Emekliye ihbar ödenir mi?

yaşlı işçi 1539168881 1024x682 - Emekliye ihbar ödenir mi?

Emekliye ihbar ödenir mi?

Emekliye ihbar ödenir mi?

Soru: Merhaba, önümüzdeki ay sonunda hayırlısı ile emekli olacağım. Artık çalışmak istemiyorum fakat, bir şey sormak istiyorum size. Emekliye ihbar ödenir mi? Ben emekli olduğum için kıdem tazminatım ile beraber ihbar tazminatımı almaya hak kazanabilir miyim? Teşekkür ederim.

Cevap:

Merhabalar, hayırlı olsun.

İhbar tazminatı, 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesi‘nde hüküm altına alınmıştır. Kanunun ilgili maddesinde;

  • İş yerinde ki kıdemi 6 aya kadar olan işçilerin 2 hafta,
  • İş yerinde ki kıdemi 6 ay ile 1.5 sene olan işçilerin 4 hafta,
  • İş yerinde ki kıdemi 1.5 sene ile 3 sene olan işçilerin 6 hafta,
  • İş yerinde ki kıdemi 3 sene ve üzeri olan işçilerin 8 hafta,

Bildirim süreleri bulunmaktadır.

Taraflar iş sözleşmelerin fesihlerinde muhakkak bu bildirim sürelerine riayet etmeleri gerekmektedir. Bildirim sürelerine riayet etmeyen taraf, karşı tarafa bildirim süresi kadar ihbar tazminatını ödemek ile yükümlüdür.

İfadelerine yer verilmiştir.

Fakat;

Normal şartlarda eğer aynı firmada çalışırken emekliliği hak edip işten ayrılmak istediğinizde, işveren tarafından sadece kıdem tazminatı ödemesi ortaya çıkacaktır. Emeklilik nedeniyle işten ayrılma durumlarında işçi ihbar tazminatına hak kazanamamaktadır. BknzHangi durumlarda ihbar tazminatı ödenmez?

Emekli çalışana ihbar tazminatı ödenir.

4857 Sayılı İş Kanunu’nda emekli çalışanların haklarında herhangi bir kısıtlama durumu söz konusu değildir. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler ile diğer çalışanlar arasında bir fark bulunmamaktadır. Normal çalışan işçilerin kıdem, ihbar ve senelik izin hakları nasıl ise, emekli olduktan sonra çalışan işçilerin de tüm hakları aynıdır.

Eğer bir işçi emekli olduktan sonra, Sosyal Güvenlik Destek Primine tabii olarak, aynı ya da başka bir iş yerinde çalışır ise, bu sefer işçi olası bir işten çıkarılma durumunda ihbar tazminatına hak kazanacaktır.

Emekliye ihbar ödenir mi?

Cevap yok

Cevap