noyorumlar

10 kişiden az çalışanı olan iş yerlerinde eksik gün bildirimi

puzzle 1489310903 300x210 - 10 kişiden az çalışanı olan iş yerlerinde eksik gün bildirimi

10 kişiden az çalışanı olan iş yerlerinde eksik gün bildirimi

 

10 kişiden az çalışanı olan iş yerlerinde eksik gün bildirimi

Soru: Merhaba, ben bu göreve yeni başladım ve sizlere bir sorum olacak.

Şubat ayı ile ilgili eksik gün bildiriminde bulunacağım fakat bakmakla mükellef olduğum aynı firmaya ait 3 adet dosya mevcut. Bunlardan birisi 70 kişi, diğerlerinde 8, öbürküsünde ise 4 kişi çalışmakta.  Benim merak ettiğim şey şu;  Bu üç firma da aynı işverene ait olduğu için ilgili firmalar için eksik gün bildirimini E-bildirge’de göstermem yeterli mi? Yoksa kağıt ortamında ayrı ayrı düzenlemem de gerekiyor mu? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

21.08.2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nin 102. maddesinde yapılan yeni düzenlemeye göre, 10 ve üzerinde sigortalının bildirildiği aylara  ilişkin özel sektör işyerleri, bünyelerinde çalıştırdıkları sigortalıların Eksik Gün Bildirim Formu’nu  (Ek:10) ve eki belgelerini kağıt ortamında düzenleyip Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermelerine gerek bulunmamaktadır. Bu işverenler için tüm eksik gün bildirgelerini APHB’nde beyan etmeleri yeterlidir.


Ancak, 1 ila 9 sigortalı çalıştırılan özel sektör işyerleri için ise söz konusu eksik gün bildirim formunun kağıt ortamında düzenlenip  verilmesi ile ilgili uygulama aynen devam etmektetir.

Her iş yeri kendi sicil numarasına göre işlem görmektedir.

Aynı işverene ait;

A. firmasında 70 çalışanı olan iş yeriniz ile ilgili olası bir eksik gün bildirimini sadece elektronik ortamda APHB’ni kuruma verirken beyan etmeniz yeterlidir.

B. firmasında görev yapan 8 çalışanı olan iş yeriniz ile ilgili olası bir eksik gün bildirimini kağıt ortamında düzenleyip, Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermeniz gerekmektedir.

C. Firmasında görev yapan 4 çalışanı olan iş yeriniz ile ilgili olası bir eksik gün bildirimini kağıt ortamında düzenleyip, Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermeniz gerekmektedir.

Eksik gün bildirimin kağıt ortamında nasıl düzenleneceğine dair fikir sahibi olmak adına ” eksik gün bildirimi nasıl yapılır? ” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Eksik gün bildiriminin E- Bildirge yani aylık prim ve hizmet belgesi’nde nasıl beyan edildiğine dair bilgi almak için ” E-bildirge’de eksik gün bildirimi nasıl yapılır? ” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Şubat ayında Eksik gün bildirimi yaparken hata yapan ya da problem yaşayanlar için  ” Şubat ayında eksik gün bildirimi nasıl yapılır? ” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ek 10 Formunu bilgisayarınıza indirmek için TIKLAYINIZ.

 

Eksik gün bildiriminde gün hesabı nasıl yapılır?

 

10 kişiden az çalışanı olan iş yerlerinde eksik gün bildirimi

Cevap