2018 GSS primi ne kadardır?

soru işareti 1514353844 1024x682 - 2018 GSS primi ne kadardır?

2018 GSS primi ne kadardır?

2018 GSS primi ne kadardır?

Bildiğiniz üzere Genel Sağlık Sigortasında 01 Nisan 2017 tarihinden itibaren tekli prim sistemine geçildi. Yeni düzenleme ile Genel Sağlık Sigortası kapsamında prim ödemeden yeşil kartlı olarak ücretsiz yararlanma ya da tekli prim olan brüt asgari ücretin %3’ü üzerinden prim ödeme uygulamasına geçildi.

01 Ocak 2017 tarihi ile 31 Aralık 2017 tarihleri arası 53 TL. olan Genel Sağlık Sigortası prim tutarı 2018 asgari ücret ile birlikte artacak. 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren Genel Sağlık Sigortası primleri zamlanacak.

2018 Yılında Genel Sağlık Sigortası Primleri ne kadar olacak.?

01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında 5510/60-g gelir seviyesi kapsamında ödenecek Genel Sağlık Sigortası prim tutarı, 60,00 TL.’dir.

Kimler Genel Sağlık Sigortası Kapsamındadır?

  • Herhangi bir kapsamda çalışmayan, sigortalı olmayan,
  • Bakmakla yükümlü olunan kişi olarak anne, baba, eş ve ya çocukları üzerinden sağlık güvencesi olmayan,
  • SGK’dan emekli maaşı ya da herhangi bir ücret almayan,

Herkes zorunlu olarak Genel Sağlık Sigortası kapsamındadır.

Gelir testine başvurmadan nasıl GSS’li olabilirim?

01.04.2017 tarihinden itibaren gelir testi başvurusu olmadan Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınma hakkı verildi. İkametinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak Genel Sağlık Sigortanızı başlatabilirsiniz.

Yeşil kart sahibi olmak için ne yapmalıyım?

Eğer kişinin ayda 60 TL. ödeyecek bir durumu yok ise, ikamet ettiği adreste bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına başvurarak gelir testi yaptırmak zorunda. Yapılan gelir testi sonrasında hane halkı ortalama net geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olursa 60/C yani yeşil kart kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Genel Sağlık Sigortası tescilini aktif hale getirir. Bu sayede sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu o kişiden herhangi bir prim ödeme talebinde bulunmaz.

İlginizi çekebilir..  Ölüm aylığını kimler alabilir?

Yeşil kartı olanlar hangi hastanelerde tedavi olabilir?

60-C yani yeşil kart kapsamında sigortalı olanlar sadece devlet hastanelerinden ücretsiz olarak yararlanır. Yeşil kart sahiplerinin özel hastanede muayene olabilmesi mümkün değildir. Eğer yeşil kart sahibi özel hastaneye gider ise, tüm masrafları karşılamak zorundadır.

Durumum acil, özel hastaneye gidemez miyim?

Tabi ki gidebilirsiniz. İnsanlar acil durumlarda devlet hastanelerine gitmek zorunda değildir. Yani devlete gittim yer yoktu o yüzden özele gittim diye bir durum yok ortada. Kurumun anlaşması olsun ya da olmasın fark etmiyor. Acil sağlık hizmeti vermekle yükümlü bulunan sağlık kuruluşları, acil vakaları hastanın sağlık güvencesi olup olmadığına veya ödeme gücü bulunup bulunmadığına bakmaksızın kabul edecek ve gerekli tıbbi müdahaleyi kayıtsız şartsız ve gecikmeksizin yapmak zorundadır. Hiçbir sağlık kuruluşu acil olarak gelen hastalara yeterli personeli veya donanımı olmadığı, ilgili birimi veya boş yatağı bulunmadığı, hastanın sağlık güvencesi olmadığı ve benzeri sebepler ile gerekli acil tıbbi müdahaleyi yapmaktan kaçınamaz.

İlave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri nelerdir?

2018 GSS primi ne kadardır

Cevap

*