İş sağlığı ve iş güvenliği sertifikası

İş sağlığı ve iş güvenliği sertifikasıGeçmiş dönemler de on kişiden az işçi çalıştıran az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Yürütümüne İlişkin İşveren veya İşveren Vekili Eğitimi Tamamlama Belgesi” verileceği duyurusunda bulunmuştuk. İlgili yazımıza tekrardan göz atmak için lütfen TIKLAYINIZ.

Hepimizin bildiği gibi, Anadolu Üniversitesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında 9 Ekim 2015 tarihinde İşyerlerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Eğitim, Sınav ve Belgelendirme işbirliği protokolü imzalanmıştır.

Anadolu Üniversitesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğiyle hazırlanan sertifika programına katılarak başarılı olan işveren veya işveren vekilleri on kişiden az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilecektir.

Bu sertifika programına herhangi bir diploma derecesi aranmaksızın 18 yaşını doldurmuş herkes başvurabilir.

Başvuru tarihleri

Başvuru işlemleri 10 Ekim 2016 – 28 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. Yaşadığınız ildeki açık öğretim fakültesi ( AÖF ) bürolarından başvuru işlemleriyle ilgili bilgi alabilirsiniz.

Kayıt bedeli 250 TL. olarak belirlenmiştir.

Daha önceki sınavında başarısız olup tekrar sınava girecek adaylar için kayıt yenileme bedeli 125 TL.‘dir.

Sınav tarihi belirlendi mi?

Sınav 17 Aralık 2016 tarihinde belirli merkezlerde tek oturumda yapılacaktır. Başvuru sırasında adaylar sınav merkezini tercih edebilirler.

Sınavdan başarılı olmak için kaç puan almak gerekiyor? 

Katılımcıların başarılı olabilmesi için sınavdan 100 tam puan üzerinden 50 puan alması gerekmektedir. 50 ve üzeri puan alan katılımcılar “İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Yürütümüne İlişkin İşveren veya İşveren Vekili Eğitimi Tamamlama Belgesi” almaya hak kazanacaktır.

Sınavdan 15 gün sonra adayların başarı durumunu gösteren “Sınav Sonuç Belgesi” internette yayınlanacaktır.

Sınav sonuçları ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirilecektir. İSG Hizmetlerini üstlenmek isteyen ve sınavı kazanan işveren veya işveren vekilleri İSG-KATİP sistemine internet üzerinden elektronik olarak kendi kayıtlarını yapmaları halinde  iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebileceklerdir.

İş sağlığı ve iş güvenliği sertifikası

Cevap