönderilecektir. Tarafınıza yapılacak olan tüm SGK ödemeleri bundan sonra PTT’ya aktarılmayacak, sisteme tanımlamış olduğunuz banka hesabına gönderilecektir. Eğer ileride bir başka banka ile çalışmak isterseniz, aynı menüden, mevcut hesap tanımınızı iptal edebilir, bir başka bankayı tanımlayabilirsiniz.

 

Rapor paramı almayı unuttum

 

Cevap yok

Cevap

*