Evlilik nedeniyle işten ayrılma ve kıdem tazminatı


Evlilik nedeniyle iş akdinin feshi

Evlilik nedeniyle iş akdinin feshi

Evlilik nedeniyle işten ayrılma ve kıdem tazminatı

Evlenen işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

 

Soru: Merhaba 23.01.2016 tarihinde evlendim, çalışmak istemiyorum. Bu neden ile iş yerimden tazminatlarımı alarak istifa etme şansım var mı? Teşekkürler.

 

 

 

Cevap:

Merhabalar,

1475 Sayılı eski İş Kanunu’nun yürürlükteki 14. maddesi‘ ne istinaden, aynı işverene bağlı çalışma sürenizin en az 1 yıl olması koşulu ile iş sözleşmesinizi kıdem tazminatınızı talep ederek  feshedebilrsiniz.

 

Evlenme nedeniyle kıdem tazminatını hak etme şartları nelerdir?

  • Türkiye Cumhuriyeti Medeni Kanunu’na uygun bir şekilde evlenmeniz,
  • Evlendiğiniz tarihte iş akdinizin devam etmesi,
  • Evlendiğiniz tarihe kadar iş yerinizde ki kıdeminizin en az bir yıl olması,
  • Evlendiğiniz tarihten itibaren en geç  bir sene içerisinde işvereninizden “evlilik” nedeniyle iş akdinizin fesih edilmesini talep etmeniz.

Gerekmektedir.

 

Ne zaman işverenime başvuruda bulunmam gerekiyor?

Resmi evlenme tarihinizden itibaren 1 ( bir ) yıl içerisinde iş akdinizi feshedebilir ve kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Bir yılı aşan durumlar da bu hakkınızı kaybetmiş olursunuz.

İşveren sadece kıdem tazminatı mı ödeyecek? İhbar tazminatı da alabilir miyim?

Evlenme nedeniyle iş akdini fesheden kadın işçiye sadece kıdem tazminatı ödenir. Her hangi bir ihbar tazminatı ödemesi yapılmaz. Bu durumda işveren de herhangi bir ihbar süresi çalışması uygulayamaz.

Erkek işçiler de bu haktan yararlanabilir mi?

Uygulama sadece kadın işçileri kapsamaktadır. Erkek işçiler evlenmeleri durumunda böyle bir hak talebinde bulunamazlar.

İşverene dilekçe vermem yeterli mi?

Biz her zaman bu tarz durumlarda ki fesih işlemleri için noter kanalını tavsiye ediyoruz. Olası bir uyuşmazlıkta elinizde resmi belgeler olsun ve ben mağdur olmayayım diyorsanız şayet işvereninize iş akdinizin feshini resmi kanallar ile yapın.

Yapacağınız tebligatta, iş akdinizin feshinin evlilik nedeniyle olduğunu belirtmeli ve evlilik cüzdanınızın bir suretini de ek olarak vermelisiniz.

Peki ben bu nedenle ayrılıp bir başka işte çalışabilir miyim?

Kadın işçi evlilik nedeniyle işinden ayrıldıktan sonra bir başka işte tabiki çalışabilir. Böyle bir kısıtlama söz konusu değildir. Kişilerin çalışma özgürlüğü anayasal bir haktır.

 

Evlilik nedeniyle işten ayrılma ve kıdem tazminatı

 

 


Evlilik nedeniyle işten ayrılma ve kıdem tazminatı
5 (100%) 3 votes

3 Yorumlar

Add a Comment
  1. Mrb bisey sorabılırmym 17 temmuz 2016 da resmı nıkah yaptım suan fabrıkada calısıyorum 3 senedir eşim yurt dısında dugun 15.07.2017 de temmuz sonu yurt dısına gıdıcem işi bırakıp tazmınat kıdem ihbar alabılıyom mu kendım istifa edicegım ıcın yardımlarınızı beklıyorum arkadslar varmı bı yol pekı

    1. Merhaba Orhan bey;

      Suan ki mevcut yasaya istinaden böyle bir hakkınız bulunmamaktadır.

      Iyi günler dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2017
Site Haritası RSS Gizlilik Politikası Hakkımızda İletişim
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://www.sgkhakkinda.com/evlilik-nedeniyle-isten-ayrilma-kidem-tazminati/
RSS
E-Mail
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Önceki yazıyı okuyun:
Sahte sigorta yapan işverenler yandı
Askerlik nedeniyle işimden ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim?

Askerlik nedeniyle iş akdinin feshi ve kıdem tazminatı Soru: Merhaba, askerlik nedeniyle 5 yıldır çalışmakta olduğum iş yerinden ayrılmak zorundayım....

Sahte sigorta yapan işverenler yandı
İşveren zorla fazla mesai yaptırabilir mi?

İşveren zorla fazla mesai yaptırabilir mi? 4857 sayılı İş kanunumuza göre haftalık çalışma süreleri  45 saat ile sınırlandırılmıştır. Bu bağlamda...

Kapat