Bireysel emeklilik sistemine girmeyen işverenlere ceza var

para 1480311696 300x195 - Bireysel emeklilik sistemine girmeyen işverenlere ceza var

bireysel emeklilik

Bireysel Emeklilik sistemi zorunlu hale getiriliyor.

45 yaş altı çalışanlara zorunlu bireysel emeklilik geldi. 50 ve daha üzeri personel çalıştıran ve 45 yaşından küçük olan çalışanlar artık bireysel emeklilik primi ödemek zorunda.
Sistem 01.01.2017 tarihinde aktif olacak.

Sistem 01.07.2016 tarihinde uygulamaya geçecek fakat okurlarımızın en çok merak ettiği, eski çalışanların bu durumdan etkilenip etkilenmemesi yönünde.

Adana’dan bize yazan Mümtaz Bey,  sorusunda; 01.01.2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan bireysel emeklilik sistemine 01.01.2017 tarihinden sonra sigorta girişi yapılacak olan işçilerin mi sisteme dahil olacağını yoksa herkesin bu sisteme dahil edileceğini sormuş.

Fakat ne yazık ki kanun tasarısı sadece yeni işe girenler ile alakalı değil, halihazırda çalışmaya devam eden sigortalılar da otomatikman sisteme ödeme yapmak durumundadır. 50 ve üzeri işçi çalıştıran iş yerlerinde çalışan, 45 yaşının altında ki tüm sigortalılar bu sisteme dahil edilecek.

İşverenler zorunlu BES uygulamasını nasıl kullanacak?

İlk ödemeler Ocak 2017’de başlıyor.

Tasarıya göre, ödemeler 2017 Ocak ayından itibaren ödenmeye başlayacak ve çalışanlara zorunlu girişten iki ay sonra zorunlu emeklilik planından çıkma seçeneği sunulacak.

Emeklilik şirketlerine para aktarımında işverenler sorumlu.

Kanun, işverene bir finansal yük getirmiyor fakat bununla birlikte işverenlerin farklı sorumlulukları mevcut.

İşveren, çalışanlarını uygun görülen emeklilik şirketlerden birinin sunacağı emeklilik planına dahil etmeli ve işçilerinden yapılan katkı payı kesintilerini ilgili şirketi aktarmak zorundadır.

Kanun’da belirtilen şartlara uyulmaması durumunda işverene her bir ihlal için 100,00 TL ceza kesilecektir. Çalışan katkı payı, en geç çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden iş günü ödemesi gerekmektedir.

Eğer işveren katkı payını zamanında ödemezse veya geç öderse birikimin parasal kaybının oluşması halinde sorumlu tutulacaktır.

Zorunlu bireysel emeklilik kesintileri ne kadardır?

Bireysel emeklilik şirketleri, fon işletim giderleri haricinde herhangi bir kesinti yapamayacaktır. Ayrıca, emeklilik şirketleri, cayma süresince ödenen katkı paylarının değer kaybetmemesini sağlamakla da sorumlu tutulmuştur.

İlginizi çekebilir..  İşe iade davaları hakkında bilinmesi gerekenler

Sonuç olarak, yapılan düzenlemeyle 45 yaşını doldurmamış olan çalışanların 01.01.2017 tarihinden itibaren uygulanacak sisteme girişi işveren tarafından sağlanacaktır. Emeklilik şirketlerine aktarılmayan ya da geç aktarılan birikimler karşılığında işverenlere idari para cezası uygulanacaktır.

 

Otomatik bireysel emeklilik sistemi ertelendi

 

bireysel emeklilik

Cevap

*