Hak edilmeyen senelik izin

soru işareti 1505455741 300x200 - Hak edilmeyen senelik izin

Hak edilmeyen senelik izin

Hak edilmeyen senelik izin

Soru: Merhaba, iki tane işçiniz ay sonunda memleketlerinde düğünleri olduğu gerekçesiyle bizden senelik izin istiyorlar. Biz şirket olarak hep prosedürlere riayet ediyoruz fakat bu işçilerin iş yerinde ki kıdemi bir sene olmadı. Benim sorum şu; Ortada hak edilmeyen senelik izin durumu söz konusuyken, bu işçilere senelik izin vermemiz uygulama olarak doğru olur mu? İlerleyen zamanlar da bu işçiler ya da Sosyal Güvenlik bazında problem yaşama ihtimalimiz olabilir mi? Hiç bu tarz bir uygulama ile karşılaştınız mı? Bana yardımcı olursanız sevinirim, iyi çalışmalar.

 

 

Cevap:

Merhabalar,

Açıkça söylemek gerekir ise, bu konu biraz şirketinizin iç işleri ile alakalı.

Eğer biz her şeyi 4857 Sayılı İş Kanunu‘na göre uyguluyoruz diyorsanız; bu konuyu hiç açılmadan kapatmanızda fayda var. Normal şartlar da işverenler, özellikle ilk işe girişler de senelik izin hakkı için bir yıllık kıdemin doldurulmasını isterler fakat zaman zaman insani ilişkiler devreye girer.

Yıllık izinler ile ilgili  4857 Sayılı İş Kanunu’nun 53. maddesi‘nde belirtilen süreler minimum şartlardır, işverenler arzu ederler ise, işçilerine bu izinleri süresinden önce kullandırabilir.

Fakat burada bir konunun altını çizmek istiyoruz.

İşçinin iş yerinde ki kıdemi yedi aylık ve sizden 15 gün senelik izin istiyor. İşçinin kıdemi bir yıldan az olduğu için senelik izin hakkı bulunmuyor ama siz işçi mağdur olmasın gene de biz işveren olarak iyilik yaparım diyorsunuz ve işçiye 15 gün senelik izin veriyorsunuz. 

Buraya kadar herşey normal, bu tarz bir uygulama yapabilirsiniz.

Fakat;

İşçi 15 günlük senelik izni dolduktan ve tekrardan işbaşı yaptıktan 20 gün sonra işi bırakır ise; siz işveren olan o işçiden hak etmediği halde kullandırmış olduğunuz 15 günlük ücretini kesemezsiniz.

Özetlememiz gerekir ise şayet;

Her ne kadar senelik izin hakkı için iş yerinde bir yıllık kıdem gerekiyor olsa da, fikrimizi soradak olursanız şayet; işçi ve işveren ilişkileri zedelenmemesi açısından işverenler, işçilerine karşı zaman zaman bir takım esneklikler göstermeli. Sadece yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi,  işçi 15 günlük senelik izni dolduktan ve tekrardan işbaşı yaptıktan 20 gün sonra işi bırakır ise; siz işveren olan o işçiden hak etmediği halde kullandırmış olduğunuz 15 günlük ücretini kesemezsiniz. Bunun dışında işçiyi senesinden önce senelik izne çıkarmanız şirketinizi hukuken bir sorun ile karşı karşıya bırakmayacaktır.

Hak edilmeyen senelik izin

 

 

Cevap yok

Cevap

*