Başka şehre taşınan işçi kıdem tazminatı alır mı?

Başka şehre taşınan işçi kıdem tazminatı alır mı?

Soru: Merhaba, özel nedenlerden ötürü şehir dışına taşınmak zorundayım. 6 yıldır çalıştığım iş yerinden bu neden ile ayrılacağım. Başka şehre taşınan işçi kıdem tazminatı alır mı? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar

İşçi ile işveren arasında iş sözleşmesine tabii olarak yapılan çalışma işlemleri bir takım nedenlerden ötürü sonlanabilir.  Burada önemli olan konu sözleşmelerin feshi sırasında tarafların haklı nedenleridir.

İşçinin kendi rızası ile iş akdini feshetmek istemesi 1475 Sayılı Eski İş Kanunu’nun halen yürürlükte ki 14. Maddesi’nde belirtilmiştir. Bu maddede belirtilen durumlar dışında işçi iş sözleşmesini fesheder ise, kıdem tazminatına hak kazanamamaktadır. Bknz: Hangi durumlarda kıdem tazminatına hak kazanılır?

Ayrıca iş hukukumuz da işçi tarafından gerçekleşebilecek haklı fesih durumları söz konusudur. İşçinin iş sözleşmelerini haklı neden ile feshetme durumu 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 24. Maddesinde hüküm altına alınmıştır. Ayrıca bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi alİşçinin haklı neden ile fesih hakkı başlıklı yazımızı  okuyabilirsiniz.

4857 Sayılı İş Kanunu’nun 24. Maddesi’nden de anlaşılacağı üzere, haklı nedenler arasında yapılacak olan fesihler de “ başka şehire taşınma “ kapsama alınmamıştır. Bu durum sizin nazarınız da haklı bir neden olsa da 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre haklı bir neden olarak kabul edilmemiştir. Bu neden ile gerçekleşecek fesihler sonrasına işçi kıdem tazminatına hak kazanamayacaktır.

Taşınma nedeniyle işten ayrılma işsizlik maaşı

Taşınma nedeniyle işten ayrılma biraz önce de bahsettiğimiz gibi, haklı bir neden olarak kabul edilmemektedir. İşten çıkış kodu 03 yani istifa olarak yapılacağı için, işsizlik maaşından da faydalanma durumu bulunmamaktadır. Bknz: 03 koduyla işten çıkarılma

Özetlememiz gerekir ise;

İşçinin kendi rızası ile işten ayrıldığı taktirde kıdem tazminatı alma şartları  1475 ve 4857 sayılı kanunlar aracılığı ile hüküm altına alınmıştır. Kanunlar da belirtilen nedenler dışında gerçekleşecek fesihler de işçinin kıdem tazminatına hak kazanması söz konusu olmayacaktır. Bu neden ile başka şehre taşınmanız her ne kadar sizin açınızdan haklı bir neden olsa da mevzuat gereği haklı neden olarak nitelendirilmemiştir. Başka şehire taşınan işçi işvereninden kıdem tazminatını talep etme hakkı bulunmamaktadır. Yapılacak işlem istifa olarak nitelendirilecektir.

Başka şehre taşınan işçi kıdem tazminatı alır mı?

Haber bültenimize abone olunBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

DMCA.com Protection Status
Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2018 DMCA.com Protection Status Hakkımızda İletişim Gizlilik Politikası Site Haritası
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.