Açıköğretim okuyanlar yetim maaşı alabilir mi?

Açıköğretim okuyanlar yetim maaşı alabilir mi?

Açıköğretim okuyanlar yetim maaşı alabilir mi?

Açıköğretim okuyanlar yetim maaşı alabilir mi?

Soru: Merhaba, 1998 doğumluyum, annemin vefatından dolayı yetim aylığı alıyorum. Bu sene açıköğretim fakültesine kayıt yaptırmak istiyorum. Normal üniversite değil de, açıköğretimde okuduğum taktirde gene aynı haklara sahip olabilir miyim? Yetim maaşım kesilir mi? Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz? Açıköğretim okuyanlar yetim maaşı alabilir mi? Kolay gelsin.

Cevap:

Merhabalar,

Örgün eğitim almanız ya da açıköğretim fakültesinde okumanız sizin ” öğrenci ” statüsünüzü değiştirmiyor.

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu‘nun 34. maddesi’ne göre, okul devam ettiği sürece 25 yaşınıza kadar bu hakkınızdan faydalanabilirsiniz.

Okul bittiği an ödeneğiniz kesilir.

Buradaki 25 yaş kıstası okul ile alakalıdır. Okula devam ettiğiniz sürece 25 yaşınıza kadar yetim aylığından faydalanabilirsiniz. Yani sizin okulunuz 23 yaşınızda biterse, otomatikman yetim aylığınızda kesilecektir.

Yetim aylığından faydalanma yaşı nedir?

Sosyal güvenlik hukukunda, lise mezunu olmak orta öğrenim olarak kabul edilirken, iki yıllık meslek yüksek okulu, fakülte, yüksek lisans ve doktora mezunu olmak ise yüksek öğrenim olarak kabul edilmektedir.

  • Eğitimini yarım bırakan ( ilk okul ortaokul ) 18 yaşına kadar,
  • Lise eğitimine devam eden 20 yaşına kadar,
  • Üniversite eğitimine devam eden 25 yaşına kadar,

Yetim aylığından faydalanabilir.

Malul olmayan erkek öğrencilerin, üstte saydığımız okulları bitirdiklerinde yaşlarını doldurmaları beklenilmeden yetim aylıkları kesilir. Malul olmayan erkek çocukların yetim aylıkları evlenmeleri halinde kesilmemektedir.

Kız çocuklarının da yetim aylığı 25 yaşında kesilir mi?

Kız çocukları da eğitim hayatları ile ilgili aynı şartlara sahiptirler. Onlar da eğitim hayatları devam ettiği sürece 25 yaşına kadar bu haktan faydalanabilirler. Erkekler de her halükarda 25 yaşından sonra kesilen yetim aylığı, kız çocuklarında da ” evlenene ” kadar devam etmektedir.

Yani bir kız çocuğu, eğitim hayatını tamamlasa dahi, herhangi bir iş yerinde sigortalı olmadığı ve evlenmediği müddetçe yetim aylığı almaya devam edebilir. Evlendiği andan itibaren, yetim aylığı kesilecektir. Ayrıyeten olası bir boşanma durumunda, tekrardan müracat yapıp, yetim aylığı almaya devam edebilir.

Kadınlar hangi şartlar da çift maaş alır?

Vefat eden anne ya da babanın sigorta statüsü aynı ise iki maaş değil tercih edilen maaş yani tek bir maaş ödeniyor. Yani eşi SGK, babası SGK veya eşi BAĞ-KUR babası BAĞ-KUR veyahut eşi Emekli Sandığı, babası Emekli Sandığı sigortalısı olan dul, yetim kadınlar tek maaş alabiliyor.

Vefat eden anne ya da babanın sigorta statüsü farklı ise bu kez ölüm tarihlerine göre iki maaş veya tek maaş ödenmesi söz konusu olabiliyor.

Sigortalılık statüsü farklı ve eş ve anne ya da babanın ikisi de 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse iki maaş bağlanıyor. Eş ve anne ya da babadan biri 1 Ekim 2008’den önce diğeri 1 Ekim 2008’den sonra ölmüşse yine iki maaş var. Eğer, iki ölüm de 1 Ekim 2008’den sonra ise sadece bir maaş ödenir.

Ancak ölümlerin ikisi de 1 Ekim 2008 sonrası olsa bile sigorta statüsü farklı olması koşuluyla istisnai olarak memur kızı veya memur eşi iki maaş alabilmekte. Örnek verecek olursak eşi memur emeklisi, babası SGK veya BAĞ-KUR emeklisi olan kadınlar için eşin ve babanın ölüm tarihinin önemi yok. Her halde iki maaş alma hakları var.

 

 

Yetim aylığı hangi durumlar da kesilir?

 

Kız çocuklarına hem anneden hemde babadan yetim aylığı bağlanır mı?

Açıköğretim okuyanlar yetim maaşı alabilir mi?

One Response

  1. Talha

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. DMCA.com Protection Status