İşçi kaç ay çalışırsa tazminata hak kazanır?

gif,GIF89a%01%00%01%00%80%00%00%00%00%00%FF%FF%FF%21%F9%04%01%00%00%00%00%2C%00%00%00%00%01%00%01%00%00%02%01D%00%3B - İşçi kaç ay çalışırsa tazminata hak kazanır?

İşçi kaç ay çalışırsa tazminata hak kazanır?

İşçi kaç ay çalışırsa tazminata hak kazanır?

Son dönemler de okurlarımızdan almış olduğumuz soruların başında ” tazminat ” konusu yer almakta. Diyarbakır’dan bizlere ulaşan Serhat Bey; yaklaşık sekiz aydır çalıştığını iş yerinden işveren tarafından çıkarıldığını ama herhangi bir tazminat almadığını sormuş.

Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için iş yerinde ki kıdeminiz minumum 1 sene olmak zorundadır.

Kıdem tazminatı almanın iki şartı vardır. Bunlardan birincisi; iş akdinin, kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde sona ermesidir. Fakat asıl sebep iş yerinde ki kıdeminizin en az bir yıl olmasıdır. Yani iş yerinizde ki kıdeminiz bir yılın altındaysa, hangi neden ile işten çıkartılırsanız çıkartılın “ kıdem tazminatı”na hak kazanamazsınız.

İhbar tazminatı için deneme süresi önem arz etmektedir.

İhbar tazminatında ise durum daha farklıdır. Bu durum çalıştığınız firma ile imzalamış olduğunuz iş sözleşmesinde ki deneme süresine göre değişir. Bilindiği gibi deneme süreleri iki ay ile sınırlıdır. ( toplu iş sözleşmelerinde bu sınır dört aya çıkarılabilmektedir. ) Deneme süresi içerisinde feshedilen iş sözleşmelerinde herhangi bir şekilde ihbar tazminatı ödemesi söz konusu olamaz.  Ancak firma ile imzalamış olduğunuz iş sözleşmesinde deneme süresi söz konusu değil ise bir günlük çalışmanız sonrasında bile ihbar tazminatına hak kazanabilirsiniz.

Deneme süresinde iş akdinin feshi

İhbar Tazminatı bildirim süreleri hakkında

İş yerinden kötü niyet tazminatı talep edebilirsiniz.

İş güvencesinden faydalanamayan işçilerin sözleşmeleri haksız olarak feshedildiği durumlarda, İş kanunu işçilerin haklarını Kötü Niyet Tazminatı ile korumak istenmiştir.

4857 Sayılı İş Kanunu’nun ile de iş güvencesi hükümleri düzenlenmiştir.

Bu maddeye göre bir işçinin iş güvencesinden faydalanması için otuz veya daha fazla işçi çalıştıran yerlerde en az 6 aylık kıdeme sahip olması ve belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışıyor olması gerekmektedir. İşçi bu kanun maddesinde belirtilen şartları sağlamıyorsa işe iade davası açma hakkı olmayacaktır.

Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ.

Özetleyecek olursak şayet;

Kıdem tazminatı hak edebilmeniz için iş yerinde ki kıdeminizin minimum bir yıl olması gerekmektedir. Fakat ihbar tazminatında ise, devreye çalıştığınız firma ile imzalamış olduğunuz iş sözleşmesi girmektedir. İmzalamış olduğunuz iş sözleşmesi bu konuda büyük  önem arz etmektedir. Eğer iş sözleşmeniz de deneme süresi söz konusuysa, bu süre içerisinde iş akdiniz feshedildiği taktirde herhangi bir tazminat alamazsınız. Ama sözleşmeniz de deneme süresi beyan edilmemiş ise, bir günlük çalışma da dahi ihbar tazminatına hak kazanabilirsiniz.

İşyerinin devri durumunda işçi kıdem tazminatını isteyebilir mi?

İşçi kaç ay çalışırsa tazminata hak kazanır?

 

classic.svg?mailpoet version=3.77 - İşçi kaç ay çalışırsa tazminata hak kazanır?

Abonelik!

+2000 abone arasına katılın. İlk sizin haberiniz olsun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğimize söz veriyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamıza göz atın.

Cevap