E-bildirge eksik gün ve çıkış işlemi

Soru: Merhaba, bu ay içerisinde bir personelimizi işin sona ermesi nedeniyle işten çıkardık fakat bu işçi ekim ayında full ücretsiz izindeydi. Şuan ben iptal işlemi yapıp ek bildirge vermem gerekiyor ama ne  yaptıysam E-bildirge’de onay işlemi yapamadım. Sistem sürekli Pek tutarı giriniz uyarısı veriyor ve ben cidden işin içinden çıkamıyorum. Bana yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

Daha önce sizlere E-bildirge’de eksik gün bildiriminin nasıl yapılır? başlıklı yazımız da detaylı bir şekilde anlatmıştık. Sizin işleminiz de hemen hemen buna benziyor. Muhtemelen hem gün sayısı belirtiyor hemde, eksik gün sayısı belirtiyorsunuz ve bu nedenle ” pek tutarı giriniz ” uyarısı alıyorsunuz.

Dilerseniz bir örnek ile detaylı bir şekilde anlatmaya çalışalım.

Her zaman olduğu gibi sgk.gov.tr adresine giriş yapıp, E-SGK bölümüne giriyoruz.

E-SGK bölümünden E-bildirge menüsünü seçip, uygulamayı çalıştırıyoruz.

Uygulamayı çalıştırdıktan sonra,

  • Kullanıcı adı,
  • İş yeri şifresi,
  • Sistem şifresi ve doğrulama kodunu

Yazarak sisteme giriş yapıyoruz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra karşımıza aşağıda ki ekran gelecek ve o ekranda en üstte bulunan Aylık Prim ve Hizmet İşlemleri bölümüne giriş yapacağız.

E-bildirge eksik gün ve çıkış işlemi

E bildirge iptal - E-bildirge eksik gün ve çıkış işlemi

 

Daha sonra karşılaşacağımız ekranda ise Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Giriş ( iptal ) bölümüne gireceğiz.

E bildirge iptal1 - E-bildirge eksik gün ve çıkış işlemi

E-bildirge eksik gün ve çıkış işlemi

 

Bu bölüme girdikten sonra, iptal etmek istediğiniz bildirgeyi seçip işlem yapabilirsiniz.

Bu konu ile ilgili detaylı bilgi almak için E-bildirge iptal işlemleri nasıl yapılır? başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Bu arada özellikle belirtelim; Bildirgenin tamamını iptal etmeniz gerekmiyor. Tek bir işçide problem olduğunu düşündüğünüz için sadece bir kişilik iptal işlemi yapıp, o işçi ile ilgili ek bildirge vereceksiniz. BknzE-Bildirge de iptal işlemi ( tek bir çalışan için )

E-bildirge ek işlemi nasıl yapılır?

E-bildirge’de ek belge nasıl düzenlenir? başlıklı yazımıza göz atacak olursanız burada iptal edilen bildirgelerden sonra ek belgenin nasıl düzenlendiğini detaylıca anlattık. Fakat sizin işleminiz, biraz farklı.

Siz ek belge düzenlerken bir takım kriterlere ekstra dikkat etmek zorundasınız. Dilerseniz bunu biraz detaylandıralım.

Öncelikle sisteme giriş yaptıktan sonra, E-SGK ekranından Aylık Prim ve Hizmet Belgesi ( ek ) bölümünü seçtikten sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşacağız.

Bu ekranda en üstte SG No ( TCK no ) bölümüne ilgili işçinin T.C. kimlik numarasını ve sonrasında adını ve Soy adını yazdıktan sonra,

E bildirge eksik gün ve çıkış işlemi1 1 - E-bildirge eksik gün ve çıkış işlemi

E-bildirge eksik gün ve çıkış işlemi

 

Yukarıda ki ekran görüntüsünde kırmızı ile belirtilen bölümler hatalı. Peki neden? Çünkü eksik gün belirttik fakat işçinin gün hesabında da 30 gün yazıyor. Bu işlem yanlıştır. Bu nedenle bu şekilde bildirgeyi onaylamamız mümkün değildir.  Sistemin sürekli ” pek tutarı giriniz ” diye uyarı vermesi normaldir. Siz bu durumda, işçi ay içerisinde ücretsiz izinde olduğu için çalışmadığından dolayı, ” gün ” bölümünü sıfır yapmanız gerekmektedir.

Gün bölümünü sıfır yaptıktan sonra Ekim ayı 31 gün geçtiği için eksik gün 31 olarak yapacaksınız. Sonrasında sırasıyla, İşçinin işten çıktığı günü, eksik gün nedenini ve işçinin işten çıkış nedenini de ayrıca belirtmek zorundasınız. Bu bölümlerden herhangi birini boş bırakırsanız gene bildirgeyi onaylamanız mümkün olmayacaktır.

 

E-bildirge eksik gün ve çıkış işlemi

Cevap