E-Bildirge de iptal işlemi ( tek bir çalışan için )

E-Bildirge de iptal işlemi ( tek bir çalışan için )

Soru: Merhaba, E-bildirge de bir personelin bilgilerinin hatalı olduğunu farkettim. Malum ayın 23’ü gelmekte ve düzeltme işlemi yapmak istiyorum fakat merak ettiğim bir konu var. E- bildirge de tüm bildirgeyi yani tüm çalışanlarımı iptal edeceğim? Çünkü Ek bildirge verirken tüm personeli teker teker yazmaya kalkarsam çok zaman kaybına uğrayacağım.( 80 tane personel var ) Ayrıyeten bu işlemin bize ne gibi bir zararı olur? Bir idari para cezası ile karşılaşır mıyız? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar, E-bildirge de iptal işlemi yaparken tüm bildirgeyi iptal etmek zorunda değilsiniz. Sadece hatalı olduğunuz işçi için iptal bildirgesi verip, tekrardan o işçi için ” ek ” belge düzenleyebilirsiniz.

Bknz: E-bildirge’de ek belge nasıl düzenlenir?

Daha önceki konularımız da E-bildirge’nin nasıl iptal edileceği konusuna değinmiştik fakat sizin sorununuz E-bildirge’nin komple iptalinden ziyade, sadece bir hatayı düzeltmek ile alakalı olduğu için bu konuyu tekrardan sizlere anlatmaya çalışacağız.

E-bildirge iptal işlemi nasıl yapılır?

Dilerseniz şimdi bu işlemin nasıl yapılacağını gösterelim;

E-bildirge sistemine giriş yaptıktan sonra ilk önce;

  • Aylık Prim ve Hizmet Belgesi İşlemleri,
  • Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Giriş (İptal)

Bölümlerini tıklıyoruz.

e bildirge iptal - E-Bildirge de iptal işlemi ( tek bir çalışan için )

e-bildirge-iptal

 

 

e bildirge iptal1 1 - E-Bildirge de iptal işlemi ( tek bir çalışan için )

e bildirge iptal işlemi

 

Karşımıza yukarıda gördüğümüz ekran gelecek.. Bu ekranda hangi bildirge de iptal işlemi yapacaksak onu seçeceğiz. Kırmızı ile işaretlediğimiz ” iptal işlemi : İptali verilecek sigortalıları seçmek için TIKLAYINIZ.”  butonu ile sigortalı ekranına giriş yapıyoruz.

 

e bildirge iptal2 - E-Bildirge de iptal işlemi ( tek bir çalışan için )

E-Bildirge de iptal işlemi

 

Yukarıda ki ekran görüntüsünde de göreceğiniz gibi, bizim bildirgemiz de altı tane çalışan mevcut. Biz eğer bu altı çalışanda da bir hata yaptıysak sol taraftaki kutucukların hepsini işaretleyerek aşağıdak ” iptal onay ekranına geç “ butonunu tıklamamız gerekmekte, fakat böyle yaparsak ek belge düzenlerken, altı arkadaşı da teker teker sisteme manuel bir şekilde yazmak durumundayız. Altı ya da buna yakın rakamlarda bu işlem çok sorun çıkarmaz fakat çok fazla çalışanı olan işverenler sadece hatalı kayıtlar da iptal işlemi yaparak bu sorunun önüne geçebilirler. Siz de hangi çalışanınızın bilgilerinde hata söz konusu ise, onun yanında ki kutucuğu işaretleyerek, ” iptal onay ekranına geç ” butonuyla iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Her hangi bir idari para cezası ile karşılaşmazsınız.

Dönem içerisinde yapmış olduğunuz bu işlem sizi herhangi bir idari para cezası ile karşı karşıya bırakmak. Sadece,hatalı olduğunu düşündüğünüz ve bu neden ile iptal işlemi yaptığınız çalışanınız için ek bildirge düzenlerken bir kereye mahsus 23,50 TL. damga vergisi ödeyeceksiniz.

E-Bildirge de iptal işlemi ( tek bir çalışan için )

E-Bildirge de iptal işlemi
round black.svg?mailpoet version=3.74 - E-Bildirge de iptal işlemi ( tek bir çalışan için )
mailbox@3x - E-Bildirge de iptal işlemi ( tek bir çalışan için )

Hey merhaba 1f44b - E-Bildirge de iptal işlemi ( tek bir çalışan için )

Her hafta, gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Cevap