noyorumlar

Rapor işsizlik maaşı almanıza engel olmaz ama süreyi düşürür

ilaç 1476691479 300x200 - Rapor işsizlik maaşı almanıza engel olmaz ama süreyi düşürür

Rapor işsizlik maaşı almanıza engel değildir

Soru: Merhaba 07.04.2013 iş girişim 10.10.2016 işten çıkarıldığım tarih. Toplamda kesintisiz 1250 gün primim yatmıştır. 2014 te 5 gün 2015 te ise 1 gün iş görmemezlik raporum mevcuttur. Yasal olarak prim günüme göre 10 ay işsizlik ödeneği almam gerekir. Ancak Diyarbakır işkur müdürlüğü önceki yıllarda kullanılan rapordan dolayı işsizlik ödeneğini 8 ay alabileceğim belirtiyor. Bu konuda bilgilendirmenizi rica ederim iyi çalışmalar dilerim.

 

 

 

Cevap:

Sevgili okurlarımız, daha önce yayınlamış olduğumuz yazımız da bu konuya değinmiş ve bilgilendirme yapmıştık.

Tekrardan özetleyecek olursak;

Hizmet akdinin sona erdiği tarihten önceki son 120 gün içinde, hizmet akdi devam etmekle birlikte, “hastalık, ücretsiz izin, disiplin cezası, gözaltına alınma, hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali, kısmi istihdam, grev, lokavt, genel hayatı etkileyen olaylar, ekonomik kriz, doğal afetler nedeniyle işyerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi” halinde, prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmayacaktır.

İşsizlik maaşı için işkur’a başvuru yaptığınız zaman, görevli memur sizin sigorta priminizin hangi nedenden ötürü eksik yatırıldığını görecektir. Eksik prim nedeninin ” istirahat ” olması sizin işsizlik maaşından faydalanmanıza engel olmayacaktır.

Bilindiği gibi işsizlik maaşından faydalanabilmek için bir takım prim şartlarını yerine getirmemiz gerekiyor.

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde;

  • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
  • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneğine hak kazanmaktadır.

Buraya kadar herşey tamam fakat burada dikkat etmeniz gereken bir durum var.

Diyelim ki siz son 3 senedir çalışıyorsunuz ve bugün itibari ile iş akdiniz feshedildi. Fakat son 120 gün yani dört aylık süreçte iki günlük istirahatiniz mevcut. Siz işsizlik maaşı alabilecek misiniz? 

Evet siz işsizlik maaşı alabileceksiniz.

SGK işten çıkış tarihinizden önce gerçekleşen son 120 günde; hastalık, ücretsiz izin, disiplin cezası, gözaltına alınma, hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali, kısmi istihdam, grev, lokavt, genel hayatı etkileyen olaylar, ekonomik kriz, doğal afetler nedeniyle işyerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi nedeniyle gerçekleşen prim eksikliği nedeniyle işçiyi mağdur etmiyor ve işsizlik ödeneğinden kişileri faydalandırıyor.

Ama kamuoyunda bu konu ile ilgili bir takım söylentiler var.

SGK prim eksikliğini görüyor, dikkate alıyor Sadece ve sadece son 120 gün kesintilerinde esneklik uyguluyor.

İşsizlik maaşı tamamen prim sistemi üzerine kurulmuş bir sistemdir. Şuan ki düzenlemelere istinaden işsizlik ödeneği son üç yıl içerisinde son 120 günde herhangi bir prim eksikliği  olmamak kaydı ile 10 ay olarak ödeniyor.

 

Burada ki hassas nokta şu:

Son 120 günde bir takım nedenlerden ötürü prim kesintileriniz işsizlik maaşı almanıza engel olmuyor. Ama son üç seneye bakıldığında rapor nedeniyle gerçekleşen prim eksikliği yüzünden, prim gün sayınız 1080 günün altına düştüğü için otomatikman siz işsizlik maaşından 10 ay olarak değil de, 8 ay olarak faydalanacaksınız.

Yani son 120 günde rapor nedeniyle gerçekleşen prim gün kesintiniz işsizlik maaşı almanıza engel değil, işsizlik maaşı alabilirsiniz ama ne yazık ki bu haktan 10 ay değil de, 8 ay faydalanma durumundasınız.

Bu konu ile ilgili kafanıza takılan bir soru var ise şayet, aşağıda ki formdan bize ulaşabilirsiniz.

 

Rapor işsizlik maaşı almanıza engel değildir
Rapor işsizlik maaşı almanıza engel değildir

Cevap