İşten ayrılma durumunda ücret ödemesi ne zaman yapılır?

lira 1498627815 300x200 - İşten ayrılma durumunda ücret ödemesi ne zaman yapılır?

İşten ayrılma durumunda ücret ödemesi ne zaman yapılır?

İşten ayrılma durumunda ücret ödemesi ne zaman yapılır?

Soru: Merhaba, işten kendi rızası ile ayrılan ya da bizim çıkardığımız personelin ücret ödemesini ne zaman yapmamız gerekir? Haziran ayının 20’sinde işten çıkan bir personelin maaşını Temmuz ayının 15’inde ödeyeceğiz çünkü şirketimiz maaş ödemelerini her ayın 15’inde yapıyor. Sizce bu uygulama doğru mu? İşten ayrılma durumunda ücret ödemesi ne zaman yapılır? İş akdi feshedilen bir işçinin ücret ödemesini hemen gerçekleştirelim mi? Bilgi verebilirseniz çok memnun olurum, kolay gelsin.

Cevap:

Merhabalar,

Normal şartlarda bu soruyu on kişiye sorsanız, dokuzu size işçinin kalan ücretini, normal maaş ödeme gününde ödeyebilirsiniz diye cevap verir. Açıkçası bizde aynı fikirdeyiz fakat, standart maaş ödeme günü ile, işten ayrılan bir personelin maaş ödemesi durumunu birbirinden ayrı tutmanızın şirketiniz adınıza daha sağlıklı olacağını düşünmekteyiz.

Genelde siz dahil hemen hemen tüm işletmeler, herhangi bir mükerrer kayıt olmaması için, işten çıkan personelin ücret ödemelerini, diğer tüm personele ödeme yapıldığı günlerde yapar. Bu uygulamada herhangi bir hata bulunmamaktadır.

Diyelim ki bugün itibariyle bir işçiniz işten kendi rızası ile ayrılıyor yani istifa ediyor. Bu işçi işyerinizden kendi rızası için ayrıldığı için sizden çalıştığı günlerin ücretini, varsa mesai, ikramiye vb. alacaklarını talep edebilir. Siz ücreti dışında alacaklarını hemen ödeyebilirsiniz. Ya da işçi ile mutabakat sağlayıp makul bir süre içerisinde de ödeme yapabilirsiniz. Genel olarak ay sonunda tüm personele ödediğiniz döneme kadar beklemenizde her hangi bir usulsüzlük söz konusu değildir.

İşten ayrılma durumunda ücret ödemesi ne zaman yapılır?

10 Yorumlar

 1. Burak
  • admin
   • Burak
 2. Aysel
  • Umut ULU
 3. Melike
  • Umut ULU
 4. Melike
 5. Umut ULU
 6. Melike

Cevap