noyorumlar

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

yaşlı 1569820679 300x200 - 65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır

Eşi emekli olan kişilerin 65 yaş aylığı alıp alamayacağı son zamanlarda insanlarda merak uyandıran konulardan biridir. 65 yaş aylığı uygulaması kısa süre önce ortaya çıkmış ve tamamen yaşlı kesimin ilgi odağı haline gelmiştir. Yaşlıların bu aylıktan faydalanabilmeleri amacı ile 65 yaş aylığı almak için gerekli olan şartların tamamını yerine getiriyor olması gerekmektedir. Bu şartlar arasında en önemli olanı ise maaşı talep eden kişinin hükümet tarafından belirlenen yoksulluk seviyesinin altında bulunması gerekiyor.

Aileden birinin emekli olması demek o kişinin yaşamı boyunca sosyal güvencesi olması anlamına geliyor. Buna rağmen 65 yaş aylığı talep eden kişilerde aranan şartlar arasında kişinin yoksulluk seviyesinin altında olmasının yanı sıra sosyal güvencesinin de olmaması gerektiği belirtiliyor. Bunun akabinde otaya çıkan sonuç ile birlikte aylığı talep eden kişinin sigortalı olması 65 yaş aylığı almasına engel olacaktır. Durum böyle olunca hükümet bazı durumları karşılayan kişilere istisnalar uygulayarak eşi emekli olan kadın veya erkeklere belirli şartları yerine getirmeleri halinde 65 yaş aylığı sunmaktadır. Konu hakkında yapacağımız bilgilendirmelere yazımızın devamında detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

65 Yaş Aylığı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bu aylıktan faydalanmak isteyen kişiler normalin üzerinde sert konuları ele alan şartları yerine getirmesi gerekiyor. Şartların bu kadar sert olmasının sebebi ise maaştan sadece gerçekten ihtiyacı olan kişilerin faydalanmasını sağlamaktır. 65 yaş aylığı başvuru işlemleri için gittiğiniz kurumda size ait birçok döküman talep edilecek ve sigorta sicilinizden tutun sahip olduğunuz tüm gelirlerinize kadar her şeyiniz incelenecektir. Detaylı inceleme sonucunda size yaşlılık aylığı bağlanıp bağlanamayacağına karar verilecektir.  65 yaş aylığı ne kadar diye soracak olursanız 65 yaş aylığı son zamanlarda yapılan zamların ardından aylık 637 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

Bu aylıktan faydalanmak için ilk olarak isminden de belli olduğu gibi 65 yaşınızı tamamlamış olmanız gerekiyor. Şartlara detaylı bir şekilde göz atacak olursak;

  • 65 yaş aylığı talep eden kişilerin kesinlikle sosyal güvence adı altında destekleri olmaması gerekiyor.
  • Belgelenebilir geliri asla olmamalıdır.
  • 65 yaş aylığı talep eden kişinin bu sisteme uygun olarak hesaplama yapılması halinde gelirinin asgari ücretin 3 te 1 ini geçmemesi gerekiyor. Hatta belirtilen orandan daha az olması gerekiyor
  • Maaşı almak isteyen kişinin üzerine kayıtlı herhangi bir mal olmaması gerekiyor.

Kısaca özetlemek gerekirse kişinin yoksul olarak belirtilebilecek derecede zor durum da olması gerekiyor. Aksi durumda ykarıdaki şartların bir tanesi bile aylıktan faydalanmanıza engel olabilir.

65 Yaş Aylığı Uygulamasınan Kimler Faydalanamaz?

Aşağıdaki maddelerde belirtilen özelliklere sahip olan kişiler, hayatlarının belirli bir düzen içerisinde olması ve aylık gelirlerinin yüksek olması sebebi ile 65 yaş aylığından faydalanamamaktadır. Net bir şekilde bu aylıktan faydalanmak isteyen kişilerin yoksulluk durumunu kanıtlaması gerekmektedir.

  • Düzenli bir şekilde maaş alan,
  • Sosyal güvencesi olan,
  • Nafaka geliri olan,
  • Sigorta primi ödemelerini yapan,
  • Dul parası veya 2022 maaşlarında faydalanan kişiler yoksulluk aylığından faydalanamamaktadır.

65 Yaş Aylığı Başvurusu Nereden, Nasıl Yapılmaktadır? E – Devlet Üzerinden Sorgulama Nasıl Yapılır?

65 yaş aylığı başvurusu yapmak için yaşadığınız il veya ilçede bulunan kaymakamlık dairesi içerisinde bulunan sosyal yardımlaşma vakfı bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Bu kurum sizden bazı evraklar talep edecektir. Bu evrakları valilikten temin edebilirsiniz. Sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek 65 yaş aylığı almak için uygun olup olmadığınıza dair yazılı belge talep edeceksiniz. Talebiniz doğrultusunda eğer uygun görülseniz size onaylı bir evrak verilecektir. Topladığınız tüm evrakları yine aynı şekilde sosyal yardımlaşma vakfı bölümüne götürerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarına sunduğu kolaylıklardan biri olan e – devlet uygulaması ile 65 yaş aylığı sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet sitesi üzerinden ptt’den alacağınız şifre ile giriş yapmanız halinde sosyal yardımlar sekmesine devam etmelisiniz. Burada bulunan 65 yaş aylığının yatıp yatmadığını sorgulamak için gerekli olan bölüme giriş yaparak sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Cevap