Yurt dışına çıkacaklar dikkatli olun

gif,GIF89a%01%00%01%00%80%00%00%00%00%00%FF%FF%FF%21%F9%04%01%00%00%00%00%2C%00%00%00%00%01%00%01%00%00%02%01D%00%3B - Yurt dışına çıkacaklar dikkatli olun

Yurt dışına çıkışlar da belge zorunluluğu getirildi

Yurt dışına çıkışlar da belge zorunluluğu getirildi

Bilindiği gibi 15 Temmuz 2016 günü gerçekleşen darbe girişimi sonrası tüm kamu görevlilerinin yıllık izinleri kaldırıldığı gibi yurtdışına çıkışları da kontrollü olarak yasaklandı.

Dolayısıyla yurt dışına çıkacak olan hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahibi kamu personeli çalıştığı kurumdan yurtdışına çıkışına mani bir hal bulunmadığına dair resmi yazısı alması ve hava alanında yapılan kontroller sırasında kimlik ve pasaport yanında bu yazıyı da ibraz etmeleri gerekmektedir. Kamu görevlilerinin eş ve çocukları ise aynı şekilde üzerinden pasaport aldıkları kişinin bağlı bulunduğu kurumdan “Adı geçen şahsın yurt dışına çıkmasında herhangi bir mani kurumumuzca yoktur veya sakınca bulunmamaktadır” şeklinde bir yazı alarak yurt dışına çıkabilmektedirler.

Kamu görevlisi olupta henüz yeşil pasaport hakkı kazanamayan kamu görevlileri de bu uygulamaya tabiidir. Nasıl olsa benim pasaportum bordo, ben rahatlıkla yurt dışına çıkabilirim düşüncesi ile havalimanına giderseniz şayet, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu neden ile pasaportunuz bordo olsa dahi  kurumunuzdan resmi bir yazı almanızı tavsiye ediyoruz.

Kamu kurumları dahil emekli olanlarla, özel sektörde veya kendi işinde çalışanlar için bu tarz bir yasak durumu yok fakat bu sefer de farklı bir uygulama söz konusu. Bordo pasaportta sahiplerinden SGK dökümleri de istenmektedir.

Emniyet birimleri, bordo pasaporta sahip kamu görevlilerin kontrolsüz bir şekilde yurt dışına çıkışını engellemek adına bu tarz bir uygulamayı hayata geçirdiler.

Eğer siz özel sektörde çalışıyorsanız, turkiye.gov.tr adresinden almış olduğunuz hizmet dökümünüzü pasaport kontrolü sırasında görevli memura ibraz ederseniz en ufak bir problem ile karşılaşmadan yurt dışına çıkabilirsiniz.

Özetleyecek olursak, 

Yurt dışına çıkacak olan hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahibi kamu personeli çalıştığı kurumdan yurtdışına çıkışına mani bir hal bulunmadığına dair resmi yazısı alması ve hava alanında yapılan kontroller sırasında kimlik ve pasaport yanında bu yazıyı da ibraz etmeleri gerekmektedir.  Bordo pasaport sahipleri kamu personelleri de, ne olur ne olmaz diyerek çalıştıkları kurumdan yurt dışına çıkmalarında herhangi bir sakınca bulunmadığına dair bir yazı almaları gerekmektedir.

Özel sektörde çalışan bordo pasaporta sahip kişiler ise, 4/a hizmet dökümlerini de yanına alarak pasaport kontrolünde görevli memurlara ibraz etmesi kendilerinin yararına olacaktır.

Yurt dışına çıkışlar da belge zorunluluğu getirildi
classic.svg?mailpoet version=3.77 - Yurt dışına çıkacaklar dikkatli olun

Abonelik!

+2000 abone arasına katılın. İlk sizin haberiniz olsun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğimize söz veriyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamıza göz atın.

Cevap