İşten ayrılan işçinin rapor girişi

Soru: Merhaba, 02.09. – 06.09. tarihleri arasında raporlu olan bir işçimiz vardı. Kendisi 09.09 tarihinde istifa etti. Rapor elektronik sistemde gözükmüyor elimde sadece rapor evrağı mevcut. Ben bununla ilgili nasıl bir işlem yapacağım? Bu raporu sisteme nasıl girebilirim ve nelere dikkat etmem gerekiyor?  İlk defa bu durumla karşılaşıyorum. Bilginiz var mı? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

Eğer sağlık ödeme sisteminde Elektronik Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri bölümünde raporu göremiyorsanız, öncelikle işçi ile irtibata geçip, aldığı raporun hastane tarafından sisteme girilmesini talep edebilirsiniz. Bu işçi için en sağlıklı yoldur. Çünkü rapor sisteme girilmeden kendisi herhangi bir şekilde istirahat ödeneğinden faydalanamayacaktır.

Siz işveren olarak yükümlüğünüzü yerine getirmek için elinizdeki rapor evrağında ki tarihleri gene sağlık ödeme sistemi aracılığı ile Manuel Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri bölümünden yapabilirsiniz.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde de göreceğiniz gibi, sisteme girip, manuel çalışmadığına dair rapor girişi bölümüne giriş yapacaksınız.

İşten ayrılan işçinin rapor girişi

ten ayrılan işçinin rapor girişi - İşten ayrılan işçinin rapor girişi

İşten ayrılan işçinin rapor girişi

 

Ardından ilgili işçinin T.C. kimlik numarasını yazacağınız ekran ile karşılaşacaksınız. Bu ekranda da T.C. kimlik numarasını doğru yazdıktan sonra, karşınıza aşağıdaki ekran gelecek. 

ten ayrılan işçinin rapor girişi 1 - İşten ayrılan işçinin rapor girişi

İşten ayrılan işçinin rapor girişi

Bu ekranda hangi işçinin T.C. kimlik numarasını yazdıysanız, o işçinin ad ve soyadı bilgileri otomatik olarak karşınıza gelecek.

Elinizde bulunan raporun, başlangıç tarihini ve işçinin rapor bitiş tarihini yazdıktan sonra bir sonraki soruda Sigortalılık devam ediyor mu? sorusuna, işçi işyerinizden ayrıldığı için hayır yanıtını verecek ve bu sefer bir aşağıda sigortalılık bitiş tarihini de yazmanız istenecek. Siz sigortalılık bitiş tarihini de yazdıktan sonra, kaydet butonuna tıklayarak eski işveren olarak tüm yükümlülüğünüzü yerine getirmiş olursunuz. Bunun dışında herhangi bir işlem yapmanıza gerek bulunmamaktadır.

Ayrıca Bknz:

APHB ve istirahat süresince çalışmamıştır kutucuğu

E-bildirge iptal işlemleri nasıl yapılır?

Görev tanımı nedir?

Home ofis çalışanların sigorta durumu

 

Cevap yok

Cevap