noyorumlar

Senelik izinde rapor alabilir miyim?

hastalık 1505716302 300x200 - Senelik izinde rapor alabilir miyim?

Senelik izinde rapor alabilir miyim?

Soru: Merhaba, şuan senelik izindeyim ama dün akşam ayağımı burktum ve ayağım alçıya alındı. Bana bundan dolayı hastane yirmi gün istirahat verdi. Bu rapor geçerli midir? Senelik izinde rapor alabilir miyim? İşverenim bu raporu kabul eder mi ve ben bu raporun parasını alabilir miyim? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Kolay gelsin.

Cevap:

Merhabalar,

4857 Sayılı İş Kanunu‘muz da bu konu ile ilgili bir düzenleme ne yazık ki bulunmuyor. Fakat tabiki hepimizin başına senelik izindeyken bu tarz kazalar gelebilir.

Senelik izindeyken almış olduğunuz rapor sonrasında senelik izniniz dondurulması gerekmektedir. Çünkü senelik izin ve rapor izni iç içe geçmemelidir ve rapor bitiminizden sonra iş başı yapmak zorundasınız.

Yani diyelim ki siz 15 günlük senelik izne ayrıldınız ve izninizin 5. gününde rahatsızlandınız. Bunun neticesinde 20 gün istirahat aldınız. Bu durumda siz 20 gün sonra iş başı yapmak durumundasınız. İşvereninize, “benim 10 gün daha senelik iznim var, rapor bitiminden sonra kullanmak istiyorum.” şeklinde bir yaptırımda bulunamazsınız. Bu durumda insiyatif işvereninizdedir. İşvereniniz arzu eder ise, rapor biter bitmez senelik izninizi kaldığı yerden devam ettirebilirsiniz. Ama aksi halde, biraz önce de söylediğimiz gibi, rapor bitiş tarihinden itibaren iş başı yapmak durumundasınız.

İstirahatli olduğunuz süreler senelik izninizden mahsup edilemez.

Yukarıda da bahsettimiz gibi, siz senelik izninizde yaşamış olduğunuz talihsizlikten dolayı rapor aldınız ve daha kullanmanız gereken bir 10 gün daha izniniz var. İşvereniniz rapor aldığınız için geriye kalan 10 günlük izninizi silemez. Çünkü işvereniniz senelik izninizde almış olduğunuz istirahat sonrasında, ilgili süreler için tarafınıza herhangi bir maaş ve prim ödemesi yapmayacaktır. İlerleyen dönemler de, işvereniniz ile mutabakat sağlayarak geriye kalan izin sürenizi uygun bir tarihte kullanabilirsiniz.

Özetlememiz gerekir ise şayet;

Senelik izinde almış olduğunuz rapor geçerlidir ve eğer rapor tarihinizden itibaren geriye doğru 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş ise rapor paranızı alabilirsiniz. Rapor başlangıç tarihinizden itibaren senelik izniniz dondurulur ve rapor bitişinizden itibaren iş başı yapmanız gerekmektedir. Rapor bitiş tarihinden hemen sonra senelik izninizi zincirleme devam ettirme şansınız bulunmamaktadır. İş başı yaptıktan ve işvereniniz ile ileriki bir tarihte anlaşıp geriye kalan izinlerinizi kullanabilirsiniz.

 

Cevap