İşe giriş bildirgesi sigorta kodu hatası

İşe giriş bildirgesi sigorta kodu hatası

Soru: Merhabalar, firmamızda görev yapacak olan bir işçi için işe giriş bildirgesi düzenlemeye çalışıyorum fakat, onay aşamasında ” seçtiğiniz sigortalılık kodundan dolayı sigortalının SGK’dan almakta olduğu aylığı kesilecektir ” uyarısı alıyorum. Ne yapmamız gerekiyor? İlk defa böyle bir uyarı ile karşılaştım. Neden olabilir? Bana yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Bildiğiniz gibi, sigortalı işe giriş bildirgesi düzenler iken sisteme işe giriş bildirgesi düzenlediğimiz işçi ile ilgili bir takım bilgiler girmemiz gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi de ” işe giriş bildirgesi ” düzenleyeceğiniz sigortalının hangi sigorta koluna tabii olduğudur.

Sizin aldığınız hata ise, işe aldığınız işçinizin emekli olması ve Sosyal Güvenlik Kurumu‘ndan emekli aylığı almasından kaynaklanmaktadır.

İşçi emekli olduğu için, işe giriş bildirgesi düzenlerken, sigorta kolunu ” Tüm Sigorta Kolları ( zorunlu ) ” değil de, Sosyal Güvenlik Destek Primi olarak seçerseniz onay aşamasında bu tarz bir hata mesajı ile karşılaşmazsınız.

emekli 1 - İşe giriş bildirgesi sigorta kodu hatası

İşe giriş bildirgesi sigorta kodu hatası

 

İşe giriş bildirgesi nasıl iptal edilir?

Ay içerisinde işe giriş işten çıkış

İşe giriş bildirgesi iptal süresi ne kadardır?

İşe giriş bildirgesinde güncelleme işlemi nasıl yapılır?

 

İşe giriş bildirgesi sigorta kodu hatası

2 Yorumlar

  1. turgay
  2. admin

Cevap