Kız çocuklarına hem anneden hemde babadan yetim aylığı bağlanır mı?

Kız çocuklarına hem anneden hemde babadan yetim aylığı bağlanır mı?

Kız çocuklarına hem anneden hemde babadan yetim aylığı bağlanır mı?

Bilindiği gibi kız çocuklarının vefat eden anne ya da babasından yetim aylığı alma hakkı mevcuttur. Peki  Yetim aylığı alma şartları nelerdir? Bir kız çocuğu hem annesinden hem de babasından yetim aylığı alabilir mi?

Kız çocuğunun ne iş yaptığı çok önemli

Aylık bağlanacak olan kız çocukları, hak sahibi olarak nitelendirilmektedir. SGK’lı (4/a) veya Bağ-Kur’lu (4/b) olarak çalışan kız çocuklarına, SGK’lı veya Bağ-Kur’lu anne ve babalarından aylık bağlanması söz konusu değildir. SGK’lı veya Bağ-kur’lu olarak çalışan kız çocuklarına ancak emekli sandığı mensubu anne ya da babadan aylık bağlanabiliyor.

Yani çalışan 4/a ya da 4/b’ye tabi olarak çalışan bir kadın, anne yada babası eğer emekli sandığına tabi olarak çalışırken ya da emekliliği sırasında vefat ederse, kendisine yetim aylığı bağlanabilir.

Maaşlardan biri Emekli Sandığı diğeri ise SGK ya da Bağ-kur ise her iki aylık tam bağlanır

Vefat eden anne ya da babadan birisinin 5434 Sayılı Kanuna tabi devlet memuru kapsamında çalışıyorken ya da emekli iken vefat etmesi, diğerinin ise  SGK ya da Bağ-Kur kapsamında olması halinde kız çocuğuna her iki aylık da bağlanır.

Anne ve babanın her ikisi de 30.09.2008 tarihinden sonra vefat ettiyse kız çocuğuna aylıklar nasıl bağlanır?

  • Anne ve Babanın her ikisi de 4/a yani SGK kapsamında ise kız çocuğuna yüksek olan aylığın tamamı, düşük olan aylığın yarısı bağlanır.
  • Anne ve Babanın her ikisi de 4/b yani Bağ-Kur kapsamında ise yine kız çocuğuna yüksek olan aylığın tamamı, düşük olan aylığın yarısı bağlanır.
  • Anne ve Babanın her ikisi de 4/c yani Emekli Sandığı kapsamında ise kız çocuğuna yüksek olan aylığın tamamı, düşük olan aylığın yarısı bağlanır.
  • Anne ve ya Babadan birinin Emekli Sandığı kapsamında olması diğerinin de SGK ya da Bağ-Kur kapsamında olması halinde her iki maaş da tam olarak bağlanır.

Anne ya da babadan birinin 01.10.2008 öncesi vefatı, diğerinin 01.10.2008 sonrası vefatı halinde kız çocuklarına bağlanacak aylık oranları nedir?

Anne ya da babadan birinin 01.10.2008 öncesi diğerinin de bu tarihten sonra vefat etmesi halinde:

  • Anne ve babanın her ikisi de 4/a yani SGK kapsamında  ise yüksek olan aylığın tamamı, düşük olanın yarısı,
  • Anne ya da babanın her ikisi de 4/b yani Bağ-Kur kapsamında ise yüksek olan aylığın tamamı, düşük olanın yarısı,
  • Anne ya da babanın her ikisi de 4/c yani  Emekli Sandığı kapsamında ise kız çocuğunun tercihine göre anne ya da babasının maaşı tam olarak bağlanmaktadır.

Anne ya da babanın her ikisinin de 01.10.2008 tarihinden önce vefatı halinde kız çocuklarına bağlanacak aylık oranları nedir?

  • Anne ve babanın her ikisi de 4/a yani SGK kapsamında ise yüksek olan aylığın tamamı, düşük olanın yarısı,
  • Anne ve babanın her ikisi de 4/b yani  Bağ-Kur kapsamında ise yüksek olan aylığın tamamı, düşük olanın yarısı,
  • Anne ve babanın her ikisi de 4/c yani Emekli Sandığı kapsamında ise kız çocuğunun tercihine göre anne ya da babasının maaşı tam olarak bağlanmaktadır.

Kız Çocuklarına Aylık Bağlanma Şartları nelerdir?

Kız çocuklarına aylık bağlama konusunda herhangi bir yaş ve eğitim şartı aranmamakla birlikte, kız çocuklarına evli olmamak ve sigortalı çalışmıyor olmak kaydı ile anne ve ya babasından dolayı yetim aylığı bağlanır.

Yetim aylığı başvurusunu nasıl yapabilirim?

Yetim aylığı başvuru işlemlerinizi, eğer ki e-devlet şifreniz mevcut ise turkiye.gov.tr adresinden muhtaçlık ( Dul ve Yetim Maaşı) Başvuru bölümünden, ya da bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik il/ilçe Müdürlüğüne bizzat başvurarak yapabilirsiniz.

 

Cevap

*