noyorumlar

05 koduyla işten çıkarılma

soru işareti 1539149754 1024x723 - 05 koduyla işten çıkarılma

05 koduyla işten çıkarılma

05 koduyla işten çıkarılma

05 koduyla işten çıkarılma, belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi anlamına gelmektedir. İşverenler belirli süreli iş sözleşmesine tabii olarak çalıştırdığı işçilerini sözleşme bitimi nedeniyle iş akdini feshedecek ise, işten çıkış bildirgesinde 05 kodunu kullanmak zorundadır.  BknzSGK işten çıkış kodları ve açıklamaları

Belirli süreli iş sözleşmesi nedir?

Belirli süreli işlerde veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak işveren ile işçi arasında yazılı şekilde yapılan iş sözleşmesi ise belirli süreli iş sözleşmesi olarak nitelendirilmektedir.

Belirli süreli iş sözleşmesinde kıdem tazminatı

Sözleşmeler gerek belirli olsun, gerekse belirsiz olsun bir  yıl şartını dolduran tüm çalışanların iş akdi işveren tarafından feshedildiği taktirde kıdem tazminatı ödenir. Belirli süreli iş sözleşmelerinde işin bitiş tarihinin belli olmasına rağmen, bir yıllık çalışmanın sonrasında işverenin sözleşmeyi yenilemeyeceği beyanı, işveren tarafından fesih olarak da nitelendirilebileceği için belirli süreli iş sözleşmelerinde kıdem tazminatı vardır.

Belirli süreli iş sözleşmesinde ihbar tazminatı

Belirli süreli iş sözleşmelerinde işin bitiş tarihinin belli olduğu için, işverenin sözleşmeyi yenilemeyeceği beyanı sonrasında iş akdi feshedilen işçi, ihbar tazminatına hak kazanamamaktadır.  Fakat, Belirli süreli iş sözleşmesinin yenilenmesi durumunda bazı özellikli durumlar aranmaktadır. Süre bitiminde taraflardan herhangi birinin yenilemek istediğinin beyanı ile sözleşmenin yenilenmesi söz konusu olabilir. Belirli süreli sözleşmeler en fazla bir kez yenilenebilir. Sözleşme ilk kez yapılırken onu geçerli kılan şartlar ne ise yenilenirken de aynı şartların varlığına dikkat edilmelidir. Aksi durumda belirsiz süreli olarak dikkate alınır. Eğer sözleşmenin belirli süreli olma özelliği bu nedenden ötürü yitirilir ise, sözleşmeler belirsiz süreli sayılacağı için, olası bir fesihte, bu sefer işçi için ihbar tazminatı hakkı da doğacaktır.

Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işsizlik maaşı alır mı?

Yasal düzenleme kapsamında; herhangi bir sigortalının işsizlik ödeneğinden yararlanabilmesi için, son 3 yılda en az 600 gün ve son 120 günde kesintisiz işsizlik sigortası primi ödeyerek çalışmış olması ve kendi iradesi dışında işsiz kalması gerekmektedir. Belirtilen prim ödeme şartını yerine getirmiş olan sigortalı, belirli süreli iş sözleşmesinin süre bitimi nedeni ile iş sözleşmesinin feshi durumunda; işsizlik maaşından faydalanabilir. Önemli: İşsizlik maaşında son 120 günde kesinti sayılmayan haller nelerdir?

Özetleyecek olursak;

  • E-devlette hizmet dökümünüzde göreceğiniz, 05 koduyla işten çıkarılma; Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi anlamına gelmektedir.
  • İşçi 05 koduyla işten çıkartılacak ise, kendisine ihbar bildirimi yapılmaz.
  • İşçi 05 koduyla işten çıkartılır ise, iş yerinde ki kıdemi bir yıl ve üzerinde ise, kıdem tazminatına hak kazanır.
  • İşçi 05 koduyla işten çıkartılır ise, gerekli prim şartlarını yerine getirdiği taktirde işsizlik maaşına hak kazanacaktır.
05 koduyla işten çıkarılma

 

Cevap