noyorumlar

Evde badana yapan ustaya sigorta yapılmalı mı?

duvar boya 1499233761 300x225 - Evde badana yapan ustaya sigorta yapılmalı mı?

Evde badana yapan ustaya sigorta yapılmalı mı?

Evde badana yapan ustaya sigorta yapılmalı mı?

Soru: Merhaba, evimde badana işlemleri olacak ama bir komşum bana o kişiye her ihtimale karşı sigorta yaptırmamı söyledi. Fakat ben emin olamadım. Evde badana yapan bir usta için benim sigorta yaptırmam gerekli midir? Gerekliyse nasıl yapacağım? Ne kadar prim ödemem gerekiyor? Primleri nereye ödeyeceğim? Yani 3-4 günlük iş için sigorta işlemi yapmazsam ne gibi riskler ile karşı karşıya oluruz? Bana bu konular ile ilgili dönüş yaparsanız inanın çok sevineceğim. Şimdiden çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

 

 

 

Cevap:

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu‘na göre evlerde yemek ve temizlik hizmetlerinde, hasta, yaşlı ve çocuk bakımında, bahçıvanlık ve şoförlük gibi hizmetlerde çalıştırılanların günü birlik bile çalışsalar Ek-9. madde kapsamında sigortalı olmaları gerekmektedir.

Peki günü birlik çalışan bir ev hizmetlisinin bile sigortası zorunluyken, evin boya badanasını yapmak üzere anlaştığımız boyacının sigortasını yapmak zorunda mıyız diye hiç düşündünüz mü?

Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlara sigorta yapılır mı?

Ev hizmetinin tarifi, “Ev Hizmetlerinde 5510 Sayılı Kanunun Ek 9.Maddesi Kapsamında Sigortalı Çalıştırılması Hakkında Tebliğ’de” yapılmıştır.

Tebliğde, “Ev hizmeti: Ev içerisinde yaşayan aile bireyleri tarafından yapılabilecek temizlik, yemek yapma, çamaşır, ütü, alışveriş, bahçe işleri gibi gündelik işler ile çocuk, yaşlı veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işlerinin aile bireyleri dışındaki kişiler tarafından yapılmasını tarif eder” şeklinde tanımlanmıştır.

Evlerde yaptırılan boya badana işinin ev hizmeti sayılıp sayılmadığı, haliyle çalışanların Ek-9. Madde kapsamında sigortalı olup olmayacakları konusunda yetkili birimlerce bir açıklama yapılmamasına karşın, Tebliğde geçen “gibi gündelik işler” ibaresi göz önüne alındığında, ayrıca ev sahibi ile boyacı arasında bir hizmet akdinin de mevcut olması nedeniyle, evlerde yapılan boya badana işinde çalıştırılan boyacının Ek-9. Madde kapsamında sigortalı olması gerektiği ortaya çıkmaktadır.

Eğer evdeki badana işinizi bir şirket aracılığıyla yaptırıyorsanız sigorta yaptırma zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Burada bahsetmek istediğimiz konu, evinizde yaptıracağınız badana boya işlemleri sırasında ustanın eş, dost, akraba olması durumunda yapılan  önlemler ile alakalıdır. Bu işleri profesyonel olarak yapan ve vergi mükellefi olan kişilere de yapmaktadır. Boya badana işini yaptıracağınız kişinin vergi mükellefi olması ve işin fatura karşılığında sözleşme ile yaptırılması halinde, boya badana işinde çalıştırılacak işçinin sigortasının da vergi mükellefi olan kişi ya da firma tarafından yapılması gerektiğinden, ev sahibinin sigorta yaptırmak gibi bir zorunluğu bulunmamaktadır.

Ne kadar prim ödemem gerekiyor?

Biz sigorta yapmak zorunda olduğunuzu söylüyoruz ama ödeyeceğiniz primler gözünüz de büyütülecek cinsten değil.

Boya badana işleri eğer ki 10 günden az sürecek nitelikte bir iş ise, ödeyeceğiniz sigorta primi günlük 1.19 TL. Yani evinizde boya badana işinde 2 kişi çalıştırıyorsanız ve boya badana işi de 7 gün sürecekse ödeyeceğiniz sigorta primi toplam;

1.19 TL X 2 işçi X 7 gün = 16,66 TL. olacaktır. ( 2017 )

Evinizde 10 günden az çalışan bir işçiyi nasıl sigortalatabilirsiniz?

Ay içerisinde aynı gündelikçiyi 10 günden az çalıştıran kişiler, sigorta bildirimini SMS’le yapabilecek. Bu konuda hazırlıklar sürüyor. Protokol hayata geçtiğinde hangi operatör olursa olsun 5510’a SMS atılarak sigorta bildirimi yapmak mümkün olacak. Gündelikçi çalıştıran kişi öncelikle kendi T.C. kimlik numarasını 5510’a mesaj atacak. Bu SMS’e verilen cevapta, sigortalatma işlemleri için hangi yolların izlenmesi gerektiği konunda bilgi aktarılacak.

Sigorta primlerini nereye ödeyeceğim?

Bu SMS’e cevap olarak çalıştırdığı gündelikçinin T.C. kimlik numarasını ve çalıştırdığı tarihleri yazan kişinin telefonuna prim kesintisi olarak kaç TL.’nin yapılacağı bildirilecek ve bu şekilde prim ödemesi cep telefonu faturasına eklenerek tahsil edilecek.

Nasıl olsa boyacı şikayet etmez diye düşünmeyin.

Evlerde boya badana işinde çalışan kişilerin 3-5 günlük bir iş için ev sahiplerine benim sigortamı yap dedikleri pek görülmemiştir. Ya da herhangi bir boyacı hiçbir ev sahibini “ bu kişinin evinde badana boya işleri yaptım ama benim sigorta primimi yatırmadı. Diye şikayette etmemiştir. Fakat buradaki en önemli husus, evinizde yapılan bu işlem sırasında ustanın herhangi bir kaza geçirip geçirmemesidir.

Yaşanabilecek bir iş kazası nedeniyle, sonrasında çok daha fazla problemler ile karşılaşmamak adına, siz siz olun sakın ola ki boyacının sigortasını ihmal etmeyin. Aksi halde altından kalkmanın çok zor olduğu hem vicdani hemde ekonomik sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Evde badana yapan ustaya sigorta yapılmalı mı?

Cevap